07.04.20

Ministerstvo dopravy predstaví opatrenia na pomoc cestovnému ruchu

foto: tasr

Ministerstvo dopravy a výstavby (MDV) SR v krátkom čase predstaví opatrenia na zlepšenie situácie v cestovnom ruchu na Slovensku. Šéf rezortu Andrej Doležal (nominant Sme rodina) zároveň na jedno z najbližších rokovaní vlády predloží návrh novely zákona o zájazdoch, ktorá umožní odklad čerpania služby cez poukážky. V reakcii na otvorený list štyroch oblastných organizácií cestovného ruchu (OOCR) v súvislosti s koronakrízou to uviedol hovorca rezortu dopravy Ivan Rudolf.

"Hoci otvorený list ešte na ministerstvo nedorazil, požiadavkám OOCR pozorne načúvame, MDV s nimi komunikuje na pravidelnej báze a spolu s rezortom práce intenzívne hľadáme najvhodnejšie riešenie. Prioritou ministra dopravy je v týchto dňoch najmä ochrániť približne 70.000 zamestnancov rezortu, ktorí sú denne vystavení v tzv. prvej línii. Či už ide o poštových doručovateľov, železničiarov, ako aj ďalších zamestnancov," ozrejmil hovorca.

reklamná správa

NAJČERSTVEJŠIE MÄSO A VÝROBKY V KOŠICIACH

Kvalitu mäsa garantuje náš vlastný bitúnok. Exkluzívne iba v potravinách KLAS. Kde ich nájdem?

Zistite viac

Návrh novely zákona o zájazdoch, ktorý Doležal predloží na rokovanie vlády, bude obsahovať odklad čerpania služby formou tzv. voucheru na budúce služby. "Tak, aby súčasným masovým rušením zájazdov neprišlo k vyhláseniu insolventnosti cestovných kancelárií, agentúr a následne aj ich zaisťovateľov. A aby klienti cestovných kancelárií a agentúr neprišli o svoje nároky," uviedol Rudolf s tým, že návrh bude mať formu dočasnej novely zákona, teda bude rozšírením súčasných možností z dôvodu aktuálnej situácie.

Podľa hovorcu ministerstva naďalej platí aj zmena termínu posudzovania projektov OOCR, tiež možnosť odovzdané projekty doplniť, upraviť alebo úplne zmeniť. "Týmto ich chceme umožniť, aby mohli reagovať na súčasnú situáciu a pripravili sa na zvyšok sezóny 2020 či novú sezónu 2021, keďže koronakrízu nemohli pri príprave a podávaní projektov očakávať," doplnil.

OOCR zastrešujúce Liptov, Vysoké Tatry, Bratislavu a Košice v otvorenom liste ministrovi dopravy poukázali na kritickú situáciu, v ktorej sa pre koronakrízu ocitlo odvetvie cestovného ruchu a tisíce jeho zamestnancov. Navrhujú zavedenie tzv. kurzarbeitu, žiadajú podporu aj pre veľké firmy a pokračovanie podpory destinačného manažmentu regiónov.

(TASR)

reklamná správa

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím