23.07.20

Ministerstvo zdravotníctva pripravilo pre Slovensko nový pandemický plán

foto: Veronika Janušková

Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR pripravilo nový pandemický plán. V piatok (24. 7.) ho má odobriť Pandemická komisia vlády SR.

Ako vo štvrtok informoval rezort zdravotníctva, cieľom plánu je zabezpečenie pripravenosti Slovenska na pandémiu akútnych respiračných ochorení, eliminácia zdravotnej a ekonomickej záťaže obyvateľstva, stanovenie úloh orgánov štátnej správy, samosprávy a odborných orgánov, ktoré riadia, zaisťujú a plnia činnosti v spojitosti so zabezpečovaním ochrany verejného zdravia.

reklamná správa

V Košiciach teraz s bonusom až do 27%!

Pozrite si špeciálnu ponuku skladových vozidiel Audi v Moris Slovakia.

Zistite viac
 

Príprava na druhú vlnu 

Nový plán bude koordinovať postupy v prípade druhej vlny pandémie ochorenia COVID-19.

„Slovenské zdravotníctvo je s prihliadnutím na pandemický plán pripravené na prípadnú druhú vlnu pandémie ochorenia COVID-19,“ zdôraznilo MZ SR.

Poukázalo na to, že nemocnice aktuálne fungujú v štandardnom režime, pacientom je poskytovaná zdravotná starostlivosť bez obmedzení. Ľudia s ochorením COVID-19 alebo s podozrením naň sú podľa rezortu zdravotníctva hospitalizovaní na infekčných oddeleniach. V prípade zvýšenia počtu akútnych pacientov sú zdravotnícke zariadenia pripravené okamžite alokovať nevyhnutné lôžka.

Taktiež doplnilo, že aktuálna epidemiologická situácia na Slovensku v súvislosti s pandémiou nového koronavírusu je vo fáze nula. V prípade, že si to epidemiologická situácia vyžiada, posunie sa do prvej fázy. V 15 nemocniciach v jednotlivých regiónoch Slovenska vyčlení priestor pre pacientov s týmto ochorením. Podľa rezortu zdravotníctva pôjde o 3 385 lôžok a 118 pediatrických lôžok, čo je v priemere 233 lôžok na nemocnicu a podľa regionálneho rozloženia takmer 500 lôžok na príslušný kraj.

Ostatné nemocnice majú fungovať v štandardnom režime.

„Reprofilizácia lôžok pre nakazených ľudí s koronavírusom bude narastať podľa potreby v závislosti od aktuálnej epidemiologickej situácie. Pripravené sú tri fázy. V jarných mesiacoch sme si prvú fázu reprofilizácie prakticky vyskúšali, spustenie druhej a tretej sme testovali, jednotlivé fázy reprofilizácie by teda mali byť správne nastavené,“ uzavrel minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽaNO) s dôvetkom, že jednotlivé fázy vedia nemocnice v prípade potreby rýchlo aktivovať.

reklamná správa

Absolventi v praxi

Prví úspešní absolventi odboru technik vodár vodohospodár doplnili rady vodárov.

Zistite viac

(TASR)

Zaujalo vás niečo vo vašom okolí? Napíšte nám na tipy@kosicednes.sk

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím