11.01.17

Mladé ženy z Malej Farmy sa úplne upísali zvieratám

Foto: archív Súkromný azyl Malá Farma

Súkromný azyl Malá Farma sídliaci na ulici Červený rak vznikol približne pred štyrmi rokmi. Stal sa dočasným útočiskom zvieratám, ktoré nemali kam ísť. Išlo hlavne o túlavé, týrané či opustené zvieratká. Momentálne sa v útulku nachádza vyše 100 psov, 15 mačiek, 4 kone, stádo kôz, zajačiky a drobné zvieratá.

Tento útulok stojí iba na troch mladých ženách. Danka, Gabika a najmladšia, iba 22-ročná dobrovoľníčka Žanetka, to sú dievčatá, ktoré sa rozhodli obetovať všetok svoj čas štvornohým bytostiam. Pri zvieratkách sa striedajú deň aj noc.  

Prečo si kúpili kozu?  

Celý príbeh Malej Farmy sa začal na pozemku u  Dany  Arvaiovej. „Spočiatku som sa starala o šesť psíkov v dočasnej opatere,“ načala začiatky svojej starostlivosti 33-ročná záchranárka zvierat. Ak niekto našiel psíka, okamžite volal práve jej. 

„Mala 10, potom 20 a napokon sme došli k  počtu 100 psíkov,“ prezradila nám jej mladšia kolegyňa Gabriela. Okrem psíkov ľudia prinášali aj mačky či iné zvieratká. Zo začiatku boli v  klietkach, neskôr začali robiť voliéry. ,,Pri stúpajúcom počte 
psíkov sme svojpomocne začali stavať prístrešky a kupovať unimobunky,“ spomína na začiatky Gabika. 

Prvú kozu si kúpili kvôli kozľaciemu mlieku. S  príchodom kozy museli podľa zákona zaregistrovať aj farmu. Týmto mliekom dobrovoľníčky prikrmovali zachránené šteniatka. 

Súkromný azyl Malá Farma sa stará aj o hladné brušká kozičiek. / Foto: archív Súkromný azyl Malá Farma
Súkromný azyl Malá Farma sa stará aj o hladné brušká kozičiek. / Foto: archív Súkromný azyl Malá Farma

Koníky na pokraji smrti

Na farmu za zvieratkami začali chodiť aj rodiny s deťmi. „Deti sa pýtali, či máme koníka, na  ktorom sa dá jazdiť. A my sme si po niekoľkých mesiacoch zadovážili poníka,“ vysvetlila Gabika.  Postupne dobrovoľníčky zisťovali, že na Slovensku je viac koníkov na pokraji smrti. „A tak okrem psíkov, mačičiek a  drobných zvieratiek k  nám prichádzali aj koníky, ktoré našu pomoc veľmi potrebovali.“ 

Súkromný azyl Malá Farma sa stará aj o hladné brušká kozičiek. / Foto: archív Súkromný azyl Malá Farma
Gabika z Malej Farmy sa s láskou stará o zvieratká. / Foto: archív Súkromný azyl Malá Farma

Všetky zarobené peniaze idú na zvieratá

Bežný deň v útulku začína už o  šiestej ráno, často končí aj o polnoci. Danka má okrem práce v azyle aj prácu v Rakúsku, kde robí ako opatrovateľka. Na striedačku po dvoch týždňoch. Z  tohto zárobku potom platí podnájom, elektrinu, stravu a všetky potrebné náklady spojené s azylom. „Všetky si hradíme stravu zväčša z jej zárobku,“ prezradila o Dankinej šľachetnosti Gabika. Zvyšné dievčatá popri práci v útulku stíhajú len občasné brigády. Svoju obetu vykonávajú úplne zadarmo. Pomáhať im chodia aj ďalší dobrovoľníci či brigádnici. 

Zakladateľka azylu Danka Arvaiová má so zvieratkami blízky vzťah. / Foto: archív Súkromný azyl Malá Farma
Zakladateľka azylu Danka Arvaiová má so zvieratkami blízky vzťah. / Foto: archív Súkromný azyl Malá Farma

Pomôcť môže každý

Súkromnému azylu Malá Farma však môže pomôcť aj ten, kto nemá čas adoptovať si zvieratko. Keďže útulok stojí na dobrovoľníkoch, finančná či materiálna pomoc je vždy vítaná. Dobrí ľudia môžu pomáhať aj kúpenými vecami ako sú granuly, konzervy, ryža, obojky a podobne. Pomôcť sa dá aj venčením či manuálnou prácou.

Oľga Točiková
Foto: archív Súkromný azyl Malá Farma

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím