12.03.18

Most-Híd sa už rozhodol! Čo čaká na Slovensko?

Foto:TASR

Republiková rada strany Most-Híd sa rozhodla. S koaličnými partnermi chce rokovať o predčasných voľbách. Na prvom rokovaní však premiér Robert Fico možnosť predčasných volieb odmietol.

Na pondelkovej večernej tlačovke to povedal Béla Bugár. Most-Híd chce ešte rokovať s SNS. Ak predčasné voľby nebudú, Most vystúpi z vládnej koalície.„Republiková rada Mostu-Híd poveruje vedenie rokovať s koaličnými partnermi o možnostiach predčasných parlamentných volieb. Ak tieto rokovania budú neúspešné, strana Most-Híd vystúpi z vládnej koalície,“ citoval uznesenie rady Béla Bugár.

Pred týmto dôležitým stanoviskom B. Bugár novinárom dlhšie vysvetľoval: „Mali sme veľmi ťažké rokovania a musím povedať, že niektorí z vás nechápu, ako funguje normálna politická strana. My sme povedali, že budeme rokovať o tejto politickej situácii, ktorá nastala. Keby ste si prečítali, ako to funguje v strane, ktorá nemá štyroch členov, tak viete, že o všetkom rozhoduje republiková rada.“

reklamná správa

Ochutnaj 5 druhov voňavých CURRY pochúťok

Od tých najjemnejších až po korenisté chilli chute v Koshi Sushi na Dominikánskom námestí.

Zistite viac

Most-Híd žiadal odchod ministra vnútra Roberta Kaliňáka (Smer-SD) z funkcie, ktorý napokon odstúpil. Viacerí predstavitelia strany však pred rokovaním Republikovej rady hovorili, že to už asi nestačí na upokojenie situácie a pripúšťali svoj odchod. 

Vedenie Smeru-SD bude otázku prípadných predčasných parlamentných volieb, po ktorých volá jeho koaličný partner Most-Híd, riešiť v utorok (13.3.) ráno. O postoji najsilnejšej vládnej strany bude podľa informácií TASR následne informovať jej predseda Robert Fico.

Opozičné hnutie OĽaNO víta pondelkové rozhodnutie Republikovej Rady Mosta-Híd. Blížiaci sa pád vlády považuje za zadosťučinenie pre všetkých slušných ľudí na Slovensku. Vyhlásil to predseda hnutia Igor Matovič. Veronika Remišová z OĽaNO uviedla, že ani po troch dňoch rokovaní vládna koalícia nebola schopná nájsť východisko. „Ani od jednej zo strán vládnej koalície sme nepočuli zásadné opatrenia na obnovenie dôvery v inštitúcie, v štát a politiku ako takú. A teraz sa táto vládna koalícia rozpadá,“ skonštatovala pre TASR. Remišová dúfa, že Smer-SD a SNS budú mať „toľko úcty a zodpovednosti“ k občanom, že podporia ústavný zákon o skrátení volebného obdobia a na Slovensku nebudú vytvárať bezvládie. OĽaNO tvrdí, že disponuje tímom kvalitných odborníkov združených v tieňovej vláde a je pripravené byť jadrom alternatívy.

Stanovisko koaličného Mosta-Híd, ktorý žiada predčasné voľby, sú fakticky rozpadom vlády. A v takomto prípade sú predčasné parlamentné voľby najférovejším riešením. Pre TASR to uviedol líder opozičnej SaS Richard Sulík. „SaS je za takéto riešenie a podporujeme čím skorší termín volieb, aby krajina nebola zbytočne traumatizovaná,“ povedal. Liberáli svoje hlasy za skrátenie volebného obdobia pridajú. Podaný opozičný návrh na vyslovenie nedôvery premiérovi Robertovi Ficovi (Smer-SD) zatiaľ ponechávajú v platnosti, Sulík však nevylučuje, že bude stiahnutý.

(TASR, RR, BL)

 

Čítajte viac: Voľby

DNES
Zdieľať článok:

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím