14.11.19

Na KVP pribudli nové detské ihriská

Foto: MČ KVP

Dynamické, bezpečné a moderné – takto opisuje svoje nové detské ihriská európskeho formátu Mestská časť Sídlisko KVP.  Výstavba je najväčšou tohtoročnou investíciou mestskej časti.

Sídlisko KVP vyčlenilo na opravu a modernizáciu detských ihrísk zo svojho rozpočtu sumu 100-tisíc eur, čo predstavuje najväčšiu investíciu za posledné roky.

„Máme tu množstvo mladých rodín s deťmi, ktorým kvalitné ihriská dlhodobo chýbajú. Naším cieľom bolo zmeniť roky zanedbávaný stav v tejto oblasti a ponúknuť im vhodné možnosti na voľnočasové aktivity,“ uviedla hovorkyňa MČ KVP Ivana Padová.

reklamná správa

Zostaňte doma

Hygienicky pripravené a zabalené jedlo Vám prinesieme až pred dvere.

Zistite viac

Zmapovali verejný priestor

Ihriská pribudli do troch obvodov mestskej časti, konkrétne na Stierovu, Klimkovičovu a Hemerkovu ulici. Pri umiestnení vychádzali z dokumentu Mapovanie verejného priestoru, ktorý vytvorili odborníci z organizácie Východné pobrežie.

„Začali sme s najviac zanedbanými lokalitami. Pripravili sme terénny dotazníkový prieskum a zisťovali kvalitu a nedostatky konkrétnych ihrísk. Do prieskumu sa zapojila približne stovka ľudí, ktorí povedali, čo im na ihriskách chýba a čo by radi zmenili,“ opisuje Padová, podľa ktorej celá príprava trvala rok.

Pri otváraní ihrísk pomohli starostovi L. Lörincovi deti z jednotlivých obvodov. Foto: MČ KVP
Pri otváraní ihrísk pomohli starostovi L. Lörincovi deti z jednotlivých obvodov. Foto: MČ KVP

Jedinečné hracie prvky

Za ihriská európskeho formátu ich označujú z viacerých dôvodov. „Tradičné košické ihrisko má väčšinou rozlohu 10 x 10 metrov s farebným plotom, jednou plastovou šmykľavkou ukončenou v pieskovisku a nejaké hojdačky. My sme vybrali kvalitné, certifikované prvky od renomovanej firmy, ktorá postavila 90-tisíc ihrísk vo svete. Tieto ihriská majú záruku 25 rokov, na pohyblivé časti a ložiská 5 rokov,“ vysvetľuje hovorkyňa. 

Ihriská sú z bezúdržbového kompozičného materiálu, ktorý vydrží dlhšie ako drevo. Sú v nich prvky, ktoré sú v Košiciach jedinečné. „Napríklad veľká pyramída alebo tri trampolíny osadené do zeme. Určené sú pre deti vo veku viac ako šesť rokov,“ uzatvára Padová. Mestská časť zároveň vyzýva občanov, aby boli v starostlivosti o ihriská nápomocní a chránili ich pred vandalmi i poškodením.

Pribudnú aj lavičky a koše

V najbližších dňoch pribudne aj nový mobiliár sídliska - 31 nových lavičiek, 10 košov na odpadky a 8 košov na psie exkrementy budú v mestskej časti osadzovať v blízkosti detských ihrísk, venčovísk, ale i na miestach, kde dlhodobo chýbali.

„Výkopové práce sa už začali, pokračovať budú v priebehu nasledujúcich týždňov. Lokality s novým mobiliárom plánujú postupne rozširovať,“ približuje Padová. Pri ich umiestnení vychádzajú z koncepcie pešieho pohybu, na ktorej v súčasnosti pracujú. Lokality môžu navrhnúť aj samotní občania KVP mailom. 

reklamná správa

Čítajte viac: kvp deti ihrisko

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím