07.10.19

Spadnutý strop odstavil ľudí od tepla

foto: Veronika Janušková

AKTUALIZOVANÉ

Obyvatelia bytov na troch uliciach sídliska Terasa prežili z nedele na pondelok naozaj studenú noc. Okrem toho, že sa výrazne ochladilo, im totiž nehriali ani radiátory. 

Za výpadok dodávky tepla a teplej vody na Luniku 7 môže kuriózna situácia. Vo výmenníku tepla na Rožňavskej ulici sa totiž v nedeľu večer zrútil strop. 

reklamná správa

NAJČERSTVEJŠIE MÄSO A VÝROBKY V KOŠICIACH

Kvalitu mäsa garantuje náš vlastný bitúnok. Exkluzívne iba v potravinách KLAS. Kde ich nájdem?

Zistite viac
 

Zima v bytoch

„Susedia, ktorí bývajú v bloku situovanom najbližšie k výmenníku, mi povedali, že večer počuli nejaký hrmot, ale nevedeli si vysvetliť, odkiaľ vlastne prichádza. Nikto nepočítal s tým, že to môže byť z výmenníka. Zistili to až potom, keď tam prišli autá od teplárov,“ povedal nám včera dopoludnia Imrich Mészáros, ktorý býva priamo na Rožňavskej.

Podľa dôchodcu postupne do rána radiátory vychladli, nemali ani teplú vodu, ale dalo sa to zatiaľ vydržať. „Veľa ľudí má doma nejaké ohrievače, najčastejšie elektrické. Doteraz nebol problém, len aby to netrvalo príliš dlho, kým poruchu opravia,“ potvrdila nám jeho slová ďalšia obyvateľka Rožňavskej ulice.

Z magistrátu oznámili ešte v nedeľu večer, že padajúce časti stropu výmenníka poškodili technológiu na dodávku tepla a teplej úžitkovej vody. „Následkom tohto poškodenia má 34 odberných miest vo vchodoch na častiach ulíc Rožňavská, Michalovská a Humenská až do odvolania pozastavenú dodávku tepla a teplej úžitkovej vody,“ uvádza sa vo vyhlásení magistrátu. 

Vedúci údržby teplárov Michal Capcara ubezpečuje, že na dodávkach tepla budú pracovať bez prestávky.
Vedúci údržby teplárov Michal Capcara ubezpečuje, že na dodávkach tepla budú pracovať bez prestávky.
Zrútený strop poškodil technológiu na distribúciu tepla. foto: veja
Zrútený strop poškodil technológiu na distribúciu tepla. foto: veja

Najprv teplo, potom voda

V pondelok ráno k výmenníka nabehli pracovníci TEHO i statik, ktorý musel určiť rozsah poškodenia budovy. Už na prvý pohľad však bolo vidno, že celá plechová strecha časti budovy, v ktorej je teplárenská technológia, je preliačená.

„Prvoradé pre nás je teraz odstránenie sutiny, aby sme mohli nahradiť zničené časti technológie. Sme pripravení robiť na tom nepretržite, ak mesto povolí nočnú prácu. Čo najskôr totiž chceme obnoviť ľuďom do bytov dodávku tepla, až potom bude na rade obnovenie dodávky teplej vody. Po odstránení sutiny to vieme urobiť v priebehu 24 hodín,“ povedal nám priamo na mieste vedúci údržby firmy TEHO Michal Capcara.  

Čakajú na posudok statika

Riaditeľ TEHO Jaroslav Tkáč uviedol, že pracovníci spoločnosti v nedeľu večer zaznamenali náhly pokles tlaku vo výmenníku na Rožňavskej. Hneď tam vyslali služobné auto, ktorého posádka zistila situáciu. „Okamžite sme urobili základné opatrenia – odpojila sa elektrina, prívod vody a horúcovodná prípojka. Posudok statika ešte nemáme, takže zatiaľ nevieme určiť príčinu zrútenia stropu. To sa ešte len bude skúmať. Viem povedať len toľko, že doteraz nič nenasvedčovalo tomu, že sa nosná konštrukcia rozpadáva,“ tvrdí J. Tkáč.

Počítajú s kompenzáciami
Magistrát i TEHO vyjadrujú poľutovanie nad tým, čo sa stalo. Prípadné kompenzácie nárastu nákladov za teplo v bytoch, ktoré havária postihla, budú podľa slov svojho šéfa riešiť práve teplári.  

 

Foto: Veronika Janušková 

reklamná správa
 

Čítajte viac: kosice voda

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím