10.02.19

Na sídlisku KVP bola 
núdzová deratizácia

foto: tasr

V košickej mestskej časti Sídlisko KVP bola vykonaná urgentná deratizácia. Informoval o tom jej starosta Ladislav Lörinc. 

Podnetom k okamžitému opatreniu bolo podľa neho aj video zverejnené na sociálnej sieti. Na nahrávke vidno približne desiatku potkanov, ktoré sa pohybujú okolo kontajnerov na komunálny odpad. 

„Vyčlenili sme finančné prostriedky na urgentnú núdzovú deratizáciu, pretože tento stav považujeme za ohrozenie zdravia obyvateľstva. Použilo sa množstvo jedu v objeme desať kilogramov,“ povedal starosta. 

reklamná správa

NAJLEPŠIE KVÁSKOVÉ CHLEBÍKY V KOŠICIACH

Domáce kváskové chlebíky s výnimočnými prísadami nájdete len v predajniach potravín KLAS!

Zistite viac

Spolupráca s univerzitou 

V snahe riešiť problém samospráva začala spolupracovať aj s Univerzitou veterinárskeho lekárstva a farmácie v Košiciach. Oslovila jej odborníkov, ktorí sa venujú tomuto problému. Spoločne navrhli akčný plán na rok 2019. Podľa neho v priebehu nasledujúceho polroka bude deratizácia vykonávaná cielene tak, aby sa redukovali počet potkanov na sídlisku.

Likvidácia hlodavcov sa bude vykonávať každý mesiac, následne aj v rámci pravidelnej povinnej celoplošnej deratizácie na území mesta, ktorú dvakrát ročne nariaďuje Regionálny úrad verejného zdravotníctva so sídlom v Košiciach. 

„Sľubujeme si od toho, že do konca roka dokážeme dostať premnoženú populáciu potkanov pod kontrolu a že obyvatelia už nebudú musieť pri vynášaní koša alebo pri bežnej prechádzke za bieleho dňa vidieť potkana,“ hovorí Lörinc. 

reklamná správa

Výzva psíčkarom  

Starosta upozorňuje, že k premnoženiu hlodavcov prispievajú aj obyvatelia, ktorí vyhadzujú jedlo. Ukazuje aj na psíčkarov, odborníci totiž samospráve vysvetlili, že potkan sa dokáže živiť aj psím exkrementom. 

„Chceme poprosiť aj psíčkarov, aby nielen z estetického, ale aj zo zdravotného hľadiska po svojich psíkoch upratovali“, dodal.

KVP má viac ako 23.000 obyvateľov, odhaduje sa, že na sídlisku žijú desaťtisíce potkanov, ktoré sa zdržujú v podzemí pri teplovodných potrubiach. 

Na boj s potkanmi je v návrhu rozpočtu mestskej časti na tento rok vyčlenených 10-tisíc eur.     

(TASR) 

reklamná správa

Čítajte viac: hygiena

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím