16.03.19

Strana Most-Híd chce rokovať so Zuzanou Čaputovou

Foto: Iveta Vaculová

 AKTUALIZOVANÉ 01:48

Volebné miestnosti sa oficiálne uzatvorili v sobotu o 23.16 hod., v tomto čase zároveň skončilo aj volebné moratórium. Sledujte s nami ako to vyzerá vo volebných štáboch jednotlivých kandidátov na výsledky!

Priebežné výsledky, spracovaných je takmer 100 percent okrskových zápisníc. Podľa údajov zo Štatistického úradu SR je poradie kandidátov nasledovné:
1. Zuzana Čaputová 40,53 %
2. Maroš Šefčovič 18,66 %
3. Štefan Harabin 14,35 %
4. Marian Kotleba 10,40 %
5. František Mikloško 5,73 %
6. Béla Bugár 3,11 %
7. Milan Krajniak 2,77 %
8. Eduard Chmelár 2,74 %
9. Marin Daňo 0,51%
10. Róber Švec 0,30 %
11. Juraj Zábojník 0,29 %
12. Ivan Zuzula 0,17 %
13. Bohumila Tauchmannová 0,17 %
14. Robert Mistrík 0,16 %
15. József Menyhárt 0,05 %


František Mikloško je sklamaný 

Klamal by som, keby som povedal, že je to výsledok, s ktorým som spokojný. Samozrejme, čakal som viac. Vyhlásil to neúspešný kandidát na prezidenta František Mikloško na margo zatiaľ neoficiálnych predbežných výsledkov prezidentských volieb. Podľa nich získal viac ako 5,6 percenta hlasov.

„Nehodlám ale teraz hodnotiť, či už moju kampaň, alebo kde som urobil chyby,“ uviedol. Zopakoval však, že to bolo jeho posledné politické vzopätie. „Nehovorím to nejako skleslo, ale v tejto chvíli moje angažovanie sa ako politika, ktorý by sa chcel ešte zúčastniť nejakých volieb, definitívne končí,“ poznamenal Mikloško.

Jasno má v súvislosti s druhým kolom prezidentských volieb, ktoré bude o dva týždne. Otvorene zdôraznil, že Maroša Šefčoviča voliť nebude a neodporúča to ani svojim voličom. „Tento človek nemá moju dôveru, aby vystupoval a uchádzal sa o môj hlas,“ skonštatoval.

V prípade Zuzany Čaputovej nechá rozhodnutie na voličoch, aby sa rozhodli podľa svojho svedomia. „Ja sám sa rozhodnem podľa svojho svedomia a nebudem to v tejto chvíli špecifikovať,“ povedal Mikloško. Podotkol ale, že v rozhodujúcich chvíľach, ktoré boli krajné, vraj kládol celoživotný hodnotový systém nad politický pragmatizmus. „Viac k tomu nepoviem,“ doplnil Mikloško.


Béla Bugár: Výsledky volieb ukazujú, že nálada v spoločnosti je za zmenu

Výsledky prvého kola prezidentských volieb ukazujú, že nálada v spoločnosti na Slovensku je za zmenu. Vyhlásil to neúspešný kandidát na prezidenta Béla Bugár, ktorý podľa predbežných neoficiálnych výsledkov volieb získal zhruba tri percentá hlasov. 

Predvolebné prieskumy verejnej mienky podľa Bugára ukazovali jednoznačne tých, ktorí sa môžu dostať do druhého kola volieb. „Dokonca favorizovali kandidátku Zuzanu Čaputovú. Pritom hrozil postup aj extrémistického kandidáta. Medzi druhým a tretím miestom podľa prieskumov verejnej mienky bol rozdiel dosť malý. Práve preto si myslíme, že aj časť našich voličov radšej hlasovala za favorizovanú kandidátku Čaputovú, aby sa do druhého kola volieb nedostal extrémistický kandidát,“ skonštatoval Bugár.

Predstavitelia strany Most-Híd sa chcú preto s Čaputovou stretnúť a rokovať. Na otázku, či tým jasne odmietajú podporu kandidátovi Marošovi Šefčovičovi v druhom kole volieb, Bugár odpovedal, že „nič vylúčené nie je“.

Šéf Mosta-Híd tvrdí, že robili všetko pre to, aby dosiahol dobrý výsledok v prezidentských voľbách. „Možno keby som bol zdravší, bol by som aktívnejší. Som však pred operáciou,“ priznal. To, že neuspel, podľa neho nemá súvis s budúcoročnými parlamentnými voľbami. „To nemôžete porovnávať,“ vyhlásil. Výsledky prezidentských volieb však budú v strane analyzovať.

Bugár strávil volebnú noc v centrále svojej strany Most-Híd v Bratislave. Podporiť ho prišli aj minister spravodlivosti Gábor Gál, poslankyňa Národnej rady (NR) SR Katarína Cséfalvayová, minister životného prostredia László Sólymos, minister dopravy Árpád Érsek či podpredseda parlamentu Andrej Hrnčiar. 


Štefan Harabin: Mojich nominantov nepúšťajú do volebných komisií 

Štefan Harabin má informácie o tom, že jeho nominantov nepúšťajú do volebných komisií, a naďalej sa napriek predbežným výsledkom domnieva, že postúpi do druhého kola volieb.

„Ja nekomentujem výsledky v polčase alebo v tretine zápasu. Nemám na to dôvod. Akurát mám informácie z volebných komisií, že nepúšťajú mojich nominantov do volebných komisií sčítavať hlasy. Zamykajú dvere, teda ide o jasnú manipuláciu. Ja si nič nemyslím, ja len hovorím, čo mi hlásia nominanti v okrskových volebných komisiách,“ uviedol po polnoci na krátkom brífingu Harabin.

„Hovorím, že v štáte treba urobiť poriadok a nastoliť právo. Možnože sa niektorí toho boja a už aj v okrskových komisiách robia neprávo – to je všetko, čo mám na to povedať. Veď to je niečo nenormálne," zdôraznil sudca Najvyššieho súdu SR. Na otázku, či podá sťažnosť na Ústavný súd SR na priebeh týchto volieb, Harabin povedal, že „pokiaľ sa neuplatňuje právo, tak sa musí na to reagovať“.


Priebežné výsledky, spracovaných je 91,66 percent okrskových zápisníc. Podľa údajov zo Štatistického úradu SR je poradie kandidátov nasledovné:
1. Zuzana Čaputová 40,04 %
2. Maroš Šefčovič 18,72 %
3. Štefan Harabin 14,44 %
4. Marian Kotleba 10,60 %
5. František Mikloško 5,66 %
6. Béla Bugár 3,31 %
7. Milan Krajniak 2,78 %
8. Eduard Chmelár 2,73 %
9. Marin Daňo 0,52 %
10. Róber Švec 0,31 %
11. Juraj Zábojník 0,29 %
12. Ivan Zuzula 0,17 %
13. Bohumila Tauchmannová 0,17 %

14. Robert Mistrík 0,15 %
15. József Menyhárt 0,06 %

Foto: Štatistický úrad SR
Foto: Štatistický úrad SR

Štefan Harabin: Idem voľby vyhrať a počkajme si na konečné výsledky

Prezidentský kandidát Štefan Harabin je napriek predbežným neoficiálnym výsledkom sobotňajších volieb naďalej presvedčený, že prezidentské voľby vyhrá. „Ja idem voľby vyhrať,“ vyhlásil pred novinármi Harabin. Dodal, že treba si počkať na konečné výsledky volieb. „Myslím si, že ma podporil východ Slovenska, sever Slovenska, Horehronie a Nitra,“ povedal krátko po zverejnení prvých výsledkov.

Štefan Harabin si chce počkať na konečne výsledky. Foto: TASR
Štefan Harabin si chce počkať na konečne výsledky. Foto: TASR

Na otázku, či pre neho nebolo vhodnejšie spojiť sa s prezidentským kandidátom a predsedom ĽSNS Marianom Kotlebom, Harabin uviedol, že sa nikdy nedohaduje s nikým. „Odmietal som a aj vždy budem odmietať kupčenie. Ale počkáme si na koniec,“ zdôraznil.

Harabin aj v prípade volebného neúspechu si neplánuje založiť politickú stranu. „Pokiaľ mierite na zakladanie politickej strany, tak to neprichádza do úvahy. Ja nemám žiadnu politickú budúcnosť, nie som politik, som sudca Najvyššieho súdu. Prečo by som vstupoval do nejakej strany? Bol som pred rokom 1989 v strane a odvtedy som apolitický,“ uviedol Harabin.


Zuzana Čaputová: Veľmi ma to prekvapilo 

Zuzana Čaputová prijíma prvé predbežné neoficiálne výsledky a prieskumy z prezidentských volieb s pokorou. Vyplýva z nich, že ju v prvom kole volilo okolo 40 percent ľudí.

reklamná správa

125 rokov so ŠKODA Auto v Moris Slovakia

Oslavujeme so špeci edíciou ŠKODA Fabia, Scala a Kamiq na Alejovej 4 v Košiciach.

Zistite viac

„Veľmi milo ma to prekvapilo, som vďačná. Zatiaľ k tomu pristupujem s pokorou a trpezlivosťou. Tie čísla vyzerajú fajn, napĺňa ma to nádejou a optimizmom,“ povedala Čaputová.

Predbežné výsledky podľa jej slov signalizujú, že ľudia volajú po zmene. „Zdá sa mi, že slovenskí voliči a voličky si vedia predstaviť človeka, ktorý je možno v politike nie veľmi dlho, ale zároveň možno prináša iné názory na riešenia,“ uviedla.

V druhom kole by si želala Maroša Šefčoviča. „Považujem ho za politika, ktorý reprezentuje iné názory a riešenia, ale za politika, ktorý sa v zásade drží faktov,“ vysvetlila. Potvrdila zároveň, že ak by vyhrala, bude sa zaoberať odstúpením z funkcie podpredsedníčky mimoparlamentnej strany Progresívne Slovensko.

Čaputová sa v prípade postupu do druhého kola mieni uchádzať o dôveru voličov kandidátov, ktorí neuspeli. Neočakáva podporu neúspešných kandidátov, ale pokiaľ ju dostane, bude za ňu vďačná. Záujem má aj o voličov z národnostných menšín. „Vážim si každého voliča a voličku,“ doplnila.

Vo volebnom štábe Čaputovú sprevádza aj ochranka. Kandidátka hovorí, že ide zatiaľ iba o preventívne opatrenie súvisiace s okolnosťami, ktoré sa dejú a jej tím ich vyhodnocuje.


Milan Krajniak: Pre dobrú vec sme urobili maximum

Bez ohľadu na výsledok volieb ostane pocit, že sme pre dobrú vec urobili všetko, čo sme vládali. Vo svojom volebnom štábe to v poďakovaní sa svojim spolupracovníkom povedal kandidát na prezidenta Milan Krajniak.

„Ak bojujeme za niečo, čomu veríme, za niečo, čo pomôže tejto krajine, môžeme mať pokoj na duši,“ uviedol. „Ukázali sme ľuďom, že sú tu takí, ktorí sa na nich nevykašlú, aj keď sa ostatní na nich vykašlali,“ zdôraznil necelú polhodinu pred skončením sa volebného moratória v očakávaní prvých výsledkov sobotňajšieho prvého kola.

Krajniakovu prácu v kampani ocenil aj predseda strany Sme rodina Boris Kollár. Zdôraznil, že Krajniak sa zameral na komunikovanie o svojich myšlienkach, ktorým sa uchádzal o dôveru voličov, a neútočil na iných kandidátov.


Štefa Harabin počas volebného dňa najmä oddychoval a verí vo víťazstvo

Do svojej volebnej centrály v bratislavskom hoteli Apollo dorazil krátko po 21. hodine prezidentský kandidát Štefan Harabin spoločne s manželkou Gabrielou. Ešte predtým prišli do centrály aj jeho deti a ďalší rodinní príslušníci.

Harabin pri príchode do centrály médiám oznámil a zopakoval, ako aj v minulosti, že prišiel voľby vyhrať. Volebný deň prežil podľa vlastných slov pokojne, oddychoval a čítal. Prisľúbil, že len čo budú známe predbežné výsledky, okamžite príde k zástupcom médií.

Volebná centrála je pre hostí na prvom poschodí a pre novinárov je vyčlenené tlačové stredisko na druhom poschodí. Harabin čaká na výsledky v poľovníckom salóniku, kde je kapacita približne 30 osôb. Harabin nepozýval podľa vlastných slov žiadnych politikov.

Zástupcov médií je viac 50, z toho aj viacero zahraničných, ako napríklad z britskej agentúry Reuters, americkej AP, nemeckej televízie ARD, ruskej Ria Novosti, ako aj viacerých českých a poľských médií. Z agentúr susedných štátov je zastúpená česká ČTK a poľský PAP. 

Foto: TASR
Foto: TASR

Zuzana Čaputová verí v dobrý výsledok, v druhom kole by chcela Maroša Šefčoviča 

Volebný večer Zuzany Čaputovej sa nesie v komornejšej atmosfére. Na výsledky prvého kola prezidentských volieb čaká kandidátka vo svojom štábe len s najbližšími spolupracovníkmi a rodinou.

Prišli aj niektorí predstavitelia mimoparlamentných strán Progresívne Slovensko, Spolu či Robert Mistrík, ktorý sa pred prvým kolom volieb vzdal v prospech Čaputovej.

„Som plná očakávaní a verím v dobrý výsledok,“ povedala pri príchode Čaputová. Nevie odhadnúť, či jej výsledok môže byť na víťazstvo. „Sama som zvedavá na výsledok, dúfam, že to je na postup do druhého kola,“ uviedla.

Foto: TASR
Foto: TASR

 Ak by sa do druhého kola dostala, chcela by sa tam stretnúť s Marošom Šefčovičom. „Pre Slovensko by bolo lepšie, ak by postúpil kandidát, ktorý nepredstavuje extrémne názory, a to je pán Šefčovič,“ doplnila.

Mistrík verí v Čaputovej víťazstvo. „Verím, že to bude víťazstvo a že pohneme túto krajinu trošku dopredu. Myslím si, že to bude veľký deň pre Slovensko,“ poznamenal.

reklamná správa


Maroš Šefčovič ocenil volebnú účasť,vrcholových politikov v centrále nečaká

Prezidentský kandidát Maroš Šefčovič sa po príchode do svojej volebnej centrály poďakoval všetkým, ktorí prišli voliť. „Zdá sa, že budeme mať veľmi vysokú volebnú účasť, to je vynikajúca správa pre demokraciu na Slovensku,“ vyhlásil s tým, že vysoká účasť znamená pre budúceho prezidenta veľkú legitimitu.

Maroš Šefčovič s manželkou. Foto: TASR
Maroš Šefčovič s manželkou. Foto: TASR

Do centrály v jednom z bratislavských hotelov prišiel Šefčovič krátko po 21.00 h. Neočakáva však, že by ho tam prišiel navštíviť niekto z vrcholových politikov. Zopakoval, že je nezávislý kandidát, ktorý by chcel byť nadstraníckym prezidentom všetkých Slovákov. „Preto aj túto volebnú noc chcem stráviť s rodinou a s priateľmi,“ vysvetlil.

Kampaň eurokomisár označil za najintenzívnejšie obdobie svojho života s tým, že neverí, že mohol pre svoj úspech urobiť viac. „Išli sme do tohto s úprimným srdcom, išli sme do tohto naplno, a musím povedať, že tie odozvy, ktoré sme mali od ľudí, tomu aj zodpovedali,“ konštatoval. Dodal, že ak by mal svoju účasť v druhom kole odhadovať podľa spätnej väzby počas volebnej kampane, bol by si ňou istý. Na výsledky však bude podľa svojich slov čakať s pokorou. 

Štátna komisia pre voľby a kontrolu financovania politických strán sa vo volebný deň zaoberala podnetmi týkajúcimi sa napríklad podozrenia z protizákonného vedenia volebnej kampane. Išlo tiež o podnety, v ktorých sa voliči sťažovali na nesprávne umiestnenie volebných komisií.

Za veľmi závažný podnet označil predseda štátnej volebnej komisie Eduard Bárány ten, ktorý sa týkal celoštátneho denníka. Okrem dvoch incidentov v Malackách a Medzanoch bol podľa Báránya priebeh volieb pokojný, pripomenul, že voľby prezidenta SR patria k tým najpokojnejším z organizačno-technického hľadiska.

V Medzanoch došlo k incidentu. Museli zatvoriť okrskovú volebnú miestnosť

Viac k téme

16.03.19
V Medzanoch došlo k incidentu. Museli zatvoriť okrskovú volebnú miestnosť

Priebeh prezidentských volieb monitorovali aj pozorovatelia z Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE). Na bezpečnosť a pokojný priebeh volieb dohliadali posilnené policajné hliadky.

Neoficiálne predbežné výsledky bude zverejňovať Štatistický úrad SR na webstránke www.volbysr.sk až po 23.16 h, aktualizovať ich bude približne v desaťminútových intervaloch.

Počas volebného dňa bolo otvorených takmer 6000 volebných miestností. Voľba prezidenta je dvojkolová, ak nebude prezident zvolený v prvom kole, bude druhé. Naplánované je na 30. marca. 

Termín vyhlásenia oficiálnych výsledkov 1. kola prezidentských volieb 

Vyhlásenie oficiálnych výsledkov prvého kola prezidentských volieb sa očakáva v nedeľu 17. 3. 2019 o 12.00 hod. na Drieňovej 22 v Bratislave na tlačovej konferencii Štátnej komisie pre voľby a financovanie politických strán.

Čítajte aj: 

(TASR, ROČ, SŠ)

reklamná správa

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím