Na Technickej univerzite v Košiciach otvorili moderné laboratórium internetu
Moderné výskumné a vzdelávacie pracovisko zamerané na oblasť internetu vecí (IoT) v piatok slávnostne otvorili na Fakulte elektrotechniky a informatiky Technickej univerzity v Košiciach (FEI TUKE). Nové laboratórium je primárne určené pre študentov informačných technológií.
Pracovisko je podľa univerzity architektonicky moderný, na slovenské pomery inovatívne a technologicky špičkovo vybavený priestor, ktorý bude slúžiť nielen ako atraktívne vzdelávacie pracovisko zamerané na internet vecí, ale aj pre výskum a vývoj v tejto oblasti. „Naši študenti v ňom budú hľadať nové riešenia, ako vytvárať veci, ktoré je možné pripojiť k internetu a urobiť tak ten svet ešte prepojenejší, ako je doteraz. Základom sú rôzne senzory, ktoré študenti prepájajú a pomocou stavebníc pripájajú k internetu, vďaka čomu môžu napríklad merať teplotu alebo vlhkosť v miestnosti, alebo naopak, nastaviť optimálne osvetlenie,“ priblížil pre vedúci Katedry počítačov a informatiky FEI TUKE Jaroslav Porubän.
Atraktívne vzdelávanie
Laboratórium vzniklo v úzkej spolupráci so spoločnosťou AT&T. „Takéto projekty spolupráce so súkromným sektorom pomáhajú zatraktívniť a skvalitňovať vzdelávanie, rozvíjať inovácie a prispievajú k zníženiu odlevu mladých talentovaných ľudí z regiónu,“ skonštatoval Porubän.
[ad][/ad]Podľa generálneho riaditeľa AT&T Gabriela Galgóciho firma spolupracuje s TUKE už niekoľko rokov, a to aj tým, že umožňuje svojim expertom podieľať sa na zabezpečení vybraných častí vzdelávacieho procesu. „Je to náš príspevok k podpore vytvárania podmienok pre prípravu špičkových odborníkov v oblasti IKT. A na TUKE takýto odborníci pripravovaní sú. Sme radi, že sa na tomto procese môžeme aktívne podieľať v čase, keď IT sektor na Slovensku zápasí s deficitom odborníkov v oblasti IT,“ povedal Galgóci.
Foto: TASR(TASR, SŠ)
Odporúčané články

Krátko pred štvrtou hodinou ráno v sobotu 7. júna došlo v košickej mestskej časti Dargovských hrdinov k požiaru na parkovisku, kde zhoreli dva plastové kontajnery.

Horskí záchranári v súčinnosti s Letkou Ministerstva vnútra SR a posádkami Vrtuľníkovej záchrannej zdravotnej služby zasahovali pri kolapsoch s tragickým koncom.

Ministerstvo zdravotníctva v spolupráci s rezortom vnútra a Univerzitnou nemocnicou – Nemocnica svätého Michala pripravili návrh na zaradenie tejto nemocnice medzi priamo určených prijímateľov financovania z Plánu obnovy a odolnosti.