26.10.18

Na Technickej univerzite v Košiciach otvorili moderné laboratórium internetu

Foto: TASR
DNES
Zdieľať článok:

Moderné výskumné a vzdelávacie pracovisko zamerané na oblasť internetu vecí (IoT) v piatok slávnostne otvorili na Fakulte elektrotechniky a informatiky Technickej univerzity v Košiciach (FEI TUKE). Nové laboratórium je primárne určené pre študentov informačných technológií.

Pracovisko je podľa univerzity architektonicky moderný, na slovenské pomery inovatívne a technologicky špičkovo vybavený priestor, ktorý bude slúžiť nielen ako atraktívne vzdelávacie pracovisko zamerané na internet vecí, ale aj pre výskum a vývoj v tejto oblasti. „Naši študenti v ňom budú hľadať nové riešenia, ako vytvárať veci, ktoré je možné pripojiť k internetu a urobiť tak ten svet ešte prepojenejší, ako je doteraz. Základom sú rôzne senzory, ktoré študenti prepájajú a pomocou stavebníc pripájajú k internetu, vďaka čomu môžu napríklad merať teplotu alebo vlhkosť v miestnosti, alebo naopak, nastaviť optimálne osvetlenie,“ priblížil pre vedúci Katedry počítačov a informatiky FEI TUKE Jaroslav Porubän.

Atraktívne vzdelávanie 

Laboratórium vzniklo v úzkej spolupráci so spoločnosťou AT&T. „Takéto projekty spolupráce so súkromným sektorom pomáhajú zatraktívniť a skvalitňovať vzdelávanie, rozvíjať inovácie a prispievajú k zníženiu odlevu mladých talentovaných ľudí z regiónu,“ skonštatoval Porubän.

reklamná správa

Zbavte sa plastových kariet vo vašich penaženkách

Stiahnite si prvú kartu výhod v mobile na Slovensku

Zistite viac

Podľa generálneho riaditeľa AT&T Gabriela Galgóciho firma spolupracuje s TUKE už niekoľko rokov, a to aj tým, že umožňuje svojim expertom podieľať sa na zabezpečení vybraných častí vzdelávacieho procesu. „Je to náš príspevok k podpore vytvárania podmienok pre prípravu špičkových odborníkov v oblasti IKT. A na TUKE takýto odborníci pripravovaní sú. Sme radi, že sa na tomto procese môžeme aktívne podieľať v čase, keď IT sektor na Slovensku zápasí s deficitom odborníkov v oblasti IT,“ povedal Galgóci.


Foto: TASR

(TASR, SŠ)

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím