Na zhromaždenia dajú rektori študentom voľno
Zástupcovia slovenských študentov požiadali rektorov univerzít o udelenie voľna na piatok, kedy majú pokračovať protesty pre vraždu novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice. V Košiciach im vyhoveli.
Slovenských rektorov oslovil Bálint Lovász, predseda Študentskej rady vysokých škôl (ŠRVŠ). Hovorí, že študenti citlivo vnímajú vraždu Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej, preto sa chcú zúčastniť piatkových pochodov „Postavme sa za slušné Slovensko“.
„Cítime potrebu, aby akademické prostredie reflektovalo napätú celospoločenskú situáciu. Sme presvedčení, že budúcnosť krajiny má byť založená na vzdelaní a kritickom myslení, preto musíme jasne odsúdiť akékoľvek prejavy šírenia konšpiračných teórií v spoločenskej a politickej diskusii,“ uviedol v narážke na vyjadrenia predsedu vlády a šéfa Smeru Roberta Fica, že súčasná politická kríza je riadená zo zahraničia.
Podľa Lovásza má rektorské voľno v popoludňajších hodinách študentom a zamestnancom dopomôcť k účasti na proteste aj v prípade, ak sa ho plánujú zúčastniť nie v mieste svojho bydliska.
Pavol Sovák, rektor Univerzity P. J. Šafárika (UPJŠ) v Košiciach, povedal, že podporujú výzvu organizátorov zhromaždení a ctí si princíp apolitickosti univerzitnej pôdy.
„Univerzita vytvorí priestor na to, aby jej študenti a zamestnanci mali možnosť vyjadriť sa prostredníctvom občianskych zhromaždení k požiadavke na rekonštrukciu novej vlády,“ povedal.
Mojžišová: Prejav ľudskosti
Rektorské voľno udelili v piatok 9. marca od 13. hodiny. Voľno v rovnakom čase študentom poskytla aj Univerzita veterinárskeho lekárstva a farmácie v Košiciach. Rektorka Jana Mojžišová povedala, že postoj študentov, ktorí chcú reflektovať napätú spoločenskú situáciu, podporuje spolu s celým vedením univerzity.
„Akademický svet bol za akýchkoľvek spoločenských podmienok na čele pokroku, mnohokrát iniciátorom zmien a vždy nositeľom budúcnosti. Preto vnímam tieto zhromaždenia ako prirodzený prejav ľudskosti a angažovanosti,“ povedala.
Vyučovanie nebudú mať v piatok ani študenti Technickej univerzity v Košiciach. Podľa jej rektora Stanislava Kmeťa sú posledné verejné zhromaždenia prejavom nespokojnosti, obáv o budúcnosť a snahy s cieľom dosiahnuť nápravu.
[ad][/ad]Kmeť: Zlyhanie štátu
„Odsudzujem akýkoľvek prejav brutality a násilia. Štát, v ktorom sa tak deje, neplní dostatočne dôsledne niektoré svoje funkcie,“ hovorí Kmeť.
Protesty by podľa neho mali vyústiť v slušné Slovensko s jasne definovanou hierarchiou založenou na skutočných hodnotách.
Protestov sa Kmeť ale zúčastniť neplánuje. Rovnako ako Mojžišová, ktorá to vysvetlila pracovnými povinnosťami. Sovák na otázku o svojej prípadnej účasti neodpovedal.
Ďalšie verejné zhromaždenie, ktoré reaguje na aktuálne dianie na Slovensku, sa uskutoční v piatok 9. marca o 17. hodine pri Štátnej vedeckej knižnici. Pochod bude odtiaľ pokračovať smerom k Tescu a zakončí sa pri pódiu na Dolnej bráne, budú vystupovať rečníci do 20. hodiny.
[article slug=”kosicania-ziadali-vladu-aby-odstupila”][/article]
Čítajte aj:
- Mladí umelci si uctia zavraždeného novinára a jeho snúbenicu
- V Košiciach vyliali pred magistrátom krv
- Košičanov ovládol smútok a hnev, zaznel odkaz – ODSTÚPTE!
- Televízny záznam zo smútočného zhromaždenia Košičanov
Odporúčané články
Členovia Hasičského a záchranného zboru navštívili Materskú školu Budapeštianska 1 a jej elokované pracovisko na Viedenskej 34 v Košiciach, aby najmenším deťom zábavnou a interaktívnou formou priblížili základy bezpečnosti a predstavili im prácu záchranných zložiek.
Pri príležitosti 106. výročia vzniku Československej republiky sa v pondelok 28. októbra uskutočnilo v Košiciach slávnostné stretnutie pri sochách Tomáša Garrigue Masaryka a Milana Rastislava Štefánika, dvoch významných osobností, ktoré stáli pri zrode spoločného štátu Čechov a Slovákov.
Viac ako stovka ľudí sa včera zišla pred historickou budovou staromestskej radnice v Košiciach, aby spoločne uctili pamiatku obetí vojny a vyjadrili podporu Ukrajine. Toto pietne zhromaždenie, organizované pri príležitosti 1000 dní od začiatku invázie, spojilo obyvateľov mesta v symbolickom sviečkovom pochode.