08.03.18

Na zhromaždenia dajú rektori študentom voľno

foto: Veronika Janušková

Zástupcovia slovenských študentov požiadali rektorov univerzít o udelenie voľna na piatok, kedy majú pokračovať protesty pre vraždu novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice. V Košiciach im vyhoveli.   

Slovenských rektorov oslovil Bálint Lovász, predseda Študentskej rady vysokých škôl (ŠRVŠ). Hovorí, že študenti citlivo vnímajú vraždu Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej, preto sa chcú zúčastniť piatkových pochodov „Postavme sa za slušné Slovensko“.   

„Cítime potrebu, aby akademické prostredie reflektovalo napätú celospoločenskú situáciu. Sme presvedčení, že budúcnosť krajiny má byť založená na vzdelaní a kritickom myslení, preto musíme jasne odsúdiť akékoľvek prejavy šírenia konšpiračných teórií v spoločenskej a politickej diskusii,“ uviedol v narážke na vyjadrenia predsedu vlády a šéfa Smeru Roberta Fica, že súčasná politická kríza je riadená zo zahraničia.   

Podľa Lovásza má rektorské voľno v popoludňajších hodinách študentom a zamestnancom dopomôcť k účasti na proteste aj v prípade, ak sa ho plánujú zúčastniť nie v mieste svojho bydliska. 

Pavol Sovák, rektor Univerzity P. J. Šafárika (UPJŠ) v Košiciach, povedal, že podporujú výzvu organizátorov zhromaždení a ctí si princíp apolitickosti univerzitnej pôdy.

„Univerzita vytvorí priestor na to, aby jej študenti a zamestnanci mali možnosť vyjadriť sa prostredníctvom občianskych zhromaždení k požiadavke na rekonštrukciu novej vlády,“ povedal. 

Približne 1 500 Košičanov si prišlo v piatok 2. marca na Hlavnú ulicu uctiť pamiatku vraždy novinára a jeho snúbenice. V piatok si Košice zhromaždenie zopakujú.foto: Veronika Janušková
Približne 1 500 Košičanov si prišlo v piatok 2. marca na Hlavnú ulicu uctiť pamiatku vraždy novinára a jeho snúbenice. V piatok si Košice zhromaždenie zopakujú. foto: Veronika Janušková

Mojžišová: Prejav ľudskosti  

Rektorské voľno udelili v piatok 9. marca od 13. hodiny. Voľno v rovnakom čase študentom poskytla aj Univerzita veterinárskeho lekárstva a farmácie v Košiciach. Rektorka Jana Mojžišová povedala, že postoj študentov, ktorí chcú reflektovať napätú spoločenskú situáciu, podporuje spolu s celým vedením univerzity.  

„Akademický svet bol za akýchkoľvek spoločenských podmienok na čele pokroku, mnohokrát iniciátorom zmien a vždy nositeľom budúcnosti. Preto vnímam tieto zhromaždenia ako prirodzený prejav ľudskosti a angažovanosti,“ povedala. 

Vyučovanie nebudú mať v piatok ani študenti Technickej univerzity v Košiciach. Podľa jej rektora Stanislava Kmeťa sú posledné verejné zhromaždenia prejavom nespokojnosti, obáv o budúcnosť a snahy s cieľom dosiahnuť nápravu. 

reklamná správa

AKCIA NA TENTO TÝŽDEŇ V POTRAVINÁCH KLAS

Výhodnými ponukami sme tento týždeň opäť nešetrili! Pozrite si celú našu akciovú ponuku.

Zistite viac

Kmeť: Zlyhanie štátu

„Odsudzujem akýkoľvek prejav brutality a násilia. Štát, v ktorom sa tak deje, neplní dostatočne dôsledne niektoré svoje funkcie,“ hovorí Kmeť. 

Protesty by podľa neho mali vyústiť v slušné Slovensko s jasne definovanou hierarchiou založenou na skutočných hodnotách. 

Protestov sa Kmeť ale zúčastniť neplánuje. Rovnako ako Mojžišová, ktorá to vysvetlila pracovnými povinnosťami. Sovák na otázku o svojej prípadnej účasti neodpovedal.

Pochod „Postavme sa za slušné Slovensko“
Ďalšie verejné zhromaždenie, ktoré reaguje na aktuálne dianie na Slovensku, sa uskutoční v piatok 9. marca o 17. hodine pri Štátnej vedeckej knižnici. Pochod bude odtiaľ pokračovať smerom k Tescu a zakončí sa pri pódiu na Dolnej bráne, budú vystupovať rečníci do 20. hodiny. 

 

Košičania žiadali vládu, aby odstúpila

Viac k téme

02.03.18
Košičania žiadali vládu, aby odstúpila

Čítajte viac: vrazda jana kuciaka

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím