10.06.18

Najjedovatejší had na svete „má odhaliť“ nelegálnu prácu

foto: Veronika Janušková

Mimoriadna previerka pod názvom Tajpan, čo je najjedovatejší had na svete, má odhaliť nelegálne zamestnávanie. Národný inšpektorát práce (NIP) ju vykoná spolu s krajskými inšpektorátmi. Akcia sa uskutoční v týždni od 11. júna do 17. júna.  

Ako informovala Ivana Stašková z NIP, previerku vykonajú inšpektori práce z oddelenia kontroly nelegálneho zamestnávania, známejšom pod názvom KOBRA. Touto previerkou chce NIP upozorniť na problematiku stále častého javu - nelegálneho zamestnávania, a zamerať sa aj na prevenciu.

„Inšpektoráty práce môžu pri odhalení porušenia zákona udeliť pokutu ako zamestnávateľovi, tak aj zamestnancovi, a to v prípade, ak aj zamestnanec vedomým vykonávaním práce bez pracovnej zmluvy či bez povolenia na zamestnanie, ak ide o cudzinca z tzv. tretej krajiny napomáha protiprávnemu stavu. Tá sa pohybuje u zamestnávateľa v rozmedzí od 2 000 do 200.-tisíc eur,“ vysvetlila Stašková s tým, že zamestnancovi pri porušení zákazu nelegálnej práce hrozí pokuta vo výške 331 eur.  

reklamná správa

NAJČERSTVEJŠIE MÄSO A VÝROBKY V KOŠICIACH

Kvalitu mäsa garantuje náš vlastný bitúnok. Exkluzívne iba v potravinách KLAS. Kde ich nájdem?

Zistite viac
 

Kontrola dokumentov

Pri mimoriadnej previerke sa inšpektori zamerajú na dodržiavanie zákazu nelegálneho zamestnávania, a to najmä vo vzťahu k štátnym príslušníkom tretích krajín, čo je v poslednom období podľa Staškovej veľmi častým problémom. „NIP preto upozorňuje zamestnancov a zamestnávateľov, aby venovali pozornosť dodržiavaniu všetkých predpisov pri zamestnávaní a disponovali všetkými dôležitými dokumentmi a povoleniami, ktoré sa k nemu viažu,“ doplnila Stašková.    

reklamná správa

Zamestnávatelia by nemali zabudnúť

Zamestnávatelia by nemali zabudnúť na pracovnú zmluvu alebo dohodu o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru, prihlášku do sociálnej poisťovne, u cudzincov na platný cestovný doklad, povolenie na pobyt na účely zamestnania a povolenie na zamestnanie.

„Len tak sa zamestnávatelia vyhnú postihu za nelegálne zamestnávanie a ich odberatelia spoluzodpovednosti zaň. Pretože, aj keď je to možno verejnosti menej známe, za nelegálne zamestnávanie jedného zamestnávateľa znáša následky aj odberateľ, teda podnikateľský subjekt, ktorý od takéhoto neseriózneho zamestnávateľa prijal cezhranične dodávanú službu alebo vnútroštátne či cezhranične dodávanú prácu. Aj v tomto prípade sa pokuta pohybuje v rozmedzí od 2 000 do 200-tisíc eur,“ dodala Stašková.  

Do previerky sa spolu s inšpektorátmi práce zapoja aj Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny a úrady práce, sociálnych vecí a rodiny.    

(TASR, JH)

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím