28.08.17

Návrat do rodného hniezda

foto: Michal Verner

V Rozhanovciach neďaleko Košíc je najväčšia rehabilitačná stanica pre chránené živočíchy v Košickom kraji. Zariadenie Univerzity veterinárskeho lekárstva a farmácie v Košiciach dáva zvieratám veľkú šancu na návrat do voľnej prírody. Tento piatok sa jedna z pacientiek úspešne vrátila domov. 

Sokol rároh patrí medzi všeobecne ohrozené druhy. Na Slovensku hniezdi približne 40 párov, na východe asi 10. Jedno z hniezdisk sa nachádza i v blízkosti Košíc. Práve tam ornitológ Jozef Mihók pravidelne pozoroval párik sokolov, ktoré začiatkom leta priviedli na svet päť potomkov: „Jedného dňa som videl, že sa k matke vrátili len štyri mláďatá, tak som začal hľadať. Po chvíľke som uvidel piate, ako sedí na stohu slamy..." 

Záchranka operencov

Jozef Mihók zachraňuje dravé vtáky často. „Mestská polícia už má na mňa číslo a pravidelne mi volajú, keď niekto nájde zraneného dravca. Bohužiaľ, často sa im už nedá pomôcť." 

Sokolica však mala šťastie. Pán Mihók ju odchytil a odviezol do Košíc. „Vyšetrenie ukázalo, že krídlo je zlomené našťastie iba na jeho konci. Tam sú kosti tenšie a rýchlejšie sa zrastajú,” vysvetľuje veterinár Ladislav Molnár.

Jozef Mihók.
Jozef Mihók.

Vtáčia telocvičňa

Prvé dni trávila sokolia samička v menšej voliére, aby sa nezranila. Po čase mala k dispozícii i rozlietavaciu miestnosť, v podstate vtáčiu telocvičňu, kde si mohla zalietať. „Tu sme jej skúsili i prvýkrát hodiť živú korisť, aby sme vedeli, ako je na tom s lovom. Zistili sme, že si vie poradiť,” hovorí Ján Lipták z Ochrany dravcov na Slovensku. 

reklamná správa

AKCIA NA TENTO TÝŽDEŇ V POTRAVINÁCH KLAS

Výhodnými ponukami sme tento týždeň opäť nešetrili! Pozrite si celú našu akciovú ponuku.

Zistite viac

Minulý piatok už nič nebránilo návratu vtáčaťa domov. Veterinár Ladislav Molnár sokolicu ešte raz skontroloval, aby sa uistil, že sú všetky kosti zahojené. Potom nasledoval transport na miesto, kde ju našli. Aj keď sa všetci prítomní zo začiatku obávali, ktorým smerom si to pacientka namieri, nakoniec bez váhania vyletela priamo k hniezdu, v ktorom sa vyliahla. 

Veterinár Ladislav Molnár kontroluje krídla. foto: tasr
Veterinár Ladislav Molnár kontroluje krídla. foto: tasr
Pomôcť môže každý
Ak nájdete akéhokoľvek zraneného dravého vtáka, kontaktujte Štátnu ochranu prírody, alebo zavolajte na linku 112, kde vás pracovníci nasmerujú ďalej. Operenca zoberte iba vtedy, ak uvidíte zjavné zranenia ako napríklad zlomené krídlo alebo končatinu. Ak by ste sa nevedeli dovolať pomoci, dravca umiestnite do zavretej kartónovej škatule. V tme sa totiž upokojí a bez zranenia prečká, kým si poňho prídu odborníci. 

 

(VH)

Čítajte viac: zvierata

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím