tip od čitateľa
23.05.20

Nečistoty do náhonu nafúkal silný vietor

Foto: archív ĽČ

Do redakcie napísal čitateľ, ktorý nás upozornil na znečistenú čast Mlynského náhonu medzi mestom a prehrádzkou na ulici Slovenskej jednoty. „Začína to aj smrdieť a znečistenie sa prelieva do ďalšej časti,“ opisuje stav na hladine vody náš čitateľ.

Podľa prednostu združenia Mlynský náhon ide o znečistenie, ktoré spôsobilo veterné počasie posledných dní.

„Všetky nečistoty z hladiny Mlynského náhonu od Aničky až po Rokoko sa vo veľmi krátkej dobe nafúkali práve na toto miesto,“ uviedol Eugen Ščavnický. Na hladine bola vyplavená aj zdochnutá ryba, ktorá podľa Ščavnického nie je výsledkom žiadnej ekologickej kalamity a ide o výnimku.

„Odstránenie nečistôt z hladiny v takomto množstve nie je jednoduchá záležitosť, ale Správa mestskej zelene to určite čoskoro zabezpečí,“ ubezpečuje predseda OZ Mlynský náhon.

reklamná správa

NEPLAŤ ZA DONÁŠKU!

Špičková vietnamská kuchyňa priamo k Vašim dverám.

Zistite viac
 

Kosenie bez vypustenia vody

V polovici mája Správa mestskej zelene v Košiciach (SMsZ) zabezpečila pokosenie brehov náhonu. Tento rok sa to zaobišlo bez vypustenia vody, čo po iné roky robilo vrásky na čele členom združenia. Nedošlo tak ku škodám na biotope vo vode ani na brehoch. „Potešili sa tomu predovšetkým vodné rastlinky a živočíchy, ktoré sa v tomto období dynamicky vyvíjajú,“ teší sa Ščavnický.

Chránený had

Pod vodopádom prehrádzky na Čárskeho ulici si našla domov dokonca užovka fŕkaná. „Vodný nejedovatý had sa živí drobnými vodnými živočíchmi. Tento druh z vody takmer nevychádza a pre človeka nie je vôbec nebezpečný.“

Užovka fŕkaná je chráneným živočíchom európskeho významu so spoločenskou hodnotou 550 eur. Pred pár dňami vysadili členovia združenia ďalšie rastliny na brehoch pri prehrádzke, medzi nimi aj vodné rastliny.

reklamná správa
 

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím