23.07.19

Nemal povolenie, upozorňuje NBS po obvinení košického finančníka

foto: Instagram DG
Rokytka
Roman Rokytka
zástupca šéfredaktora denníka KOŠICE:DNES
Zdieľať článok:

Národná banka Slovenska, ktorá vykonáva dohľad nad subjektmi finančného trhu, vydala k prípadu košického finančníka Dávida G. upozornenie. Urobila tak v pondelok, teda päť dní po jeho obvinení políciou z podvodu a neoprávneného podnikania.  

Stanovisko sa týka sa cyperskej eseročky NLF PLUS. V zmluvách vystupuje ako podnikateľský subjekt, ktorý má investovať vklady tichých spoločníkov do vyhľadávania a podpory start-up projektov. Spoločnosť so sídlom v Nikózii zastupoval na základe plnej moci Dávid G., jeho pražská akciovka NLF invest mala s ňou príkaznú zmluvu, na základe ktorej mohla prijímať vklady klientov a vyplácať im zisk.   

NBS vo vyhlásení uvádza, že firma nepodlieha jej dohľadu a financie investované do jej aktivít nepodliehajú zákonnej ochrane investícií. Pripomína tiež, že ju neeviduje ako poskytovateľa finančných a investičných služieb na základe európskeho povolenia. 

„Potenciálnych investorov upozorňujeme, že nie je možné ani sprostredkovávať (predávať) služby tejto spoločnosti treťou stranou,“ píše NBS. Dodáva, že klienti na finančnom trhu by mali dôkladne zvažovať, s ktorými finančnými inštitúciami vstúpia do zmluvného vzťahu a prihliadať na riziká spojené s investovaním.    

reklamná správa

Stiahnite si prvú kartu výhod v mobile na Slovensku

S aplikáciou NAŠAKARTA v Beauty expert zlava na služby 10%

Zistite viac

NBS vo verejnom upozornení pripomína, že investovanie znamená aj schopnosť zvládať prípadné straty.   foto: TASR
NBS vo verejnom upozornení pripomína, že investovanie znamená aj schopnosť zvládať prípadné straty. foto: TASR

Oprávnenia sú na webe 

Oprávnenie finančných subjektov si môžu preveriť na internetovej stránke NBS. 

Asociácia finančných sprostredkovateľov a finančných poradcov (AFISP) potvrdila, že obvinený Dávid G. ani ďalšie jeho spoločnosti, akciovka NLF invest a eseročka NLF D.G., nie sú na Slovensku registrovaní ako finanční sprostredkovatelia v registri NBS, a preto nesmú sprostredkovávať žiadne investície pre spotrebiteľov. Asociácia sa preto dištancuje od aktivít týchto firiem. 

„Dlhodobo upozorňuje finančných spotrebiteľov, aby využívali len služby registrovaných finančných sprostredkovateľov a v prípade pochybností požadovali doklad o povolení poskytovať služby finančného sprostredkovania v SR,“ povedal  predseda AFISP Martin Lancz. 

Obvinili ho z podvodu a neoprávneného podnikania

Viac k téme

23.07.19
Obvinili ho z podvodu a neoprávneného podnikania

Stíhaný košický finančník sponzoroval Knechtovej turné, jej sestra mala byť súčasťou pyramídy

Viac k téme

23.07.19
Stíhaný košický finančník sponzoroval Knechtovej turné, jej sestra mala byť súčasťou pyramídy

reklamná správa

Zbavte sa plastových kariet vo vašich penaženkách

Stiahnite si prvú kartu výhod v mobile na Slovensku

Zistite viac

Čítajte viac: financie podvody

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím