Nenechajte si ujsť krásu orchideí
Výstavu orchideí otvorili v piatok (1. 3.) v Botanickej záhrade Univerzity Pavla Jozefa Šafárika (UPJŠ) v Košiciach. Návštevníci majú možnosť obdivovať viac ako tisíc kusov tropických a subtropických druhov a kultivarov týchto rastlín. Pod názvom Orchidey – skvosty v ríši rastlín ide o deviaty ročník výstavy, ktorá v expozičných skleníkoch potrvá do 17. marca.
Na výstave nehýbajú kultivary rodov, ako lišajovec, vanda, cymbídium, dendróbium alebo črievičkovec. Aj na Slovensku sa v prírode vyskytuje 79 druhov a poddruhov orchideí.
„Väčšinou ide o vzácne a zákonom chránené rastliny, ktoré rastú na lúkach, pasienkoch, rašeliniskách, v močiaroch a lesoch. Ničenie prirodzených stanovíšť však spôsobuje ústup týchto rastlín v našej prírode. Navyše, zber a vykopávanie predstavuje hrozbu pre vzácnejšie druhy a niekedy dokonca aj pre druhy bežnejšie,“ uviedol riaditeľ Botanickej záhrady UPJŠ v Košiciach Pavol Mártonfi. Pripomenul, že zber a obchodovanie so slovenskými orchideami, ako aj ničenie a poškodzovanie ich stanovíšť je zakázané.
[ad][/ad]Tisíce druhov
Medzi orchidey patrí približne 28-tisíc botanických druhov. Prví predchodcovia dnešných orchideí sa na Zemi objavili pravdepodobne už pred viac ako 80 miliónmi rokov. Pomerne ľahko podliehajú vývojovým zmenám a rýchlo sa medzi sebou krížia, preto sú jednotlivé rody a druhy orchideí také variabilné. Navyše, šľachteniu a kríženiu orchideí sa venujú pestovatelia už vyše 100 rokov a dnes poznáme viac ako 100-tisíc krížencov týchto ozdobných rastlín.
„Najčastejšie pestovanými orchideami v domácnostiach sú zástupcovia rodu lišajovec (Phalaenopsis). Je to obľúbená orchidea, ktorá má atraktívne kvety. Z tropických dažďových pralesov Ázie, Novej Guiney a severnej Austrálie pochádza asi 60 epifytických druhov tohto rodu,“ uviedol vedúci oddelenia tropickej a subtropickej flóry botanickej záhrady Peter Fridman.
Takýmto epifytickým spôsobom života – teda prichytené vysoko na kôre stromov, kde je dostatok svetla – rastie väčšina tropických orchideí, na rozdiel od orchideí mierneho pásma, ktoré žijú terestricky, teda zakorenené v pôde. Okrem nich existujú druhy, ktorým sa darí na skalách alebo medzi skalami, nazývajúce sa litofyty. V Austrálii dokonca možno nájsť podzemné orchidey. Pre pozorovateľov sú zaujímavé najmä tým, že ich možno vidieť len vtedy, keď ich kvety vyrastú z trhlín v pôde.
[ad2][/ad2](TASR, JH)
Odporúčané články
Takmer 50 Košičanov všetkých vekových kategórií spojila vo štvrtok 28. novembra na sídlisku Nad jazerom solidarita s ľuďmi bez domova. V podvečerných hodinách sa na školskom dvore základnej školy na Galaktickej 9 stretli žiaci Slobodnej školy, ich rodičia, pedagógovia i širšia verejnosť. Spoločne vyjadrili svoj názor na to, že pred alarmujúcou chudobou na Slovensku nesmieme zatvárať oči.
V predvianočnom období Košice opäť otvárajú srdcia a dvere pre tých, ktorí potrebujú podporu. Dnes 4. decembra sa v Športovej hale Stará jazdiareň koná Štedrá burza, ktorá ponúka jedinečné výrobky od klientov sociálnych zariadení z Košíc a okolia. Podujatie potrvá od 10.00 do 18.00 hod. a jeho výťažok pomôže zariadeniam zabezpečiť materiál na ďalšiu tvorivú činnosť.
V sobotu 14. decembra 2024 vypukol v obci Pavlovce nad Uhom požiar kotolne v jednej z bytoviek, ktorý spôsobil rozsiahle zadymenie celej budovy. Obyvatelia bytovky sa pre hustý a štipľavý dym nevedeli dostať von, pričom na poschodí zostali uväznení traja ľudia. Kritická situácia vystrašila 17-ročné dievča natoľko, že sa pokúsilo vyskočiť z okna.