15.01.20

Neprispôsobivých susedov bude možné pokutovať

foto: Veronika Janušková

Od začiatku februára začína na Slovensku platiť novela bytového zákona. Vlastníkom bytov umožní dôraznejšie sa vysporiadať so susedmi, ktorí si nerobia ťažkú hlavu s pravidlami spolunažívania v jednom bytovom dome.

Nástrojom, ktorý sa má stať bičom na susedov, ktorí napríklad fajčia v spoločných priestoroch, nedodržiavajú nočný pokoj, alebo si nepoupratujú po svojich domácich miláčikoch, má byť domový poriadok. Schváliť ho musí nadpolovičná väčšina vlastníkov bytov v dome a podľa Združenia pre lepšiu správu bytových domov sa stane  právne záväzným dokumentom vrátane sankcií za jeho porušovanie.

reklamná správa

NAJČERSTVEJŠIE MÄSO A VÝROBKY V KOŠICIACH

Kvalitu mäsa garantuje náš vlastný bitúnok. Exkluzívne iba v potravinách KLAS.

Zistite viac

Preventívny charakter

„Účelom zavedenia sankcií do domového poriadku je zlepšiť kvalitu bývania v bytových domoch prostredníctvom dobrého susedského spolunažívania podporeného dodržiavaním spoločných pravidiel,“ tvrdí predseda združenia Marek Perdík.

Podľa jeho slov zákon neurčuje výšku sankcií. Vlastníci si ju môžu určiť sami, ale  nemalo by ísť o neprimerané pokuty. „Naše združenie odporúča prijať nižšie, ktoré by boli porovnateľné so sankciami udeľovanými napríklad mestskou samosprávou. Pri ich určení treba myslieť aj na to, že by mali plniť preventívny charakter a v prípade ich udelenia musia motivovať ich adresáta k tomu, aby už domový poriadok neporušoval. Okrem toho nemusia mať len finančný charakter, môže ísť aj o práce alebo verejné ospravedlnenie,“ hovorí M. Perdík.

Predseda Združenia pre lepšiu správu bytových domov Marek Perdík tvrdí, že nová legislatíva zlepší spolunažívanie v bytovkách.foto: lepsiasprava.sk
Predseda Združenia pre lepšiu správu bytových domov Marek Perdík tvrdí, že nová legislatíva zlepší spolunažívanie v bytovkách. foto: lepsiasprava.sk
Sankcie má vymáhať správca alebo predseda spoločenstva mimosúdnym i súdnym spôsobom. foto: Veronika Janušková
Sankcie má vymáhať správca alebo predseda spoločenstva mimosúdnym i súdnym spôsobom. foto: Veronika Janušková

Kto rozhodne a dokáže?

Druhou stranou mince je však dokazovanie porušenia domového poriadku a rovnako aj vymožiteľnosť sankcie v prípade jej udelenia. Tu je to rovnaké, ako v prípade neplatenia do fondu prevádzky, údržby a opráv bytového domu. Vymáhať ich má správca alebo predseda spoločenstva mimosúdnym i súdnym spôsobom.

„Veľký problém vidíme v tom, kto rozhodne o tom, či a kedy bol domový poriadok porušený. Sme toho názoru, že zakotvenie domového poriadku do bytového zákona neovplyvní správanie a spolunažívanie obyvateľov v bytovom dome. Zámerne pritom uvádzame pojem obyvatelia, pretože v bytových domoch nebývajú len vlastníci, ale aj nájomníci. S nimi nemá spoločenstvo vlastníkov žiadny právny vzťah,“ tvrdí viceprezidentka Združenia spoločenstiev vlastníkov bytov Ľubomíra Čapkovičová. 

Podľa jej slov práva a povinnosti vlastníkov sú už určené zmluvami o spoločenstve a aj stanovami, ktoré si spoločenstvá mali aj doteraz možnosť prijať a v ktorých mohli stanoviť podmienky spolunažívania. 

„Problémy v bytovom dome vlastníci riešili a riešia formou prijatia uznesení na zhromaždení vlastníkov,“ hovorí Ľ. Čapkovičová.

Novela zákona prináša možnosť poradiť si s tými, ktorí ignorujú slušnosť a dobré susedské vzťahy. Nemusia mať len finančný charakter, môže ísť aj o práce alebo verejné ospravedlnenie. foto: Veronika Janušková
Novela zákona prináša možnosť poradiť si s tými, ktorí ignorujú slušnosť a dobré susedské vzťahy. Nemusia mať len finančný charakter, môže ísť aj o práce alebo verejné ospravedlnenie. foto: Veronika Janušková
Zverejňovanie dlžníkov
Ďalšia zmena, ktorú spomínaná novela prináša, je spôsob zverejňovania dlžníkov, ktorí neprispievajú zmluvnými preddavkami do fondu prevádzky, údržby a opráv. „Doteraz platilo, že správca alebo spoločenstvo môžu v dome zverejňovať zoznam dlžníkov, ktorí majú úhrnnú výšku nedoplatkov aspoň 500 eur. To však nezohľadňovalo regionálne rozdiely a ani skutočnosť, že niektoré domy si dokázali preddavky znížiť,“ zdôvodňuje potrebu novely právnik Marek Perdík. Od februára budú môcť zverejňovať spoločenstvá dlžníkov, ktorí majú úhrnnú výšku nedoplatkov na preddavkoch aspoň vo výške trojnásobku aktuálnej mesačnej sumy. 

 

reklamná správa

Čítajte viac: byvanie pokuty

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím