22.05.20

Nezákonne bagruje, susedia sa boja zosuvu pôdy

foto: Veronika Janušková

Časť záhradkárskej lokality Vyšné Opátske je v stavebnej uzávere. Hrozí tam totiž zosun pôdy, k akému pred časom došlo neďaleko. Majitelia jedného z pozemkov však tvrdia, že na susedných parcelách sa bagruje a majú strach.

Pozemok s chatou vo svahu na Šípkovej ulici vlastní Jana Hanusková. Spolu s priateľom Štefanom Jeníkom sú znepokojení z toho, že sa na parcelách, ktoré sú pod ich pozemkom, už niekoľko dní bagruje vo veľkom.

Nestabilné územie

„Desiatky áut denne vyvážajú vybagrovanú hlinu preč. Pozemok stojí na mieste, kde je stavebná uzávera, geologicky nestabilné územie, čo potvrdili aj renomovaní geológovia zo štátneho ústavu. Bojíme sa, že sa zosunie svah. Podľa nás je ohrozený nielen náš pozemok, kde máme chatu, ale už aj susedné. Majiteľa spomínaného pozemku sme niekoľkokrát upozornili, reagoval tak, že je to jeho pozemok a môže si tam robiť, čo chce,“ vravia znepokojení Košičania, ktorí v chate bývajú a majú tam trvalý pobyt.

Podľa ich slov ide už o tretie bagrovanie s približne ročným odstupom, ale toto je najvýraznejšie. Už predtým sused vyrúbal aj stromy, ktoré zabezpečovali zadržiavanie vody, aby príliš rýchlo nestekala a nevytvárali sa jej zásobníky, čo zvyšuje nebezpečenstvo zosunu pôdy.

Ako nám povedali, situáciu ohlásili na viacerých miestach, vraj sa to rieši, ale veľmi pomaly.

Kedysi boli na pozemku stromy a mierny sklon svahu. Foto:
Kedysi boli na pozemku stromy a mierny sklon svahu. Foto: JH

Dlhodobé spory

Majiteľom pozemku, na ktorom sa bagruje, Marián Pečeňák, však susedom oponuje.

„Na svojom pozemku nerobím žiadne stavebné úpravy. Pred rokmi som tam naviezol asi 50 veľkokapacitných kontajnerov kvalitnej zeminy, ornice, ktorú som mal k dispozícii a bolo mi ju vtedy ľúto vyhodiť. A teraz ju len vyvážame. A okrem toho tam staviame plot,“ povedal nám v telefonickom rozhovore.

M. Pečeňák tvrdí, že so susedmi má dlhodobé spory. Svoj pozemok, ktorý sa skladá zo štyroch parciel, chce podľa svojich slov len skultivovať a premeniť na sad. Okrem toho vraví, že disponuje geologickým posudkom, podľa ktorého na jeho pozemku je pásmo vhodné aj podmienečne vhodné na stavebné úpravy.

reklamná správa

NEPLAŤ ZA DONÁŠKU!

Špičková vietnamská kuchyňa priamo k Vašim dverám.

Zistite viac
 

Rozhodnutie úradu

Košický stavebný úrad už vie o prácach na spomínanom pozemku. „V rámci intencií stavebného zákona náš úrad už aj konal. Terénne úpravy boli stavebníkom vykonávané bez príslušného povolenia,“ dozvedeli sme sa od Ivety Kramárovej zo Stavebného úradu Mesta Košice.

Úrad vydal už vo februári minulého roka rozhodnutie, v ktorom bola M. Pečeňákovi uložená povinnosť zdržať sa akýchkoľvek stavebných úprav na predmetných parcelách.

„Nové skutočnosti preveríme, vykonáme štátny stavebný dohľad a budeme ďalej pokračovať podľa zákona,“ tvrdí I. Kramárová.

Treba rýchlo konať

Podľa názoru J. Hanuskovej a jej priateľa by však bolo potrebné reagovať urýchlene.

„Jednoznačne tu hrozí, že sa stane niečo také, ako v minulosti na Vyšnom Opátskom, v Nižnej Myšli a na ďalších miestach. Susedove vyhlásenie, že len vyváža kopu hliny, ktorú tam pred rokmi naviezol, nezodpovedá skutočnosti. Keď som to monitoroval, tak v priebehu šiestich dní v každý jeden z nich vyviezol 54 áut zeminy. Aj keby to bola pravda, tak už je vyvezenej oveľa viac zeminy, ako doviezli. Nebezpečenstvo zosuvu sa stále zvyšuje,“ netaja svoj strach.

Na margo úmyslu založiť sad podotýkajú, že odkedy M. Pečeňák pozemok vlastní, nezasadil na ňom nič.

reklamná správa

Foto: Veronika Janušková

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím