10.10.19

Nové električkové koľajnice sú príliš hlučné

Foto: Veronika Janušková

Moldavská ulica dostala pred rokom a pol v rámci Modernizácie električkových tratí nové koľajnice. Dnes sa ľudia z okolitých blokov sťažujú na to, že sú hlučné. 

Okolím zastávok Jánošíkova a Idanská prechádzajú totiž podľa domácich električky príliš hlučne.

„Je to jedno, či idú električky od centra, alebo k centru. Na tomto úseku vždy poskakujú a škrípu na nových koľajniciach horšie ako predtým na starých. Odkedy ide prvá električka ráno, až kým nejde posledná večer do depa. Už sme znechutení a bezradní,“ posťažovala sa Košičanka Lenka, podľa ktorej situáciu treba akútne riešiť a nie čakať, kým padne záruka na dielo.

reklamná správa

NEPLAŤ ZA DONÁŠKU!

Špičková vietnamská kuchyňa priamo k Vašim dverám.

Zistite viac
 

Hluk na rovnom úseku

Ako sme sa dozvedeli z magistrátu, problém má na svedomí s najväčšou pravdepodobnosťou prejazd električiek zastávkami v miestach, kde je vodiaci pás pre nevidiacich, ktorý je nevyhnutnou súčasťou zastávok. So zvýšeným hlukom pri prejazde zákrutami sa už odborníci stretli, keď škrípavé zvuky vychádzajú z boku koľajnice. Škrípanie vznikajúce na hlave koľajnice na rovnom úseku trate je nové aj pre nich.

„Už sme prijali aj potrebné opatrenia. Použitá technológia sa doplní o špeciálne mazníky na koľajnice, ktorými sa zníži ich škrípanie počas prejazdu električky. Tento spôsob je výsledkom zistení z kontrolného dňa za účasti dodávateľa, mesta a Dopravného podniku mesta Košice. Všetci zúčastnení sa zhodli na tomto technickom riešení,“ informovali nás z magistrátu.

Električky v okolí zastávok Jánošíkova a Idanská škrípu aj na nových koľajach. Foto: Veronika Janušková
Električky v okolí zastávok Jánošíkova a Idanská škrípu aj na nových koľajach. Foto: Veronika Janušková

Zaplatí to mesto

Objednávka je už podpísaná, termín namontovania mazníkov bude závisieť od dodacej lehoty. „Malo by to byť záležitosťou niekoľkých týždňov. Riešenie bude financovať mesto Košice z vlastných zdrojov, pretože záruka v rámci projektu MET sa na to nevzťahuje,“ tvrdí hovorca mesta Vladimír Fabian. 

reklamná správa
 

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím