10.10.19

Nové električkové koľajnice sú príliš hlučné

Foto: Veronika Janušková

Moldavská ulica dostala pred rokom a pol v rámci Modernizácie električkových tratí nové koľajnice. Dnes sa ľudia z okolitých blokov sťažujú na to, že sú hlučné. 

Okolím zastávok Jánošíkova a Idanská prechádzajú totiž podľa domácich električky príliš hlučne.

„Je to jedno, či idú električky od centra, alebo k centru. Na tomto úseku vždy poskakujú a škrípu na nových koľajniciach horšie ako predtým na starých. Odkedy ide prvá električka ráno, až kým nejde posledná večer do depa. Už sme znechutení a bezradní,“ posťažovala sa Košičanka Lenka, podľa ktorej situáciu treba akútne riešiť a nie čakať, kým padne záruka na dielo.

reklamná správa

AUTOVALAS - DOBRÁ VOĽBA!

AUTOVALAS - Tvoja KIA v Košiciach ponúka modely SUV plné luxusu a priestoru.

Zistite viac
 

Hluk na rovnom úseku

Ako sme sa dozvedeli z magistrátu, problém má na svedomí s najväčšou pravdepodobnosťou prejazd električiek zastávkami v miestach, kde je vodiaci pás pre nevidiacich, ktorý je nevyhnutnou súčasťou zastávok. So zvýšeným hlukom pri prejazde zákrutami sa už odborníci stretli, keď škrípavé zvuky vychádzajú z boku koľajnice. Škrípanie vznikajúce na hlave koľajnice na rovnom úseku trate je nové aj pre nich.

„Už sme prijali aj potrebné opatrenia. Použitá technológia sa doplní o špeciálne mazníky na koľajnice, ktorými sa zníži ich škrípanie počas prejazdu električky. Tento spôsob je výsledkom zistení z kontrolného dňa za účasti dodávateľa, mesta a Dopravného podniku mesta Košice. Všetci zúčastnení sa zhodli na tomto technickom riešení,“ informovali nás z magistrátu.

Električky v okolí zastávok Jánošíkova a Idanská škrípu aj na nových koľajach. Foto: Veronika Janušková
Električky v okolí zastávok Jánošíkova a Idanská škrípu aj na nových koľajach. Foto: Veronika Janušková

Zaplatí to mesto

Objednávka je už podpísaná, termín namontovania mazníkov bude závisieť od dodacej lehoty. „Malo by to byť záležitosťou niekoľkých týždňov. Riešenie bude financovať mesto Košice z vlastných zdrojov, pretože záruka v rámci projektu MET sa na to nevzťahuje,“ tvrdí hovorca mesta Vladimír Fabian. 

reklamná správa

OC Galéria oslavuje narodeniny, vy vyhrávate!

Vyhrajte úplne novú Škodu Scala

Zistite viac
 

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím