13.09.19

Nový zápis v Slovenskej knihe rekordov

foto: Veronika Janušková

Súčasťou festivalu MČ Košice - Západ s názvom „Ulica (ne)má šancu!“ bol v piatok dopoludnia pokus o ustanovujúci rekord v stavbe stohu z kníh.

Za necelú hodinu sa podarilo pracovníkom Verejnej knižnice Jána Bocatia dosiahnuť výšku 220 centimetrov, ktorá bude zapísaná v Slovenskej knihe rekordov.

„Na stavbu stohu sa použilo 105 kusov kníh, ktoré boli položené na sebe. Ustanovujúci rekord je takým krstným otcom a to znamená, že všetky ostatné pokusy o jeho prekonanie budú vychádzať práve z toho nášho,“ povedal ešte s metrom v ruke Roman Hans, komisár Slovenskej knihy rekordov.

Komisár musel na rebrík

Poslednou položenou knihou vo viac ako dvojmetrovej výške bola symbolicky kniha s názvom Tisíc dobrých kníh. Komisár kvôli presnosti merania musel použiť i rebrík.

„Na začiatku sme kládli väčšie a širšie knihy s pevnou väzbou, aby tá stabilita bola zaistená. V jeden a pol metrovej výške už bolo treba dávať pozor aj na vietor, no a nad dva metre sa mi už trochu triasli ruky,“ uviedla po ustanovujúcom rekorde Erika Palágyiová z Verejnej knižnice Jána Bocatia.

„My sme chceli dať navrch našu knihu a vyšlo to, v závere to už ale bolo o milimetroch,“ dodala Palágyiová.

reklamná správa

AKCIA NA TENTO TÝŽDEŇ V POTRAVINÁCH KLAS

Výhodnými ponukami sme tento týždeň opäť nešetrili! Pozrite si celú našu akciovú ponuku.

Zistite viac

Uznaný rekord

Po poslednom meraní na výške 220 centimetrov už nasledoval riadený pád všetkých kníh, za účasti starostu MČ Košice - Západ Marcela Vrchotu i riaditeľky Verejnej knižnice Jána Bocatia Soni Jakešovej. Tá si z rúk komisára prevzala certifikát Slovenský rekord - najvyšší stoh z poukladaných kníh.

reklamná správa

Foto: Veronika Janušková

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím