13.09.19

Nový zápis v Slovenskej knihe rekordov

foto: Veronika Janušková

Súčasťou festivalu MČ Košice - Západ s názvom „Ulica (ne)má šancu!“ bol v piatok dopoludnia pokus o ustanovujúci rekord v stavbe stohu z kníh.

Za necelú hodinu sa podarilo pracovníkom Verejnej knižnice Jána Bocatia dosiahnuť výšku 220 centimetrov, ktorá bude zapísaná v Slovenskej knihe rekordov.

„Na stavbu stohu sa použilo 105 kusov kníh, ktoré boli položené na sebe. Ustanovujúci rekord je takým krstným otcom a to znamená, že všetky ostatné pokusy o jeho prekonanie budú vychádzať práve z toho nášho,“ povedal ešte s metrom v ruke Roman Hans, komisár Slovenskej knihy rekordov.

Komisár musel na rebrík

Poslednou položenou knihou vo viac ako dvojmetrovej výške bola symbolicky kniha s názvom Tisíc dobrých kníh. Komisár kvôli presnosti merania musel použiť i rebrík.

„Na začiatku sme kládli väčšie a širšie knihy s pevnou väzbou, aby tá stabilita bola zaistená. V jeden a pol metrovej výške už bolo treba dávať pozor aj na vietor, no a nad dva metre sa mi už trochu triasli ruky,“ uviedla po ustanovujúcom rekorde Erika Palágyiová z Verejnej knižnice Jána Bocatia.

„My sme chceli dať navrch našu knihu a vyšlo to, v závere to už ale bolo o milimetroch,“ dodala Palágyiová.

reklamná správa

Uznaný rekord

Po poslednom meraní na výške 220 centimetrov už nasledoval riadený pád všetkých kníh, za účasti starostu MČ Košice - Západ Marcela Vrchotu i riaditeľky Verejnej knižnice Jána Bocatia Soni Jakešovej. Tá si z rúk komisára prevzala certifikát Slovenský rekord - najvyšší stoh z poukladaných kníh.

reklamná správa

Foto: Veronika Janušková

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím