04.04.19

Obyvatelia košického Sídliska KVP nesúhlasia s plánovanou výstavbou bytov

ilustračná foto: TASR

Desiatky nespokojných obyvateľov košickej mestskej časti (MsČ) Sídlisko KVP sa v stredu (3. 4.) večer stretli na mieste, kde má vyrásť približne 400 bytov. Zámer investora sa im nepáči, spísali petíciu. Investor argumentuje, že územný plán plánovanú výstavbu na danej ploche schvaľuje.

Pozemky pod Wuppertálskou ulicou pôvodne patrili mestu Košice. To ich výmenou za iné previedlo na Rímskokatolícku cirkev, následne ich kúpil developer. Pod petíciu proti forme a schváleniu vyrovnania reštitučného nároku cirkvi na zasadnutí mestského zastupiteľstva (MsZ) v septembri 2017 sa podpísalo 1 073 ľudí. Okrem iného žiadajú prešetrenie, či v tom čase nebol porušený zákon, alebo či verejne činná osoba nezneužila svoje právomoci.

Tiež žiadajú, aby zástupcovia podpísaných občanov boli prizvaní ako účastníci stavebného konania v prípade, že sa na danom pozemku začne stavebné konanie. Obyvatelia argumentujú, že ak k výstavbe dôjde, prídu o zeleň. Problém vidia aj v zhustení dopravy a v nedostatku parkovacích miest. MsZ sa bude petíciou zaoberať vo štvrtok 11. apríla.

reklamná správa

PRIAMO Z FARMY ZEMPLÍNSKE JASTRABIE

Paradajky, papriky, feferónky, uhorky či zemiaky. Slovenská zelenina exkluzívne v potravinách KLAS.

Zistite viac
 

Investor plánuje stavať o dva roky 

V uvedenej lokalite má výstavbou pribudnúť predbežne 11 bytových domov a jedna administratívna budova. Investor plánuje začať stavať približne o dva roky.

Ako povedal konateľ spoločnosti K. M. Trade Miroslav Kacej, ešte pred kúpou pozemku si od magistrátu vyžiadal písomnú špecifikáciu funkcie územia. „Keby tam nebolo možné stavať, nekúpili by sme to. Územie je určené tiež na športový účel a polyfunkciu. Všetko spĺňame,“ povedal.

„Naša právna analýza hovorí, že ak aj došlo k nejakému pochybeniu zo strany mesta, tak ten, kto pochybil, nemôže žiadať zrušenie zámennej zmluvy. My sme o tej zámene ani nevedeli, kúpili sme to zhruba až rok po tom,“ spresnil Kacej.

Projekt Andromeda má byť na pozemku 27 765 metrov štvorcových. Jeho podoba vzišla koncom februára z medzinárodnej urbanistickej súťaže architektov. Podľa neho ešte prechádza úpravami. „Chceme urobiť modernú živú ulicu. Mali by tam byť aj rôzne služby, obchody, detské ihriská, zeleň, stromoradie, námestíčko. Areál nebude uzavretý,“ povedal s tým, že ak sa dohodne spoločná investícia napríklad s MsČ, mohli by pribudnúť aj polopodzemné kontajnery či niekoľko parkovacích miest, ktoré by slúžili širokej verejnosti.

Na zhromaždenie proti výstavbe prišli aj zástupcovia MsČ, ktorí sa priklonili k názorom obyvateľov.

„Ak developer splní všetky podmienky, MsČ nemá veľa možností, ako zasahovať a vstupovať do procesu výstavby, v tomto sme, bohužiaľ, oklieštení. Zámer v danej lokalite nepovažujeme za rozumný,“ povedal zástupca starostu Roman Matoušek s tým, že MsČ má v danej veci iba odporúčací charakter, no v najbližšom období sa plánuje stretnúť s investorom a odprezentovať mu pripomienky obyvateľov.

V prípade, že sa výstavbu nepodarí zastaviť, chce aspoň zmierniť jej negatívne dosahy na súčasných obyvateľov lokality.

reklamná správa

Jedinečný gastronomický zážitok!

Skvelá ázijská kuchyňa. Jedlá z tých najkvalitnejších surovín nájdete v Koshi Sushi

Zistite viac

(TASR, JH)

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím