06.02.18

Obyvateľom Luníka IX predstavili maketu rodinného domu

foto: Veronika Janušková

Maketu rodinného domu predstavili obyvateľom Luníka IX, ktorí si už rok sporia, aby si mali za čo postaviť vlastnú strechu nad hlavou.

Projekt Budujeme nádej na rómskom sídlisku uskutočňuje nezisková organizácia ETP Slovensko v spolupráci s mestskou časťou.

Vybrané rodiny si začali sporiť vlani vo februári po päťdesiat eur mesačne. Mesto týmto rodinám prenajme pozemky za symbolické euro, na ktorých si svojpomocne postavia malý, lacný a na prevádzku nenáročný  dom. Po právoplatnom stavebnom povolení získajú ľudia od ETP Slovensko mikropôžičku na stavebný materiál. Splatná je do desiatich rokov po dokončení stavby.

reklamná správa

Domy začnú na Luníku IX stavať prvé dve rodiny, na vlastné bývanie si zatiaľ sporí aj ďalších osem, no zatiaľ nesplnili podmienky. Nové príbytky by mali stáť na Hrebendovej ulici, v lokalite, kde mesto zbúralo vlani panelák s narušenou statikou. 

Architekt Martin Jančok ukázal klientom, ktorí si sporia, ako by mohol vyzerať ich príbytok.  foto: Veronika Janušková
Architekt Martin Jančok ukázal klientom, ktorí si sporia, ako by mohol vyzerať ich príbytok.  foto: Veronika Janušková

Minimálne zadanie  

Maketu rodinných domov videli budúci obyvatelia po prvýkrát. Predstavil im ju architekt Martin Jančok.

„Hľadali sme racionálnu odpoveď na minimálne zadanie. Musíme dosiahnuť určitý štandard, domy budú presvetlené a priestor tam bude pre jednotlivca, ako aj pre celú rodinu,“ predstavil víziu Jančok, podľa ktorého zatiaľ ide o „hrubý nástrel“, pretože ešte dôjde k zmenám podľa požiadaviek jednotlivých obyvateľov.

Model stavby sa páčil Elene Horváthovej. Je jednou z dvoch klientov organizácie ETP Slovensko, ktorí si už na jar alebo začiatkom leta začnú stavať rodinný dom.

„Vyzerá to veľmi dobre. Momentálne s manželom a dieťaťom žijeme u svokry. Môžeme si dovoliť sporiť, pretože manžel pracuje, inak by to nebolo možné. Manžel má skúsenosti s podobnými prácami, pri výstavbe pomôže aj svokor a určite aj známi a rodina,“ povedala Horváthová.

Elena Horváthová je jedným z klientov ETP Slovensko. Dom začne jej rodina stavať o niekoľko týždňov.  foto: Veronika Janušková
Elena Horváthová je jedným z klientov ETP Slovensko. Dom začne jej rodina stavať o niekoľko týždňov.  foto: Veronika Janušková

Predvádzací dom 

Mestské zastupiteľstvo bude na budúci týždeň schvaľovať za symbolické euro nájom troch pozemkov, každý o výmere 250 metrov štvorcových. Dva budú poskytnuté členom dvoch rodín, ktorí si na nich budú stavať domy.  

„Na treťom pozemku vznikne predvádzací dom. Pri jeho výstavbe si vyskúšajú ľudia svoje stavebné zručnosti a neskôr bude slúžiť ako kultúrno-spoločenské osvetové centrum. Ak už nebude potrebné, ten dom ponúkneme rodine z Luníka IX,“ uviedla Slávka Mačáková, riaditeľka ETP Slovensko. 

Architektonické štúdio komunikovalo aj s Útvarom hlavného architekta mesta Košice. Domy by mali byť dvojpodlažné, dole s kuchyňou a spoločnou izbou a na poschodí ďalšie dve izby. Súčasťou bude aj hygienické vybavenie.

Na sídlisku Luník IX by mali stáť rodinné domy na mieste zbúraného paneláka. foto: Veronika Janušková
Na sídlisku Luník IX by mali stáť rodinné domy na mieste zbúraného paneláka. foto: Veronika Janušková

Vo vlastnom už možno na Vianoce 

Klienti dostanú od ETP  mikropôžičku 8 000 eur, ďalších šesťsto eur si nasporili sami. 

„Verím, že dôjde k dohode so sponzormi a pôžička sa ešte zvýši alebo si počas leta privyrobia ďalšie financie. V obci Rankovce, kde už tento projekt realizujeme, vyšla výstavba rodinného domu na 12-tisíc eur,“ doplnila S. Mačáková. 

Riaditeľka ETP Slovensko Slávka Mačáková. 
Riaditeľka ETP Slovensko Slávka Mačáková. foto: veja

Vraví, že ju teší ústretovosť mesta, ktoré ich klientom dlhodobo prenajme pozemky. Verí, že už najbližšie vianočné sviatky by mohli osláviť vo vlastnom príbytku.

„Pri svojpomocnej výstavbe získajú pracovné zručnosti, naučia sa finančne hospodáriť a získajú sebadôveru, ktorá je základným predpokladom pre ďalšie pracovné uplatnenie na trhu práce,“ doplnila Mačáková.


ANKETA: Dokázali by ste šetriť na dom a postaviť si ho?

Dionýz Horváth  Žijem v Mašličkove päť rokov. Mesačne máme okolo 800 eur, šetriť by mi problém nerobilo. Robím pomocného murára, dom  by som si vedel postaviť.  Uvítam čokoľvek, len aby sme odtiaľ odišli preč.

Dionýz Horváth
Žijem v Mašličkove päť rokov. Mesačne máme okolo 800 eur, šetriť by mi problém nerobilo. Robím pomocného murára, dom  by som si vedel postaviť.  Uvítam čokoľvek, len aby sme odtiaľ odišli preč.

František Gážik  Bývame v chatrči v Mašličkove ôsmi. Najlepšie by bolo ísť do nového, ale bral by som akýkoľvek byt, aj by som ho prerobil. 
František Gážik
Bývame v chatrči v Mašličkove ôsmi. Najlepšie by bolo ísť do nového, ale bral by som akýkoľvek byt, aj by som ho prerobil. 
Viktor Horváth  Už piaty rok s družkou a štyrmi deťmi som v Mašličkove. Príjem máme 700 eur, vedeli by sme niečo nasporiť. Skôr by sme išli do bytu, je to vlastne jedno, len aby sme mali strechu nad hlavou a žili ako ľudia.
Viktor Horváth
Už piaty rok s družkou a štyrmi deťmi som v Mašličkove. Príjem máme 700 eur, vedeli by sme niečo nasporiť. Skôr by sme išli do bytu, je to vlastne jedno, len aby sme mali strechu nad hlavou a žili ako ľudia.

Nové bytovky vymažú Mašličkovo, verí starosta Luníka IX

Viac k téme

29.01.18
Nové bytovky vymažú Mašličkovo, verí starosta Luníka IX

Čítajte viac: byvanie lunik ix

Hakl
Zdieľať článok:

V novinách pracuje od roku 1998. Pôsobil vo viacerých redakciách, napríklad v Košickom večerníku, Košickom denníku a v celoslovenskom denníku Nový Čas. V redakcii KOŠICE:DNES sa zaoberá komunálnou politikou. 

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím