18.11.19

Ocenili osobnosti Novembra ´89

foto: Veronika Janušková

Osobnosti Nežnej revolúcie si včera pripomenuli účastníci podujatia 30 rokov slobody s podtitulom Pocta novembru 1989. Na spomienkovej udalosti sa stretli zakladatelia štrajkových výborov vysokých škôl, Občianskych fór, Verejnosti proti násiliu a aktéri a aktivisti Nežnej revolúcie v Košiciach a na východnom Slovensku.  

Program moderoval šéfredaktor mediálneho domu KOŠICE:DNES Dušan Karolyi a novinárka Vierka Horňáková. Filmovo – hudobno – literárne pásmo pripomenulo nielen November ´89, ale aj samotnú cestu k demokratickému štátu od okupácie Československa v roku 1968 cez obdobie normalizácie až po revolúciu.

reklamná správa

Špeciálna letná ponuka pre Vás a Vaše vozidlo!

Len v servisoch AUTO-VALAS Košice a Smižany.

Zistite viac

Krehkosť demokracie 

V úvode sa k hosťom prihovorili predseda Košického samosprávneho kraja Rastislav Trnka a primátor mesta Košice Jaroslav Polaček. „V dnešnej modernej dobe sa, žiaľ, problémy z histórie opakujú. Je dôležité, aby sme si pripomínali históriu a oceňovali tých, ktorí bojovali pre našu spoločnosť a naše mesto,“ prihovoril sa primátor. Pozdravný list z Bratislavy poslal jeden z lídrov revolúcie František Mikloško. Upozornil v ňom, že v zápase o slušné Slovensko treba pokračovať aj po 30 rokoch a spomenul mená jednotlivých aktérov novembra ´89.

Cenu slobody získal filozof, umelec a zakladateľ Občianskeho fóra Marcel Strýko. Ocenenie prevzala jeho bývalá manželka Erika. Osobnosti Marcela Strýka bol venovaný aj film Fenomén undergroundu – Divoký východ od režiséra Břetislava Rychlíka a autora Františka Stárka. Čestnú cenu predsedu Košického samosprávneho kraja získal okrem iných aj moderátor košických mítingov herec Peter Rašev in memoriam. Prevzala ju jeho manželka Ľuba Blaškovičová.

Marcel Strýko získal in memoriam Cenu slobody, ktorú prevzala jeho bývalá manželka Erika.  foto: Veronika Janušková
Marcel Strýko získal in memoriam Cenu slobody, ktorú prevzala jeho bývalá manželka Erika. foto: Veronika Janušková

foto: Veronika Janušková

reklamná správa

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím