02.04.20

Od apríla platí novela, ktorá zavádza na Slovensku 13. dôchodok

ilustračné foto: Veronika Janušková

Dôchodcovia od novembra tohto roka dostanú 13. dôchodok. Od 1. apríla tohto roka začala platiť novela zákona o sociálnom poistení, ktorá upravuje podmienky nároku a určenie výšky 13. dôchodku. Nárok naň budú mať všetci, bez ohľadu na výšku dôchodku.

Výška 13. dôchodku má byť pre jednotlivých poberateľov vo výške súčasných priemerných jednotlivých dôchodkov. Vyplácať ho bude Sociálna poisťovňa (SP). Poberateľovi sólo starobného dôchodku sa vyplatí 13. dôchodok v sume zodpovedajúcej priemernej mesačnej sume starobného dôchodku, teda 460,40 eur.

„V prípade, ak bude mať poistenec nárok na viacero dôchodkových dávok, vyplatí sa len jeden 13. dôchodok, a to ten, ktorého suma je najvyššia,“ uvádza sa v novele zákona.

Predčasní dôchodcovia by mali dostať 433,20 eur. sirotské dôchodky sú v priemernej výške 137,70 eur, priemerný dôchodok vdov je 263,10 eur, vdovcov 208,80 eur. V prípade 100 % zdravotného postihnutia invalidov je priemerný dôchodok 380 eur, do 70 % postihnutia je táto suma na úrovni 209,90 eura. Sociálny dôchodok by mal dosiahnuť 255 eur a invalidný dôchodok z mladosti by mal byť vo výške 280,5 eur.

Pri 13. dôchodku sa upravia i podmienky v niektorých prípadoch aj pre policajtov a profesionálnych vojakov. Napríklad v prípade súbehu nárokov na najmenej dva 13. dôchodky sa má vyplatiť len jeden, a to ten, ktorého suma je najvyššia.

reklamná správa

NEPLAŤ ZA DONÁŠKU!

Špičková vietnamská kuchyňa priamo k Vašim dverám.

Zistite viac
 

Rozšíri sa aj nezdaniteľné minimum

Prechodným ustanovením od 1. apríla tohto roka sa rozšíri aj nezdaniteľné minimum. Podľa doterajšej úpravy nezdaniteľného minima sa pre daňovníkov, ktorí sú poberateľmi starobného a predčasného starobného dôchodku, znižuje ročná suma nezdaniteľného minima o sumu tohto dôchodku vyplatenú za celé zdaňovacie obdobie.

„Vzhľadom na to, že sa zavádza 13. dôchodok, je potrebné rozšíriť úpravu nezdaniteľného minima aj o 13. dôchodok tak, aby jeho vyplatená suma vchádzala do úhrnu súm dôchodkov vyplatených za celé zdaňovacie obdobie,“ uvádza legislatíva.

Okrem toho sa 13. dôchodok nebude započítavať v prípade žiadostí o dôchodok z druhého dôchodkového piliera. „Trinásty dôchodok nemožno chápať ako dávku, ktorá zabezpečuje sporiteľovi pravidelný mesačný doživotný príjem,“ zdôvodňuje prijatá novela zákona.

Okrem toho, 13. dôchodok nemá podliehať vymáhaniu pohľadávok zrážkami z dávok.

1,4 milióna ľudí

Celkovo sa má 13. dôchodok dotknúť 1,4 milióna ľudí. Jeho financovanie má byť s výnimkou sociálneho dôchodku a invalidného dôchodku z mladosti zabezpečené zo základných fondov starobného poistenia a invalidného poistenia. Z analýzy vplyvov na rozpočet verejnej správy vyplýva, že celkovo sa očakávajú zvýšené výdavky rozpočtu verejnej správy z dôvodu zavedenia a vyplatenia 13. dôchodku všetkým poberateľom dôchodkových dávok na úrovni približne 442,2 milióna eur v tomto roku, na úrovni 477,2 milióna eur v budúcom roku, v roku 2022 by mali dosiahnuť 514,1 milióna eur a v roku 2023 by mali predstavovať 553,3 milióna eur.

Minister práce Milan Krajniak (Sme rodina) v súvislosti s možným šetrením a novým koronavírusom uviedol, že SP ešte zatiaľ má zdroje na vyplatenie 13. dôchodku. Otázne však podľa neho je ako sa vyvinie situácia na Slovensku. „Za súčasných okolností to nie je tak, že my musíme zrušiť 13. dôchodky, ale musíme byť opatrní,“ uviedol už koncom marca Krajniak.

Vláda totiž napríklad pristúpila k dočasnému pozastaveniu vkladov zadarmo pre študentov.

reklamná správa

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím