28.05.20

Od júna dôjde k úpravám tarify DPMK

foto: Veronika Janušková

Tarifa Dopravného podniku mesta Košice (DPMK) sa od 1. júna zmení, schválilo to mestské zastupiteľstvo (MsZ) na svojom štvrtkovom rokovaní. Poslanci odobrili bezplatnú dopravu pre vybrané skupiny darcov krvi či politických väzňov. Zároveň zrušili predĺženie platnosti časových cestovných lístkov pre koronakrízu o ďalších 60 dní.

Poslanci vo štvrtok pokračovali v rokovaní o tarifách DPMK z februára, keď ho prerušili pre doplnenie vplyvov predložených pozmeňujúcich návrhov. Súčasne spresnili kompenzáciu pre tých cestujúcich, ktorí mali časový cestovný lístok platný v čase od 9. marca do 31. marca. Z dôvodu koronakrízy naň mohli cestovať bezplatne nasledujúcich 60 dní. Pre výpadky príjmov DPMK jeho predĺženie o ďalších 60 dní, ku ktorému malo dôjsť po skončení mimoriadnej situácie, napokon zrušili.

MsZ odobrilo, že doživotnú bezplatnú prepravu môžu využívať nositelia medaily MUDr. Kňazovického či Diamantovej Janského plakety. Držitelia Zlatej Janského plakety budú môcť využiť zľavnenú prepravu.

Bezplatnú prepravu opätovne zaviedli pri splnení potrebných podmienok aj pre obete komunizmu. „Oproti úprave spred 1. septembra 2019 sa bezplatná doprava bude poskytovať len priamo poškodeným osobám a rodinným príslušníkom žijúcich aj nežijúcich poškodených osôb, ktoré majú trvalé bydlisko v meste Košice,“ uviedol magistrát s tým, že musia byť držiteľmi preukazov, ktoré to potvrdzujú. Nárok na bezplatnú prepravu môžu získať prostredníctvom bezkontaktnej čipovej karty na 365 dní s povinnosťou jej predlžovania minimálne raz za rok.

Zmenili aj platnosť rodinného cestovného lístka. Platiť bude pre jednu až dve dospelé osoby a maximálne šesť detí. Doposiaľ ho mohli  používať dve dospelé osoby a maximálne tri deti. Čo sa týka počtu dospelých osôb, podľa mesta vznikla táto zmena na základe podnetov zo strany cestujúcich, najmä osamelých rodičov s deťmi.

reklamná správa

Špeciálna letná ponuka pre Vás a Vaše vozidlo!

Len v servisoch AUTO-VALAS Košice a Smižany.

Zistite viac
 

(TASR)

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím