Odborári odovzdali Pellegrinimu petíciu za záchranu oceliarstva
AKTUALIZOVANÉ
Petíciu zamestnancov košickej hutníckej spoločnosti U. S. Steel za pomoc pri záchrane oceliarskeho priemyslu na Slovensku i v Európe odovzdali v stredu odborári premiérovi Petrovi Pellegrinimu (Smer-SD). Stalo sa tak počas stredajšieho výjazdového rokovania v obci Čaňa v okrese Košice-okolie.
Petíciu spustili v košickom U. S. Steel 22. júla. „Trvala sedem týždňov, podpísalo ju 8 834 zamestnancov aj s dcérskymi spoločnosťami,“ uviedol pre novinárov predseda Rady odborov OZ KOVO v hutníckom podniku Juraj Varga.
Petíciu podľa neho podporilo podpismi aj vyše 200 zamestnancov Oravských ferozliatinárskych závodov a uznesením aj odborári vo fabrike v Krompachoch, Železiarňach Podbrezová a hlinikárni v Žiari nad Hronom.
[ad][/ad]Férové podnikanie
Petícia je zameraná na férové podnikanie v Európe v hutníckom odvetví, s dôrazom na sociálne vplyvy na zamestnancov a ich rodiny. Nasledovala po tom, ako vedenie U. S. Steel Košice oznámilo, že do konca roka 2021 zníži počet zamestnancov pracujúcich v oceliarňach a jej dcérskych spoločnostiach o 2 500. „My sme tú petíciu spísali preto, aby sme chránili pracovné miesta a aby sa to nestalo,“ povedal Varga.
K znižovaniu stavov zamestnancov pristúpila firma vzhľadom na zlú situáciu na trhu s oceľou, pričom poukázala na dôsledky vysokého importu ocele z krajín, ktoré nemusia dodržiavať pravidlá platné v Európe a nie sú súčasťou európskeho systému obchodovania s emisiami.
Signatári petície okrem iného premiéra žiadajú o osobnú angažovanosť pri hľadaní a presadzovaní konkrétnych riešení, ktoré pomôžu zachrániť oceliarsky priemysel.
„Ak predstavitelia Európskej únie (EÚ) nepodniknú urýchlené kroky na vytvorenie férového prostredia na podnikanie v Európe s rovnakými podmienkami pre všetkých a vláda Slovenskej republiky nepomôže pri zvyšovaní konkurencieschopnosti na Slovensku, najmä v oblasti ceny energií, tak, aby oceliarsky priemysel dokázal prekonať výzvy a prekážky, ktorého ho devastujú, naša budúcnosť bude spočítaná,“ uvádza sa v petícii.
[ad2][/ad2]„Dojná krava“
Hutnícky podnik U. S. Steel Košice podľa Pellegriniho trpí investičným dlhom, čo prispelo k jeho súčasnej ťažkej situácii na trhu s oceľou a zámeru znižovať počet zamestnancov.
„Treba aj vytknúť americkému manažmentu, že tá fabrika im slúžila ako dojná krava a miesto toho, aby do nej primerane investovali, tak to nerobili,“ povedal.
„Treba si veľmi otvorene povedať, a na tom sme sa aj zhodli s predstaviteľmi odborov, že tá fabrika vyprodukovala za posledné roky viac ako miliardu zisku a tento zisk bol skoro komplet odvedený akcionárom, majiteľom, do Spojených štátov. Tá fabrika veľmi málo v minulosti investovala, preto je tam aj značný investičný a morálny dlh, ktorý potom spôsobuje, že tá fabrika nie je taká efektívna, ako možno nejaké iné fabriky podobného typu v Európe alebo vo svete, a teraz žneme neblahé následky tohto celého. Takže, treba trochu vytknúť aj majiteľom, ako sa k fabrike správali,“ uviedol premiér pre novinárov.
Vláda si pritom podľa neho uvedomuje, že spolu s automobilkou Volkswagen ide o najväčšieho zamestnávateľa v krajine. „Musíme dbať na to, čo sa bude diať na východe Slovenska a s veľkým znepokojením sledujem túto situáciu a privítal som aktivity odborárov, ktoré nesmerujú len k nejakému vyjednávaniu alebo zákazu prepúšťania, ale zaoberali sme sa globálne tou situáciou, ktorej čelíme v rámci Európy,“ povedal Pellegrini.
Odborárom prisľúbil, že ministri aj on sám bude v diskusiách na európskych fórach hovoriť o možných spôsoboch, ako brániť Európu voči dovozom lacnej ocele z krajín, kde sa pri výrobe neberie ohľad na environmentálne dôsledky
[ad2][/ad2]Odporúčané články
Knižnica pre mládež mesta Košice v novembri spustila komunitný projekt Rozmanitosť ľudskosti 2024. Cieľom je podporiť a povzbudiť k čítaniu aj deti s poruchami učenia či čítania.
Dopravný podnik mesta Košice upozorňuje obyvateľov na plánované nočné údržbové práce na električkovej trati, ktoré môžu spôsobiť dočasné zvýšenie hlučnosti v oblasti.
Hlavné kroky nutné pre rozvoj vodárenstva sú v rukách štátu – musí si začať plniť svoje záväzky, nastaviť zmysluplnú reguláciu, zamedziť politikárčeniu a vnášaniu chaosu do odborných tém. Akokoľvek sú tieto kroky potrebné, vodárenské spoločnosti ich namiesto štátu urobiť nemôžu a kým ich neurobí štát, vodárenské spoločnosti budú problémy ďalej tlačiť pred sebou a kríza vodárenstva sa bude ďalej prehlbovať. Zhodli sa na tom spíkri na medzinárodnej odbornej konferencii televízie TA3 o vodárenstve.