10.05.18

Odmieta zaplatiť za parkovanie, podal žalobu na Krajský súd

foto: veja

Za parkovanie v centre mesta vodič nezaplatil a odmieta uhradiť aj pokuty od dopravného inšpektorátu. Argumentuje neplatnosťou zmluvy medzi radnicou a parkovacou firmou EEI. Záležitosť skončila až na Krajskom súde v Košiciach. Sudkyňa včera rozhodla, že správny orgán sa má zaoberať napadnutou zmluvou.

Juraj Rajták zaparkoval vlani v januári automobil na parkovisku medzi hotelom a obchodným domom v centre mesta na niekoľko hodín. Pokutu odmietol zaplatiť, a tak jeho prípad riešili najprv okresný a neskôr aj krajský dopravný inšpektorát. V oboch prípadoch trvali na pokute 30 eur a správnym poplatkom 16 eur. 

Na tomto parkovisku odstavil svoje auto žalobca. Advokátka Iveta Rajtáková sama podala dve žaloby na krajský súd pre rovnakú záležitosť, akú včera zastupovala.  foto: Robo Hakl, Veronika Janušková
Na tomto parkovisku odstavil svoje auto žalobca. Advokátka Iveta Rajtáková sama podala dve žaloby na krajský súd pre rovnakú záležitosť, akú včera zastupovala. foto: Veronika Janušková

Žaloba

Vodič trvá na tom, že zmluva medzi mestom Košice a spoločnosťou EEI z júla 2012 je neplatná, a tak nemá dôvod platiť. Podal preto žalobu na krajský súd. Požadoval, aby inšpektorát preskúmal jej platnosť. Poukázal na to, že cestný zákon v čase, kedy bola uzatvorená, umožňoval spoplatniť parkovanie, no obsahoval aj ustanovenie, že príjem parkovného je príjmom obce. Sudkyňa preto rozhodla, že inšpektorát sa má zaoberať aj touto záležitosťou.

reklamná správa

Juraja Rajtáka zastupovala na súde jeho manželka, známa košická advokátka Iveta Rajtáková. Sama podala dve žaloby v tejto veci a zastupuje aj ďalších dvoch klientov.

Iveta Rajtáková, advokátka. foto: hkl
Iveta Rajtáková, advokátka. foto: hkl

„Dokopy je to asi desať prípadov. Som rada, že sudkyňa takto rozhodla. Krajský aj okresný dopravný inšpektorát napriek tomu, že sú správne orgány, sa jednoducho odmietli zaoberať tým, či je zmluva platná, alebo nie, lebo sa tak rozhodli a udelili pokuty,“ uviedla Rajtáková a dodala: „Pokuta vo výške tridsať eur nie je podstatná. Skôr je podstatné, že žalobcovi sa ukladá platiť platby, ktoré sú v rozpore so zákonom,“ doplnila Rajtáková. 

Advokátka na súde upozornila aj na výsledky protokolu Najvyššieho kontrolného úradu SR. Ten v ňom konštatoval, že v čase uzatvorenia zmluvy mesto nebolo oprávnené poveriť prevádzkou parkovacích miest inú právnickú osobu.

Čítajte viac: parkovanie pokuty

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím