24.07.18

Okná zamrežovať nemôžu

foto: Veronika Janušková

Ján Valko, riaditeľ Strediska sociálnych služieb na Garbiarskej ulici, chyby zo strany zariadenia odmieta. Uviedol to na margo tragickej udalosti, ktorá sa v zariadení stala počas víkendu. Jednu z klientok, Mariannu T., našli mŕtvu po páde z okna. 

Podľa riaditeľa 76-ročná Marianna na Slovensku nemala žiadnu rodinu, iba bratrancov v Maďarsku. V domove žila aj so svojím bratom, dvojčaťom, ten ale pred pár rokmi zomrel. Aj to malo byť príčinou jej zlého psychického stavu. 

„Bola silno introvertná. Od roku 2013 bola pod pravidelným psychologickým dohľadom. Od roku 2014 jej odporučili aj psychiatrické vyšetrenie, pretože mala zdravotné ťažkosti a tie vplývali na jej psychiku,“ povedal J. Valko. Dodal, že psychiater dochádza do zariadenia z Psychosociálneho centra. Jeho vyšetrenie Marianna odmietla, vedenie ale informovala, že má vlastného psychiatra. 

Riaditeľ strediska J. Valko hovorí, že klientka ich pomoc odmietala.  Foto: Veronika Janučková
Riaditeľ strediska Ján Valko hovorí, že klientka ich pomoc odmietala. Foto: Veronika Janučková

Ako byt alebo dom

Zosnulá vypadla z okna na 4. poschodí zo spoločných priestorov. Podľa Valka sa tragédii zabrániť nedalo: „Sme zariadenie pobytového typu. Klienti ho využívajú ako svoj byt, svoj dom. Takéto obmedzovania ako zamrežovanie okien alebo poistky Európska únia nepripúšťa. Skôr máme pátrať a riešiť ich zdravotné problémy v nadväznosti na špecialistov.“ 

Keďže bývala v izbe na 1. poschodí, ale vypadla zo štvrtého, objavili sa aj názory, že personál mohol tragédii zabrániť, ak by klientov kontrolovali. „Sú to klienti, ktorí sa vedia o seba postarať, takže tam je kontrola o 20. hodine, a potom si oni vyslovene neprajú, aby sme ich rušili. Zavesia si na dvere kartičky a tým to končí. Zavolajú nás, ak majú nejaký problém, alebo im prišlo zle. Boli sme u pani na návšteve a našu pomoc stále odmietla, nechcela spolupracovať, lebo jej vraj nič nebolo a nič nepotrebovala,“ uviedla Mária Chromá, hlavná sestra. 

Či Marianna T. z okna vyskočila, alebo šlo o nešťastnú náhodu, je stále predmetom policajného vyšetrovania. Valko odmieta pochybenie zo strany zariadenia a odmietol aj odpovedať na otázku, či odstúpi z funkcie riaditeľa.

reklamná správa

NEPLAŤ ZA DONÁŠKU!

Špičková vietnamská kuchyňa priamo k Vašim dverám.

Zistite viac


(ŠIC)

Na Garbiarskej ulici našli mŕtvu ženu

Viac k téme

21.07.18
Na Garbiarskej ulici našli mŕtvu ženu

Čítajte viac: krimi policia

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím