09.03.17

Okrasné kapry neprežili presun z mestskej fontány

Foto: Iveta Vaculová

Medzi stovkami rýb, ktoré sa počas víkendu objavili mŕtve v jazierku v Mestskom parku, mali byť aj japonské koi kapry. Pôvodne žili v mestskej fontáne pri Immaculate.

Podľa informácií denníka ­KOŠICE:DNES ryby presunuli z mestskej fontány do jazierka. Na novom mieste sa mali udusiť pod zamrznutou hladinou počas dlhotrvajúcich mrazov.  

Foto: Veronika Janušková
Keď v lete čistili mestskú fontánu, farebné koi kapry tam ešte boli. / Foto: Veronika Janušková
Foto: Veronika Janušková
Foto: Veronika Janušková

Malo to byť na skúšku

V predchádzajúcich rokoch sa o okrasný farebný druh rýb  starali študenti veterinárneho lekárstva z Aquaterra klubu. „Tento rok s tým, že mesto chce šetriť peniaze, ich ku nám nedali, ale presunuli ich do jedného z mestských rybníkov,“ hovorí Július Gogola, vedúci akvaristickej sekcie Aquaterra klubu. Podľa neho kapry mestský podnik zazimoval v parku, aby vyskúšal, ako to budú znášať s tým, že  potom rozhodne, či v rybníku zostanú nastálo.  

Foto: Veronika Janušková
Foto: Veronika Janušková
Foto: Veronika Janušková
Foto: Veronika Janušková

Predtým zimovali v kadi 

V akvaristickom klube žili od konca októbra do prelomu apríla a mája v 800-litrovej kadi. „Dávali nám krmivo aj sponzoring,“ dodal Gogola. Bolo to 130 až 140 eur ročne za stráženie rýb, čo bol pre vysokoškolákov vítaný príspevok do rozpočtu klubu.  

Správa mestskej zelene presun koi kaprov do parku nepriznala. Podľa hovorcu Viliama Štrelingera dali ryby z fontány do Botanickej záhrady. Podľa Róberta Gregoreka, vedúceho oddelenia dekoratívnej flóry Botanickej záhrady Univerzity P. J. Šafárika, dostali len tri ryby. „My ich máme viac a zimujeme ich v pivnici pri teplote štyri stupne,“ vysvetlil.  

Podľa informácií, ktoré v októbri poskytol mestský podnik, mali v mestskej fontáne dokopy päť koi kaprov.  

Foto: Iveta Vaculová
Foto: Iveta Vaculová
Foto: Iveta Vaculová
Foto: Iveta Vaculová
Správca: Ryby nasadili nezodpovední návštevníci
Jazierko v mestskom parku podľa Správy mestskej zelene  nebolo dimenzované ako rybník, ale ako rekreačný oddychový objekt. „V okolí jazierka a priamo v ňom je bežná vodná vegetácia. Projekt revitalizácie mestského parku nepočítal s umelým nasadením živočíchov do jazierka. Nachádzali sa tu ale rôzne druhy rýb, ktoré sem pravdepodobne nasadili aktívni akvaristi,“ uviedol V. Štrelinger. Zaujímavosťou je, že okrem koi kaprov vylovili aj uhynutého klasického „vianočného“ kapra. „Ryby sa v jazierku objavili bez súhlasu správcu a začali sa pravdepodobne nekontrolovateľne množiť,“ myslí si Štrelinger. Aj keď Správa mestskej zelene tvrdí, že problém spôsobili „nezodpovední návštevníci“ parku, prisľúbila likvidáciu a veterinárnu expertízu uhynutých rýb.   

 

Foto: Veronika Janušková, Iveta Vaculová

Čítajte viac: mestsky park

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím