Operovať sa učili na trenažéri
Študenti medicíny Lekárskej fakulty UPJŠ v Košiciach mali včera možnosť vyskúšať si v šačianskej nemocnici operáciu kolena a ramena na unikátnom trenažéri. Workshop bol jediný svojho druhu v rámci Slovenska aj Českej republiky.
Trenažér VirtaMed pomáha preklenúť „priepasť“ medzi teóriou naučenou v škole a praxou na operačnej sále za pomoci virtuálnej reality.
[ad][/ad]„Všetko vyhodnocuje počítač, ktorý ponúka možnosť trénovať jednotlivé úkony tak, aby reálnu operáciu zvládol operatér bez najmenšieho zaváhania,“ vysvetľuje lekár Maroš Varga, ktorý kurz absolvoval. „Operatéri si vedia porovnávať aj určité parametre. Napríklad, kto danú operáciu z časového hľadiska zvládne rýchlejšie alebo aj kvalitnejšie.“
Trenažér sa využíva na najlepších pracoviskách vo svete. „Momentálne máme na klinike simulátor na artroskopické výkony v oblasti ramena a kolena, ale tak isto existujú simulátory na bedrový kĺb, zápästie a členok. Mimo ortopédie sa trenažér využíva na simulované laparoskopické operácie či už v oblasti chirurgie alebo gynekológie. Preto je možné ho využiť pri viacerých odboroch, akými sú ortopédia, traumatológia, chirurgia, gynekológia,“ uzatvára M. Varga.
[ad2][/ad2]Odporúčané články
Čoskoro tu máme sviatok Dušičiek, kedy si pripomíname našich blízkych, ktorí už nie sú medzi nami. V tomto období sa mnohí vydávajú na cintoríny, aby na hroby položili kvety či vence a prejavili úctu svojim zosnulým. Starý pľac na Dominikánskom námestí v Košiciach sa už na tento sviatok plne pripravil.
S príchodom vykurovacej sezóny rastie aj počet požiarov v bytových a rodinných domoch, ako ukazujú štatistiky Hasičského a záchranného zboru (HaZZ). Príčinou je častokrát nepozornosť alebo nedostatočná údržba vykurovacích zariadení, čo v dôsledku vedie k vzniku požiarov s rizikom pre životy a majetok.
Na Verejnom cintoríne v Košiciach prebehla obnova centrálneho kríža, ktorý sa od svojho postavenia v roku 1898 stal významným symbolom viery, nádeje a večnosti.