08.01.18

Osada neďaleko centra sa rozrastá, úrady sú bezmocné

foto: Veronika Janušková

Nelegálne osady v meste stále pribúdajú. Podľa štatistík mesta je ich v Košiciach najmenej jedenásť. Jedna z nich sa prudko rozširuje aj v záhradkárskej lokalite pri Malej stanici neďaleko centra.

Kedysi lukratívna záhradkárska lokalita, dnes rozrastajúca sa rómska osada. Takto opisujú situáciu pri Malej stanici košickí záhradkári, ktorí tam majú vlastné pozemky, alebo ich prenajímajú na rekreáciu.

Počet obyvateľov rapídne rastie

Podľa záhradkárov im neprispôsobiví občania v lokalite vážnym spôsobom znepríjemňujú život. Noemi Balážová má s rodičmi záhradku neďaleko osady. Hovorí, že v lokalite sa rozširujú hlodavce i túlavé psy. „Títo občania spaľujú odpady, rabujú okolité chatky a všetko, čo je kovové, vezmú,“ uviedla Balážová. Pokračuje, že za posledný rok sa tam rapídne zvýšil počet obyvateľov. Košičanka hovorí, že dianie v lokalite chcela komunikovať aj so starostom mestskej časti Košice-Juh Jaroslavom Hlinkom (nezávislý) i primátorom mesta Richardom Rašim (Smer-SD). Zbytočne.

„My sme sa záhradu už pokúšali zabezpečiť aj lepším oplotením alebo kladkami. Vôbec to nepomohlo, každú zimu nám plot i zámky prestrihnú. Nevieme, ako si to môžeme viac zabezpečiť,“ dodala Balážová.

Napätú situáciu potvrdila aj štátna polícia. Podľa informácií Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Košiciach eviduje v danej lokalite za rok 2017 dva trestné činy a 14 priestupkov. „V uvedených prípadoch ide prevažne o nezhody medzi tam bývajúcimi obyvateľmi, prípadne krádeže vecí medzi sebou,“ upresnila hovorkyňa Lenka Ivanová.

reklamná správa

Ochutnaj nové košické pivo Bitang by KOŠICE:DNES!

Navštív hostinec na Hlavnej 65 a vychutnaj si leto v Hostinci.

Zistite viac

Štvornásobný nárast

Osada začala vznikať ešte v roku 2012, kedy jeden z jej terajších obyvateľov odkúpil pozemok. Postupne sa tu začali sťahovať ďalší. Podľa vyjadrenia mestskej časti Košice-Juh v tejto lokalite žije 201 ľudí. V poslednom roku zaznamenali nárast počtu obyvateľov osady o vyše 40 percent. Emil Kurčák, vedúci Oddelenia sociálnych vecí mestskej časti Juh, hovorí, že počet osadníkov rastie postupne a je ťažké ich presne zrátať. 

Podľa jeho slov sa Rómovia do oblasti sťahujú z rôznych osád a mnohí tvrdia, že tam bývajú legálne. Ako uviedol, z 200 obyvateľov žije legálne len 25. Pozemky pri Malej stanici sú buď majetkom štátu, alebo súkromníkov. Juh tak problém vyriešiť nevie. „Právomoci našej mestskej časti sú veľmi obmedzené. Nemáme tam žiadne pozemky vo vlastníctve ani v správe a nemôžeme vstupovať do majetkovoprávnych riešení iných subjektov,“ uviedol Kurčák.

Obyvatelia osady tvrdia, že tam bývajú legálne. Podľa mestskej časti tam žije oprávnene len desatina miestnych. foto: Veronika Janušková
Obyvatelia osady tvrdia, že tam bývajú legálne. Podľa mestskej časti tam žije oprávnene len desatina miestnych. foto: Veronika Janušková

Zatiaľ bez riešenia

Pozemky tu má aj Slovenský vodohospodársky podnik (SVP), Železničná spoločnosť Slovensko, ale aj košický Dominikánsky konvent. Podľa vyjadrenia vodárov sa ich problém rozrastajúceho sa nelegálneho osídľovania lokality pri Malej stanici týka len okrajovo. Hovorca SVP Marián Bocák informoval, že nelegálne objekty sa nachádzajú na pozemkoch iných vlastníkov. „Pri ohliadke sme našli nelegálne umiestnenie komunálneho odpadu na pobrežných pozemkoch a v koryte Mlynského náhonu,“ uviedol Bocák.

Hovorca Dominikánskeho konventu Matej Sýkora sa pre KOŠICE:DNES vyjadril, že o situácii vedia. „Uvedomujeme si, že usídlení ľudia sú tam nelegálne. Sme si vedomí toho, že sa jedná o citlivú záležitosť a v súčasnosti skúmame všetky dostupné možnosti, ako tento problém vyriešiť,“ dodal Sýkora.

foto: veja
foto: veja

Osady v košických mestských častiach:

 • Jazerná - Juh
 • Jarmočná pri Malej stanici - Juh
 • Pri bitúnku - Juh 
 • Osada pri firme Pema, Pri Prachárni - Juh 
 • Čičky - Sever
 • Vyšný dvor - Krásna
 • Pri Myslavskom potoku - Barca
 • Moňov potok - Dargovských hrdinov
 • Mašličkovo - Luník IX
 • Lubina - Nad jazerom
 • Lokalita Majetkár - Sídlisko Ťahanovce

foto: veja

Čítajte viac: romovia

Struk
Zdieľať článok:

Novinársku kariéru odštartoval v roku 2014 ako regionálny redaktor v Gemeri pre denník Korzár a Týždenník MY. Dnes pôsobí v KOŠICE:DNES, venuje sa zaujímavostiam z Košíc a spravodajstvu.

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia
0

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím