07.05.19

Ostrý štrajk odborárov v Košiciach prebehne vo štvrtok ráno!

ilustračná foto: Veronika Janušková

AKTUALIZOVANÉ 

Zamestnanci Dopravného podniku mesta Košice (DPMK) vstúpili dnes (9. 5.) do dvojhodinového ostrého štrajku. Bude v čase od 7.00 do 9.00 hod.

Urobili tak, po pondelkovom neúspešnom rokovaní v rámci kolektívneho vyjednávania s vedením DPMK, kde žiadali zvýšenie platov o 10 percent. 
 
Ako uviedol predseda základnej odborovej organizácie vodičov mestskej hromadnej dopravy (ZO VMHD) Ivan Horváth, je snaha, aby sa dvojhodinový výpadok mestskej hromadnej dopravy (MHD) nedotkol tých, ktorí dochádzajú za prácou do U. S. Steelu, či detí v rámci objednaných školských spojov. „Ospravedlňujeme sa cestujúcej verejnosti, ale boli sme do toho dotlačení a aj my musíme zastupovať záujmy našich zamestnancov,“ povedal  Horváth.  

reklamná správa

RA a školské spoje vypravia

V DPMK pracuje aj druhá odborová organizácia integrovaného odborového zväzu (ZO IOZ), ktorej šéfkou je Andrea Vindišová. Obe organizácie v utorok (7. 5.) oznámili, že účasť zamestnancov na štrajku je dobrovoľná a kto chce v tom čase pracovať, nikto mu v tom nesmie brániť. „Vodiči autobusovej aj električkovej dopravy, ktorí budú na trase linky dôjdu na konečnú a až tam sa zapoja do štrajku. Spoje liniek RA a školské spoje budú vypravené."

Nebolo ani na naftu 

Vo svojom blogu v stredu (8. 5.) primátor Jaroslav Polaček (nezávislý) píše: "Vodiči chcú vyššie platy. Dnes chcú 10 percent pre každého a ďalších 8 percent od budúceho roku. Ich odborárski predáci nám v utorok 7. mája na Deň mesta oznámili, že štrajkovať začnú vo štvrtok 9. mája. A hrozia, že budú pokračovať počas MS v hokeji." Okrem iného tiež uvádza, že po prvotných analýzach je jasné, že DPMK je v najhoršom stave zo všetkých podnikov mesta. "Naši predchodcovia nám zanechali DPMK v takom stave, že nebolo už ani na naftu." Polaček ďalej píše, že priemerný plat vodičov v Košiciach je takmer 1 100 eur a zdôrazňuje, že nemá nič proti zvýšeniu platov. "Ak by sme to ale urobili v tejto chvíli, podnik ešte viac ekonomicky ohrozíme."

Mesto chce ďalej rokovať

Riaditeľ magistrátu Marcel Čop uviedol, že je aj v záujme odborov, aby podnik začal fungovať v ekonomicky stabilnejšom prostredí ako doteraz. „V takom prípade by sa aj platy mohli zvyšovať podstatne jednoduchšie ako súčasnosti, keď sa DPMK nachádza v kritickej finančnej situácii. Odborárom sme ponúkli možnosť, aby hľadali rezervy v nákladoch a ušetrené peniaze by išli na ich platy." Riaditeľ hovorí, že o štrajku sa dozvedel z médií. "Pod nátlakom, kde si odborári chcú ako rukojemníkov zobrať cestujúcu verejnosť v meste, ešte nikdy žiadne dobré rozhodnutia nevznikli. Stále sme presvedčení o tom, že obojstranne prospešnú dohodu s odborármi dosiahneme počas kolektívneho vyjednávania za rokovacím stolom,“ uzavrel Čop.

reklamná správa

 

Pokyny a usmernenie pre účastníka na štrajku
• Právo na štrajk má každý občan SR podľa ústavy.
• Účasť na štrajku je dobrovoľná.
• Kto chce pracovať počas štrajku, nikto mu v tom nesmie brániť.
• Kto chce štrajkovať, nikto mu v tom nesmie brániť.
• Štrajk začne o 7.00 hod. a končí o 9.00 hod.
• Vodiči AD a ED, ktorí budú na trase linky dôjdu na konečnú a až tam sa zapoja do štrajku.
• Vodiči, ktorí majú v čase štrajku spoj RA, alebo školský spoj TEN VYKONAJÚ.
• Týmito pokynmi sa musí riadiť každý účastník štrajku. (ZO VMHD)

Štvrtkový štrajk v DPMK je nezákonný

Viac k téme

08.05.19
Štvrtkový štrajk v DPMK je nezákonný
 

(JV, ROČ)

DNES
Zdieľať článok:

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím