22.05.20

Ozvala sa údajná matka dieťaťa z hniezda záchrany. Chce ho späť

ilustračné foto: TASR

Ráno (22.5) sme zverejnili informáciu o tom, že Neonatologické oddelenie Univerzitnej nemocnice L. Pasteura (UNLP) v Košiciach prijalo v hniezde záchrany dieťa. Po zverejnení článku sa do redakcie ozvala matka, že chce dieťa späť. 

Novorodenca matka vložila do hniezda v stredu na obed. Podľa informácií nemocnice malo ísť o päť až šesťdňového chlapčeka, ktorý bol v dobrom zdravotnom stave. Odobrali mu aj vzorky na vyšetrenie ochorenia COVID-19, ktoré ukázali negatívny výsledok. 

Rozhodnutie ľutuje

Podvečer sa nám do redakcie ozvala údajná matka dieťaťa. Pochádza z obce okresu Trebišov a malý Dominik, ako nám matka prezradila jeho meno, sa narodil v trebišovskej nemocnici. Poslala nám aj ich spoločnú fotografiu.

„Teraz to ľutujem, že som ho tam dala. Je mi veľmi ťažko za ním, neviem bez neho ani spať,“ uviedla 22-ročná mamička, ktorej meno ponechávame v anonymite (redakcia ho má k dispozícii). 

Chce ho späť

Matke však syn veľmi chýba a možno zabojuje o jeho vrátenie do svojej opatery. „Ja si ho budem pýtať späť, ja sa zbláznim,“ píše mladá mamička. Dieťa odložila pravdepodobne aj kvôli tomu, že má ďalšie dve deti a o to tretie sa nevie už postarať. „Nezvládla by som ho vychovať, ale ľutujem, že som to vôbec spravila.“

„Štátne“ dieťa

Vzdaním sa dieťaťa rodičia stratili možnosť získať ho späť cez nemocnicu, pretože z právneho hľadiska patrí pod starostlivosť štátu. Naše zistenia sme posunuli aj nemocnici. „Aj keď dieťa je prakticky u nás, mamička musí o vrátenie požiadať Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny,“ uviedla hovorkyňa UNLP Ivana Vaněková.

Matka však musí úradom dokázať, že je spôsobilá sa o dieťa riadne postarať. O tomto postupe redakcia informovala aj matku. 

Hniezdo záchrany v Košiciach funguje od roku 2005. Spolu tu zatiaľ matky priniesli 17 detí, z toho 11 chlapcov a 6 dievčat. Naposledy sa tak stalo 30.7.2018.

reklamná správa

PRIAMO Z FARMY ZEMPLÍNSKE JASTRABIE

Paradajky, zemiaky či zdravá farmárska kapusta. Slovenská zelenina exkluzívne v potravinách KLAS.

Zistite viac
 

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím