17.10.17

Pamätník Björnsona vytvorí architekt z Levoče

foto: archív Atrium

Mesto Košice vybralo zhotoviteľa pamätníka prozaika, dramatika, básnika a publicistu Björnstjerne Björnsona, ktorý bude stáť v Mestskom parku.

Samospráva vyhlásila súťaž na návrhy pamätníka ešte začiatkom roka, ale nikto sa neprihlásil. V máji urobila druhý pokus a dostala štyri návrhy. 

Hovorkyňa mesta Linda Šnajdárová opísala, že podľa stanovených kritérií vybrala víťazný návrh šesťčlenná porota. „Pamätník bude zhotovený z nerezu. V Mestskom parku by mal byť osadený v polovici decembra 2017,“ povedala. 

Umelec z Levoče

Miroslav Beličák vyhral výberové konanie. foto facebook mb
Miroslav Beličák vyhral výberové konanie. foto facebook mb

Hlavným kritériom na vyhodnotenie ponúk bola cena. Súťaž vyhral architekt Miroslav Beličák z Levoče. Začiatkom septembra mesto uzatvorilo zmluvu s umelcom v hodnote 26 340 eur bez DPH. 

V zmysle zmluvy o dielo autor v súčasnosti dopracováva do vybraného návrhu diela podrobnosti, ktoré sú postupne odsúhlasované expertmi poverenými porotou. Po ukončení tohto procesu bude konečný návrh schvaľovať aj Úrad vlády Slovenskej republiky. 

reklamná správa

Špeciálna letná ponuka pre Vás a Vaše vozidlo!

Len v servisoch AUTO-VALAS Košice a Smižany.

Zistite viac

Referencie nepotrebovali 

Magistrát na otázku, či Beličák už podobné diela robil, odpovedal, že prvá cena bola udelená na základe predloženého súťažného návrhu, „nie na základe zoznamu o umeleckej činnosti a o ocenení autora“. 

Tvorba diela a jeho technika sú podľa mesta výlučne vecou autora v limitoch definovaných zmluvou o dielo. „Keď bude odsúhlasený návrh dopracovaný do podrobností, budeme verejnosť o jeho tvorbe a výslednej podobe podrobne informovať,“ vraví Šnajdárová.

M. Beličák doteraz vytváral predovšetkým logá rôznych inštitúcií. Jedným z jeho posledných diel je logo obce Spišské Bystré. Spracoval aj logo pre Šarišskú galériu. Navrhol aj logá pre Technickú univerzitu v Košiciach či pre mesto Kremnica a jej podujatie Kremnické gagy.

Takto mal vyzerať kompletný pamätník nórskeho držiteľa Nobelovej ceny pri Ružíne. Urobili len sklenenú platňu, aj tú niekto zničil. foto: archív Atrium
Takto mal vyzerať kompletný pamätník nórskeho držiteľa Nobelovej ceny pri Ružíne. Urobili len sklenenú platňu, aj tú niekto zničil. foto: archív Atrium

Pamätník na Ružíne zničili neznámi vandali 

Prozaik, dramatik, básnik a publicista Björnstjerne Björnson už jedno pamätné miesto v našom regióne mal. Pamätník bol sklenený a umiestnený pri Ružínskej priehrade. 

Odhalili ho v roku 2010. Autormi boli Dušan a Michal Burákovci z Architektonického štúdia Atrium, realizátorom spoločnosť Eurovia. Pred rokmi pamätník úplne zničili neznámi vandali. 


Kto bol Björnstjerne Björnson

  • narodil sa 8. decembra 1832 v Nórsku
  • bol prozaik, dramatik, básnik a publicista
  • nositeľ Nobelovej ceny za literatúru
  • bojovník za národnú nezávislosť Nórska, za slobodu malých a utláčaných národov, zástanca Slovákov
  • záujem o slovenskú problematiku v ňom vzbudil list troch českých slovakofilov - spisovateľa dr. E. Lederera, básnika A. Heyduka a K. Kálala, v ktorom opísali katastrofálne postavenie „na smrť odsúdeného národa na uhorskom ostrove slobody“
  • zomrel 26. apríla 1910 vo Francúzsku

 

(zdroj: wikipedia)
 

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím