08.08.19

Počasie opäť besní: Východ Slovenska zasiahla supercela

ilustračná foto: pexels

V blízkosti Rožňavy vznikla supercela. Pohybovala sa smerom na východ, kde prinášala intenzívne zrážky, prípadne aj krúpy a silné nárazy vetra.

Slovenský hydrometeorologický ústav o tom informoval v stredu na sociálnej sieti. Supercelárnu búrku meteorológovia zaznamenali v okrese Rožňava aj v utorok (6. 8.).

Pre okresy Gelnica a Košice vydal včera SHMÚ výstrahu druhého stupňa pred búrkami s platnosťou do 20.00 hod. Pre dané okresy, ako aj okresy Spišská Nová Ves a Rožňava, platila tiež výstraha pred povodňami.

Búrky však môžu zasiahnuť celé Slovensko, výstraha prvého stupňa pre celé územie platila až do štvrtkového (8. 8.) rána.

reklamná správa

Hasiči mali po výdatnej búrke v okresoch Rožňava a Spišská Nová Ves 14 výjazdov

Spolu 14 výjazdov zaevidovali hasiči v Košickom kraji po intenzívnej búrke, ktorá sa v stredu večer prehnala okresmi Rožňava a Spišská Nová Ves. Pre výdatný dážď a nánosy bahna bola cesta medzi obcami Gemerská Poloma, Henckovce a Nižná Slaná neprejazdná.

„Blato odpratali bagrom, naši príslušníci komunikáciu dočisťovali, aby bola bezpečne prejazdná. Výjazd sa začal približne o 18.00 hod.,“ povedal operačný dôstojník Krajského riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru (HaZZ) v Košiciach.

Hasiči zasahovali najmä pri odstraňovaní popadaných konárov a stromov, respektíve sprejazdňovaní ciest, aj odčerpávaní vody.

Hasiči v pohotovosti. Pre búrky ich zasahovalo vyše 350

V súvislosti s búrkami zasahovalo na Slovensku za uplynulých 24 hodín viac ako 350 profesionálnych a dobrovoľných hasičov pri 196 výjazdoch. Informovala o tom Katarína Križanová z Prezídia Hasičského a záchranného zboru.

„Najvážnejšia situácia bola v Trnavskom kraji. Tam bola pomoc hasičov potrebná 55-krát, a to najmä v okresoch Galanta a Senica,“ priblížila Križanová.

Dodala, že v Nitrianskom kraji boli privolaní k 49 udalostiam, v Trenčianskom kraji k 25 a v Banskobystrickom a Košickom kraji k 18 udalostiam. V Prešovskom kraji pre počasie zasahovali desaťkrát, v Bratislavskom šesťkrát.

Hasiči zasahovali najčastejšie pri odstraňovaní popadaných stromov zo striech a cestných komunikácií, odčerpávaní vody zo zatopených priestorov a odstraňovaní popadaných kusov striech.

reklamná správa

Čítajte viac: pocasie burka

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím