08.08.19

Počasie opäť besní: Východ Slovenska zasiahla supercela

ilustračná foto: pexels

V blízkosti Rožňavy vznikla supercela. Pohybovala sa smerom na východ, kde prinášala intenzívne zrážky, prípadne aj krúpy a silné nárazy vetra.

Slovenský hydrometeorologický ústav o tom informoval v stredu na sociálnej sieti. Supercelárnu búrku meteorológovia zaznamenali v okrese Rožňava aj v utorok (6. 8.).

Pre okresy Gelnica a Košice vydal včera SHMÚ výstrahu druhého stupňa pred búrkami s platnosťou do 20.00 hod. Pre dané okresy, ako aj okresy Spišská Nová Ves a Rožňava, platila tiež výstraha pred povodňami.

Búrky však môžu zasiahnuť celé Slovensko, výstraha prvého stupňa pre celé územie platila až do štvrtkového (8. 8.) rána.

reklamná správa

PRIAMO Z FARMY ZEMPLÍNSKE JASTRABIE

Paradajky, papriky, feferónky, uhorky či zemiaky. Slovenská zelenina exkluzívne v potravinách KLAS.

Zistite viac

Hasiči mali po výdatnej búrke v okresoch Rožňava a Spišská Nová Ves 14 výjazdov

Spolu 14 výjazdov zaevidovali hasiči v Košickom kraji po intenzívnej búrke, ktorá sa v stredu večer prehnala okresmi Rožňava a Spišská Nová Ves. Pre výdatný dážď a nánosy bahna bola cesta medzi obcami Gemerská Poloma, Henckovce a Nižná Slaná neprejazdná.

„Blato odpratali bagrom, naši príslušníci komunikáciu dočisťovali, aby bola bezpečne prejazdná. Výjazd sa začal približne o 18.00 hod.,“ povedal operačný dôstojník Krajského riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru (HaZZ) v Košiciach.

Hasiči zasahovali najmä pri odstraňovaní popadaných konárov a stromov, respektíve sprejazdňovaní ciest, aj odčerpávaní vody.

Hasiči v pohotovosti. Pre búrky ich zasahovalo vyše 350

V súvislosti s búrkami zasahovalo na Slovensku za uplynulých 24 hodín viac ako 350 profesionálnych a dobrovoľných hasičov pri 196 výjazdoch. Informovala o tom Katarína Križanová z Prezídia Hasičského a záchranného zboru.

„Najvážnejšia situácia bola v Trnavskom kraji. Tam bola pomoc hasičov potrebná 55-krát, a to najmä v okresoch Galanta a Senica,“ priblížila Križanová.

Dodala, že v Nitrianskom kraji boli privolaní k 49 udalostiam, v Trenčianskom kraji k 25 a v Banskobystrickom a Košickom kraji k 18 udalostiam. V Prešovskom kraji pre počasie zasahovali desaťkrát, v Bratislavskom šesťkrát.

Hasiči zasahovali najčastejšie pri odstraňovaní popadaných stromov zo striech a cestných komunikácií, odčerpávaní vody zo zatopených priestorov a odstraňovaní popadaných kusov striech.

reklamná správa

Jedinečný gastronomický zážitok!

Skvelá ázijská kuchyňa. Jedlá z tých najkvalitnejších surovín nájdete v Koshi Sushi

Zistite viac

Čítajte viac: pocasie burka

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím