30.12.18

Počet najmenej rozvinutých okresov stúpol v tomto roku na 20

Foto: TASR

Počet najmenej rozvinutých okresov (NRO) stúpol na 20. K 18 pribudli 19. októbra aj okresy Michalovce a Stropkov, pre ktoré sa v súčasnosti pripravujú akčné plány. Pre okresy Levoča a Snina, ktoré boli do zoznamu najmenej rozvinutých okresov pridané v apríli 2018, sa akčné plány budú schvaľovať v januári 2019. Povedal vicepremiér pre investície a informatizáciu Richard Raši(Smer-SD) s tým, že kritériom je nezamestnanosť.

Ďalšie okresy, ktoré pribudnú k NRO, schváli vláda. Úrad podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu (ÚPVII) pripravuje pre ne akčné plány, ktoré majú eurofondovú časť a regionálny príspevok štátu. S tým súvisí práca na opatreniach na zjednodušenie čerpania regionálneho príspevku, vrátanie zvýšenia flexibility.

Dochádzajú za prácou

„Výsledkom má byť, aby sa od schválenia priorít dostali peniaze čo najskôr k prijímateľom. Filozofia je stále o vytváraní nových pracovných miest v konkrétnom okrese,“ povedal vicepremiér s tým, že úrad bude kontrolovať akčné plány. Spomenul aj úlohy koordinátorov, ktorí žijú v Banskobystrickom, Prešovskom a Košickom kraji. Majú aj eliminovať možné chyby v procese, ktoré bránia rýchlejšiemu vybavovaniu príspevkov pre NRO.

reklamná správa

V súvislosti s dostupnosťou práce vicepremiér uviedol, že v súčasnosti mnohí ľudia z najmenej rozvinutých okresov dochádzajú za prácou mimo svojho bydliska. Ak však vzniknú nové pracovné miesta, tie môžu byť pre rôzne príplatky napríklad za prácu cez víkend či sviatok pre domácich také zaujímavé, že sa vrátia domov zo zahraničia alebo z týždňoviek v Bratislave. 

Väčší a menší investori

V týchto okresoch aj menší počet vytvorených miest od jedného investora a väčší počet menších investorov dokáže pozitívne zmeniť situáciu. „Ak by odišiel jeden z piatich menších, dá sa to vykompenzovať, a je to iné, ako keď odíde jediný veľký investor. Preto má rezort hospodárstva špeciálnu dopytovú výzvu pre malé a stredné podniky,“ priblížil vicepremiér Raši.

Agenda regionálneho rozvoja prechádza z Úradu vlády SR od 1. januára na ÚPVII, ktorý pripravuje stratégiu rozvoja SR, a tá bude obsahovať stratégiu regionálneho rozvoja.

reklamná správa

(TASR, SŠ)
 

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím