29.10.20

Polaček: Košice sú od Bratislavy veľmi ďaleko, máme málo testovacích tímov

Foto: Veronika Janušková

Hoci sa košická samospráva snažila, aby v meste bolo čo najviac odberových miest určených na celoplošné testovanie COVID-19, v konečnom dôsledku ich mohla vytvoriť iba 138.

Primátor upozorňuje na nepomer medzi Bratislavou a Košicami.

reklamná správa

AKCIA NA TENTO TÝŽDEŇ V POTRAVINÁCH KLAS

Výhodnými ponukami sme tento týždeň opäť nešetrili! Pozrite si celú našu akciovú ponuku.

Zistite viac
 

„Už od stredajšieho rána (28. 10.), kedy sme sa dozvedeli, že pre Košice je vyčlenených iba 138 odberných tímov, upozorňujeme, že je to málo. Nemáme problém ich na odberných miestach inštalovať viac. V súčasnosti je týchto odberových miest 113. Svoju úlohu, ktorú nám armáda a vláda dala - vytipovať objekty a pripraviť administratívu, sme si splnili,“ konštatoval vo štvrtok (29. 10.) primátor mesta Jaroslav Polaček.

Foto: Mesto Košice
Foto: Mesto Košice

Zvládneme iba 130-tisíc ľudí

Ako uvádza, vedenie mesta zostalo zhrozené z tohto počtu. Napriek upozorneniam, že je to málo, sa však len dozvedelo iba to, že nevedia rátať.

„Košičania vraj budú pretestovaní bez problémov. Ale podľa čísel, ktoré nám ministerstvo dalo, to ale nie je možné. Ak sa bude denne testovať približne 13 hodín a približne 35 ľudí za hodinu, čo sú čísla, o ktorých hovorí samotné ministerstvo, tak v Košiciach sme schopní otestovať pri maximálnom komforte niečo viac ako 130-tisíc ľudí,“ upozornil.

Košice majú štvrť milióna ľudí a nikto nemôže zakázať ísť na test napríklad seniorom nad 65 rokov, keďže mnohí z nich chodia do práce. Tak isto je potrebné zarátať aj deti, zahraničných študentov, či ľudí, ktorí tu majú prechodný pobyt alebo pracujúcich pre zahraničné firmy.

„V štandardnom dni tu nežije, tak ako si mnohí myslia, len 200-tisíc ľudí. Je to podstatne viac. A čísla, ktoré máme k dispozícii hovoria, že ak by sme naozaj chceli otestovať 200-tisíc Košičanov, tak toho nie sme schopní.“

reklamná správa

Vodári si zaslúžia naše poďakovanie

Časy koronakrízy priniesli aj nové typy hrdinov, ku ktorým bezpochyby patria i vodári.

Zistite viac

V Bratislave iný svet...

Primátor na záver skonštatoval, že Košice sú asi príliš ďaleko od Bratislavy. „Nikto neráta s tým, že nemôžeme mať zhruba toľko odberných miest, ako má mestská časť Petržalka. 

Podľa informácií z TASR, v Petržalke bude 96 odberných miest, v bratislavskom Ružinove ich bude 70, v Novom Meste 38. Testovať sa tam bude v autobusoch a na viacerých miestach bude možný odber aj z auta formou „drive-through“.

Kde sa bude dať v Košiciach testovať?

Viac k téme

29.10.20
Kde sa bude dať v Košiciach testovať?

Zaujalo vás niečo vo vašom okolí? Napíšte nám na tipy@kosicednes.sk

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím