27.10.17

Popálená rodička je už so synčekom

foto: ms

Čerstvá mamička Marta Kostanová Stránska, ktorá pri pôrode v nemocnici v Trebišove utrpela ťažké popáleniny, je po týždni konečne so svojím synčekom. 

Minulý piatok previezli mamičku a novorodenca do Košíc. Ženu hospitalizovali na klinike popálenín Nemocnice Šaca, dieťa, ktoré malo problémy s dýchaním, na klinike neonatológie Detskej fakultnej nemocnice. Obaja sú mimo ohrozenia života.   

Kostanová Stránska denníku KOŠICE:DNES opísala, že do Košíc ju previezli s popáleninami 2. až 3. stupňa na 30 percentách tela. V pondelok ju čaká ďalšie vyšetrenie. Po ňom lekári rozhodnú, či bude potrebovať transplantáciu kože na najviac popálených častiach na chrbte. 

„V utorok ma previezli z jednotky intenzívnej starostlivosti na bežné oddelenie. Stále mi však podávajú infúziu i náhradu za bielkoviny. Môjho synčeka preložili z fakultnej nemocnice ku mne do Šace,“ hovorí mamička. 

So synčekom sa prvýkrát uvidela až v utorok 24. októbra. Hovorí, že vyše hodiny ho nedokázala pustiť zo svojho náručia. „Nemôže byť so mnou na oddelení, keďže je novorodenec, ale chodím ho teraz niekoľkokrát denne navštevovať,“ opisuje.

Neuveriteľné! Pacientka  horela tesne pred pôrodom

Viac k téme

20.10.17
Neuveriteľné! Pacientka horela tesne pred pôrodom

Je to rarita 

K požiaru na pôrodnej sále povedala, že ani s odstupom času jej nie je jasné, ako k nemu došlo. Lekárov ani nemocnicu z incidentu neobviňuje. 

„Rozprávali sme sa o tom s mnohými zdravotníkmi. Údajne sa podobné prípady vyskytnú vo svete 20-krát do roka. Pravdepodobne išlo o dezinfekčný prostriedok, ktorý nasiakol do vložky a nastal skrat,“ hovorí Marta. 

Na nešťastnú udalosť na pôrodnej sále si spomína len útržkovito. „Pamätám si iba toľko, že ma vzali do náručia, preložili ma a hasili. Lekári zareagovali promptne, neostali z celého incidentu v šoku,“ vraví.

reklamná sprava

TOYOTA RAV4 TO PRAVÉ SUV PODĽA NOVÝCH KRITÉRIÍ

Zľava až 2000€, navigácia zadarmo, 2.99% úrok - navyše tri splátky zadarmo

Zistite viac
 

Prípad prešetrujú

Trebišovská nemocnica po incidente zastavila používanie alkoholových dezinfekčných prostriedkov pri operáciách, kde sa používa zrážanie tkaniva elektrickým prúdom. „Preventívne opatrenie bude platiť do prešetrenia celého prípadu,“ zdôraznil Juraj Bazár, riaditeľ nemocnice Svet zdravia Trebišov.

Hrdá mamička Marta so synčekom Štefanom v Nemocnici Šaca. Lekárov z toho, čo sa stalo v Trebišove, neobviňuje. foto: ms
Hrdá mamička Marta so synčekom Štefanom v Nemocnici Šaca. Lekárov z toho, čo sa stalo v Trebišove, neobviňuje. foto: ms
Rodička horela i v Izraeli

Americký spravodajský portál Fox News informoval o takmer identickom prípade vznietenia počas pôrodu cisárskym rezom. Stal sa v roku 2008 v Izraeli v nemocnici neďaleko Tel Avivu. Podľa správy dezinfekčný roztok začal po kontakte s elektrickým inštrumentom na oddelenie kože horieť. 

Odborník: Neškolení lekári 

Fox News oslovil Mannyho Alvareza, predsedu oddelenia pôrodníctva a gynekológie na zdravotníckom stredisku univerzity Hackensack v New Jersey. Odborník prehlásil, že požiare na operačnej sále sa dejú častejšie, než si väčšina ľudí myslí. „Faktom je, že väčšina lekárov nie je správne školená v ohľade bezpečnosti procedúr elektrických nožov počas chirurgického zákroku,“ uviedol Alvarez.

 

Struk
Zdieľať článok:

Novinársku kariéru odštartoval v roku 2014 ako regionálny redaktor v Gemeri pre denník Korzár a Týždenník MY. Dnes pôsobí v KOŠICE:DNES, venuje sa zaujímavostiam z Košíc a spravodajstvu.

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Diskusia
0

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím