12.06.19

Poriadne sa zapotíme! Meteorológovia varujú pred vysokými teplotami

ilustračná foto: Veronika Janušková
/ ROČ
TASR / ROČ
Autor
Zdieľať:

Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) varuje pred vysokými teplotami, hlavne v čase od 15-tej do 18-tej hodiny. Teplomer vystúpi cez tridsiatku každý deň. 

Podľa meteorológov by mala veľmi teplý vzduch priniesť tlaková níž, ktorá sa k nám presúva z Afriky. 

reklamná správa

Chýba vám zub a odvaha sadnúť si do kresla?

Implantáty nahradia chýbajúce zuby na 100%. Kvalitný materiál a precízna práca sú základom úspechu.

Zistite viac

Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) vydal výstrahu pred vysokými teplotami, hlavne v čase od 15-tej do 18-tej hodiny.

Výstraha prvého stupňa platí pre všetky okresy Bratislavského, Trnavského, Nitrianskeho, Košického a Banskobystrického kraja. Vysoké teploty neobídu ani niektoré okresy Trenčianskeho a Prešovského kraja.

Takéto teploty nás  čakajú:
STREDA: Najvyššia denná teplota 30 až 34 stupňov Celzia. 
ŠTVRTOK: Najvyššia denná teplota 31 až 35 stupňov Celzia. 
PIATOK: Najvyššia denná teplota 29 až 35 stupňov Celzia. 
SOBOTA: Najvyššia denná teplota 29 až 35 stupňov Celzia. 
NEDEĽA: Najvyššia denná teplota 29 až 35 stupňov Celzia.

 

Nezabudnite na pitný režim

Počas horúčav nezabúdajte dodržiavať pravidelný pitný režim. Vodu je podľa lekárov potrebné piť aj vtedy, keď človek nepociťuje smäd. A to v menších dávkach.

Dospelý človek by mal počas dňa vypiť najmenej tri litre vody. Deti s hmotnosťou asi desať kilogramov by mali prijať minimálne liter tekutín, tie v predškolskom veku jeden a pol litra a školáci dva až dva a pol litra denne. Nevhodné sú nápoje s obsahom cukru, kofeínu, chinínu či alkoholu. Do pitného režimu sa teda nezapočítavajú malinovky, pivo, alkohol či káva. Ideálna je obyčajná voda, najlepšie vlažná.

Vysoké teploty vzduchu predstavujú pre organizmus záťaž, problémy môžu spôsobiť aj zdravým ľudom. Môže dôjsť k pocitom únavy, malátnosti či k poklesu výkonnosti, dehydratácii, úpalu a prehriatiu organizmu. 

Ľudia vo vyššom veku 

Medzi jedenástou a treťou ostaňte doma, hlavne ak máte srdcové problémy

Horúčavy robia problémy najmä kardiakom i ľuďom s vysokým krvným tlakom, so závažnými ochoreniami, ľuďom vo vyššom veku, deťom, novorodencom či tehotným ženám.

Kardiaci sa musia vyhýbať priamemu pobytu na slnku od 11-tej do 15-tej hodiny. Ak musia ísť v súrnych prípadoch von, na hlave by mali mať pokrývku, na sebe ľahké oblečenie, zabudnúť nemožno na vlažnú vodu a lieky. Tiež sa vyhnite fyzicky náročnej práci. Kardiaci by mali uprednostniť krátke vychádzky medzi 5.00 hod. a 7.00 hod. a večer po západe slnka okolo 22.00 hod. Deti s ochoreniami srdca by mali pobyt vonku počas horúčav úplne minimalizovať.

reklamná správa

Pozor na deti

Deti by sa mali vyhnúť priamemu pobytu na slnku v obedňajších hodinách, na hlave treba mať ochranu. Vychádzky s nimi sú vhodné do 11-tej hodiny alebo po 16-tej hodine. Deti do jedného roka by vôbec nemali byť vystavované slnečnému žiareniu. U tých starších sú vhodné opaľovacie krémy s faktormi 30 až 50. Pre dospelých je ideálny krém s ochranným faktorom číslo 25.

Dospelí i deti by mali v období horúčav jesť najmä čerstvú a nie zaváranú zeleninu a ovocie. Tiež ryby a rôzne druhy cestovín. 

Počas vysokých teplôt treba uprednostňovať svetlé oblečenie, ktoré lepšie odráža slnečné lúče. Pri pobyte v klimatizovaných priestoroch by nemali byť veľké rozdiely oproti vonkajšej teplote, maximálne päť až šesť stupňov.

Pomoc pri kolapse

Horúčavy prinášajú so sebou zdravotné riziká v podobe kolapsových stavov. Vtedy človek náhle zbledne, dostaví sa nevoľnosť, môže ho obliať studený pot, stratí na chvíľu vedomie, no po pár sekundách sa začne preberať.

Viac sú ohrozené ženy. Vtedy ho treba dať do tieňa, dať mu trochu vody, ovlažiť ho, nechať ležať, lebo môže znova odpadnúť a zavolať na tiesňovú linku 155, kde mu operátor poskytne ďalšie rady a pošle pomoc.

Nepodceňujte pitný režim!

Viac k téme

10.06.19
Nepodceňujte pitný režim!

reklamná správa

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím