Postrekujú burinu v meste nebezpečnou látkou?
O prostriedku na ničenie buriny značky Roundup sa píše už viac rokov. Je viacero podozrení, že jeho aktívna zložka, glyfosát, spôsobuje rakovinu a je pre ľudí nebezpečná.
V pondelok ľudia z Kositu postrekovali presne týmto prostriedkom kraje chodníkov na Štefánikovej ulici. Informáciu na sociálnej sieti zverejnil Michal Kravčík zo združenia MVO Ľudia a voda.
[ad][/ad]Spĺňa požiadavky
„Všetky prostriedky a postupy, ktorými spoločnosť Kosit zabezpečuje služby spojené s postrekom proti burine v rámci vyčlenených pozemných komunikácií pre mesto Košice, spĺňajú požiadavky stanovené právnymi predpismi v rámci legislatívy EÚ a Slovenskej republiky,“ uvádza v stanovisku Jozef Verbovský, marketingový a PR manažér spoločnosti.
Zároveň doplnil, že v záujme zvyšovania kvality práce a ochrany životného prostredia už teraz testujú špeciálne zariadenie na ničenie buriny. „To by umožnilo nahradiť používané prípravky technológiou s použitím vodnej pary s teplotou 98 °C. O tejto technológii, výsledkoch a spôsobe čistenia budeme obyvateľov mesta v krátkom čase informovať.“ Verbovský tvrdí, že ak mesto Košice túto službu odsúhlasí, zavedú ju do života bez ďalších odkladov.
Polemiky o škodlivosti
Chemickú látku glyfosát označuje Medzinárodná agentúra pre výskum rakoviny za pravdepodobne karcinogénnu. Naopak, Európsky úrad pre bezpečnosť potravín a Európska chemická agentúra, o ktorých posudky sa opiera Európska komisia, považujú glyfosát za neškodný.
Členské krajiny EÚ v novembri 2017 odsúhlasili používanie glyfosátu na ďalších päť rokov, do konca roku 2022. Európsky parlament po roku 2022 požaduje absolútny zákaz používania tejto látky.
Minulý týždeň súd v Kalifornii rozhodol, že firma Bayer má zaplatiť manželskému páru Pilliodovcov ako odškodné 87 miliónov dolárov. Dôvodom bolo, že prostriedok na ničenie buriny Roundup, ktorý táto firma vyrába a ktorý oni používali, im spôsobil rakovinu. Informoval o tom denník The Washington Post. Spoločnosť už čelí viac ako 13 tisícom žalôb v USA. Žalobcovia tvrdia, že Roundup spôsobuje non-Hodgkinov lymfóm a že firma, ktorá začala s jeho výrobou, ovplyvňovala vedcov, aby o svojich dôkazoch nehovorili. Doteraz prehrala spoločnosť Bayer tri súdne pojednávania.
[ad2][/ad2]
Odporúčané články
Re-use centrum spustilo zbierku na podporu rodín bez domova, ktorým chce pomôcť k lepšiemu štartu v novom bývaní. Organizátori zbierky hľadajú funkčné mikrovlnné rúry, kuchynské stoličky, sady hrncov, príborov a pohárov, ale tiež notebooky a nové sady paplónov s vankúšmi. Zoznam potrebných vecí bude priebežne aktualizovaný.
Od dnešného dňa platí na území Tatranského národného parku (TANAP) sezónna uzávera, potrvá do 30. apríla. Jej hlavným dôvodom je ochrana prírodného prostredia, fauny a flóry, najmä však chránených živočíchov.
Košický primátor Jaroslav Polaček má preskúmať možnosti premiestnenia alebo odstránenia Pamätníka vojakov Sovietskej armády na Námestí osloboditeľov. Dovtedy je prioritou trvalé odstránenie symbolov komunizmu, ako kosák a kladivo, ktoré sa na pomníku nachádzajú. Rozhodlo o tom mestské zastupiteľstvo na svojom utorkovom rokovaní, kde poslanci schválili príslušné uznesenie.