06.08.18

Požiar budovy s daňovým úradom spôsobila iskra

foto: Iveta Vaculová

Príčinou požiaru, ktorý vo februári zničil veľkú časť strechy budovy na Železničnej ulici, bola iskra, ktorá vznikla pri rezaní či zváraní kovu. Trestné stíhanie polícia po piatich mesiacoch prerušila.

Veľký požiar strechy a podkrovia budovy, v ktorej sídli Daňový úrad Košice, vzbudil 27. februára tohto roku veľkú pozornosť Košičanov. Keďže tam práve v tom čase prebiehala rekonštrukcia a v meste bolo mrazivé a veterné počasie, dohady o príčine požiaru smerovali k tomu, že oheň mohol vzniknúť pre neopatrnosť pri narábaní s otvoreným ohňom. 

reklamná správa

NEPLAŤ ZA DONÁŠKU!

Špičková vietnamská kuchyňa priamo k Vašim dverám.

Zistite viac

Čakalo sa na posudok

Po vyše piatich mesiacoch je už známa oficiálna pravdepodobná príčina vzniku jedného z najväčších požiarov v histórii Košíc.

„Z posudku znalca z odboru kriminalistická a požiarna elektrotechnika a kriminalistická požiarna chémia vyplýva, že najpravdepodobnejšou príčinou vzniku požiaru bolo zapadnutie žeravého predmetu na horľavý materiál. Podľa správy košických hasičov dochádzalo pri rekonštrukčných prácach k úletom žeravých častíc vytvorených pri tepelnom delení kovov rezaním alebo pri zváraní, ktoré dopadli na horľavý materiál,“ informoval nás hovorca košických prokuratúr Branislav Bujňák.

Polícia okamžite po požiari začala trestné stíhanie pre prečin všeobecného ohrozenia. V posledný júlový deň ho však vyšetrovateľ prerušil. „Dôvodom prerušenia je skutočnosť, že sa nepodarilo zistiť skutočnosti oprávňujúce obviniť konkrétnu osobu,“ povedala nám košická krajská policajná hovorkyňa Lenka Ivanová.

reklamná správa

Budova bola poistená

Budova niekdajšieho železničného riaditeľstva je majetkom Železníc Slovenskej republiky. Oheň zničil veľkú časť strechy a podkrovia, ktoré práve rekonštruovali pracovníci spoločnosti RAIL Group. Škody pri požiari sa vyšplhali na sumu prevyšujúcu 730-tisíc eur, budova však bola poistená, vzniknutú škodu uhradí poisťovňa. 

Celé týždne po požiari trvali obmedzenia mestskej hromadnej dopravy na priľahlej Hviezdoslavovej ulici a z bezpečnostných dôvodov bol uzatvorený aj chodník pre peších. Dnes je už veľká časť strechy zakrytá novým medeným plechom a jej oprava vstupuje do poslednej fázy.

Plamene zničili vo februári veľkú časť strechy a podkrovia budovy na Železničnej ulici. foto: Veronika Janušková
Plamene zničili vo februári veľkú časť strechy a podkrovia budovy na Železničnej ulici. foto: Veronika Janušková
Prežila vyše sto rokov
Budova na Železničnej 1 vyrástla na mieste bývalých kasární, ktoré v roku 1912 mesto predalo aj s pozemkom Správe Košicko-bohumínskej železnice. V roku 1913 kasárne asanovali. Na západnej časti uvoľnenej parcely 27. novembra 1913 začali stavať prvú časť komplexu prevádzkového riaditeľstva Košicko-bohumínskej železnice. Masívny neobarokový palác s prvkami secesie dali do užívania 1. novembra 1915. 

Pôvodná západná časť komplexu slúžila riaditeľstvu Maďarských štátnych železníc, v severnej časti umiestnili v roku 1940 Uhorské technické múzeum, ktorého zbierky sprístupnili 11. novembra 1943. Po oslobodení Košíc v roku 1945 v západnej časti dočasne sídlilo predsedníctvo Slovenskej národnej rady a Zbor povereníkov, vo východnom trakte bolo v apríli a máji 1945 dočasné sídlo prvej československej vlády na oslobodenom území. (RED)

Foto: Veronika Janušková

reklamná správa

Čítajte viac: kosice poziar

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím