tip od čitateľa
18.10.18

Pracovníčka Faurecie zomrela v práci

foto: Veronika Janušková

V závode spoločnosti Faurecia došlo minulý týždeň k úmrtiu. Údajne pre privysoké pracovné vypätie tam skolabovala a zomrela 37-ročná pracovníčka.

„Informácie mám z prvej ruky. Za jej smrťou treba vidieť vyčerpanosť. Vo firme smrti Faurecia robia aj päť nočných zmien po sebe. Sú tam neznesiteľné pracovné podmienky a ľudia tam kolabujú na vyčerpanosť,“ napísal nám jeden z našich čitateľov. 

reklamná správa

Ocenili prístup vo firme

Informáciu o smrti ženy sme si overili u košických záchranárov. „V spomínanej spoločnosti zasahovala naša posádka 9. októbra okolo jedenástej dopoludnia. Veľmi ocenila, že už pred jej príchodom pracovníci firmy začali s oživovaním pacientky externým defibrilačným prístrojom. Ich postup bol správny. Bohužiaľ, ženu sa už nepodarilo oživiť, zomrela následkom zlyhania srdca,“ povedala nám hovorkyňa košických záchranárov Ľubica Bajerovská. Príčiny, ktoré k smrti ženy viedli, nekonkretizovala. 

Zatiaľ sa nikto nesťažoval

Na košickom inšpektoráte práce udalosť z firmy Faurecia nenahlásili. Nevedia tam o tom, že by pracovné podmienky v podniku neboli v poriadku. „Od začiatku roku 2017 až do dnešného dňa neboli zo strany zamestnancov ani iných osôb podané na Inšpektorát práce v Košiciach žiadne sťažnosti na pracovné podmienky či prípadné nedodržiavanie Zákonníka práce vo firme Faurecia,“ informoval nás hovorca Ladislav Kerekeš.

Ženu v tomto závode sa bezvýsledne  pokúšali oživovať tri štvrte hodiny.  foto: Veronika Janušková
Ženu v tomto závode sa bezvýsledne pokúšali oživovať tri štvrte hodiny. Foto: Veronika Janušková

Hrubé ohováranie

Priamo v spoločnosti Faurecia považujú informácie od nášho čitateľa za nemiestne a nepravdivé. „Jeho vyhlásenia sú hrubým ohováraním našej spoločnosti bez akýchkoľvek faktov. Je nám mimoriadne ľúto, že sme stratili našu kolegyňu. Nemáme žiadne dôvody nič skrývať a o to viac nás mrzí, ako je táto smutná udalosť využitá či dokonca zneužitá. Odmietame účelové a nekvalifikované špekulácie o príčine smrti našej kolegyne,“ reagoval Jaroslav Kouřil zo spomínanej firmy. 

Podľa jeho slov Faurecia rešpektuje všetky princípy pracovno-právnej legislatívy vrátane opatrení na regeneráciu pracovnej sily zamestnancov. Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci je dennou prioritou firmy, zdôraznil J. Kouřil. Ako uviedol, zamestnancom vytvárajú priaznivé pracovné podmienky a neustále dbajú, aby nedochádzalo k poškodeniu ich zdravia v súvislosti s výkonom práce.

reklamná správa

Aktívna spolupráca

„Polícia v súvislosti s úmrtím vylúčila priame cudzie zavinenie a vylúčila porušenie zásad bezpečnosti pri práci zo strany zamestnankyne alebo zamestnávateľa. Úmrtie teda nebolo kvalifikované ako pracovný úraz. Zosnulá zamestnankyňa spĺňala všetky fyzické, psychické a odborné požiadavky na výkon práce, ktoré u všetkých zamestnancov pravidelne overujeme. To platí aj o kritériách pre prácu vo viaczmennej prevádzke. Naša spoločnosť poskytla všetky podklady na to, aby bolo úmrtie na pracovisku riadne vyšetrené a aj naďalej aktívne spolupracujeme,“ tvrdí J. Kouřil. 

Ako nás ďalej informoval, za posledné tri roky museli k zamestnancom, u ktorých došlo k náhlej zmene zdravotného stavu, volať zdravotníkov spolu päťkrát, čo je pri počte bezmála tisíc pracovníkov menej ako bežný priemer akýchkoľvek zamestnávateľov pôsobiacich v priemyselnej výrobe.

reklamná správa

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím