13.02.20

Pre koho je určený rodinný lístok?

foto: Veronika Janušková

Dopravný podnik (DPMK) zaviedol pri zmene tarify v septembri 2019 nový druh cestovného lístka, tzv. rodinný lístok. Umožňuje cestovať až piatim ľuďom naraz, nie každý však vie, ako funguje v praxi.

Rodinný lístok platí 60 minút a stojí jedno euro. Použiť sa dá iba počas víkendov, sviatkov a dní pracovného pokoja, a môžu naň cestovať súčasne dvaja dospelí a maximálne tri deti.

„Cieľovou skupinou boli predovšetkým turisti. Zavedením sme chceli dať možnosť výhodnej prepravy viacerým osobám naraz počas ich víkendových výletov,“ uviedla hovorkyňa DPMK Vladimíra Petrušová.

Dvaja dospelí a dieťa

Jeden z našich čitateľov sa obrátil na dopravný podnik s otázkou, či môže na tento lístok cestovať aj jeden rodič s deťmi. Dostal odpoveď, že výhoda rodinného lístka spočíva v tom, že naň môže cestovať až maximálne päť osôb, pričom nemusí ísť o rodičov, ale dve dospelé osoby. „Slobodná matka či vdovec môže cestovať na rodinný lístok s deťmi len tak, že si so sebou vezme nejakého „brigádnika“ zo zastávky?“ pýta sa cestujúci.

Ako sme sa dozvedeli od Petrušovej, aby bol lístok akceptovaný, cestovať musia dve dospelé osoby a minimálne jedno dieťa vo veku 6 až 15 rokov. Rodinný vzťah pritom nie je podmienkou.

Zmenu neplánujú

Dopravného podniku sme sa opýtali, či na základe podnetov od ľudí neuvažujú o zmene podmienok pre využitie lístka. „V prípade veľkého množstva podnetov by sme nad tým určite uvažovali, v súčasnosti však takúto zmenu neplánujeme,“ uviedla hovorkyňa.  Minulý mesiac si podľa Petrušovej cestujúci zakúpili 1 458 rodinných lístkov. Pokutu kvôli jeho nesprávnemu použitiu či nedodržaniu podmienok na jeho využitie vraj zatiaľ neudelili.

V Bratislave aj jeden rodič s dieťaťom
Zvýhodnený lístok pre skupinu cestujúcich majú aj v hlavnom meste. V bratislavskej MHD môžu počas víkendov a sviatkov denný cestovný lístok (s platnosťou 24, 72 alebo 168 hodín) využiť až dvaja dospelí a tri deti do 16 rokov. Podmienkou je, že cestuje aspoň jeden dospelý a jedno dieťa. Na jeden lístok teda nemôžu cestovať dvaja dospelí bez dieťaťa ani viacero detí bez dospelého. 24-hodinový lístok, platný v rámci Bratislavy, stojí 3,50 eura.


reklamná správa

Zostaňte doma

Hygienicky pripravené a zabalené jedlo Vám prinesieme až pred dvere.

Zistite viac
 

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím