14.01.20

Pri požiari v Košiciach zahynuli deti

Foto: FB/Prezídium Hasičského a záchranného zboru

 AKTUALIZOVANÉ

Tragické následky mal dnešný požiar v nelegálnej osade na Holubyho ulici v bezprostrednej blízkosti Jarmočnej za Malou stanicou. V zúriacich plameňoch chatrče našli smrť maličké deti vo veku od jedného do troch rokov.

Krátko po ôsmej ráno dostali košickí hasiči a policajti oznámenie, že za Malou stanicou v mestskej časti Juh zúri požiar rodinného domu. Okamžite vyrazili na určené miesto. „Po príchode sme zistili, že nejde o rodinný dom, ale provizórnu chatu v nelegálnej osade. Okamžite sme začali s hasením,“ povedal nám riaditeľ košických hasičov Tomáš Bérzetei. 

reklamná správa

Špeciálna letná ponuka pre Vás a Vaše vozidlo!

Len v servisoch AUTO-VALAS Košice a Smižany.

Zistite viac

V chajde žilo deväť ľudí

Požiar bol v čase príchodu záchranných zložiek už v pokročilom štádiu a zrútila sa strecha obydlia. Podľa dostupných informácií v ňom bývala žena s druhom a siedmimi deťmi. Hneď na začiatku zásahu oznámili ľudia z osady hasičom, že chýbajú tri deti. 

„Matka s troma deťmi a s druhom sa stihli z horiaceho objektu dostať. V našej sanitke sme im poskytli predlekársku pomoc. Počas likvidácie požiaru sme našli telá troch detí,“ dodal T. Bérzetei s tým, že siedme dieťa pravdepodobne v čase požiaru nebolo doma. To však bude musieť potvrdiť nasledujúce vyšetrovanie.

Či sa nebohé deti vo veku od jedného do troch rokov najprv udusili splodinami horenia, alebo zomreli v plameňoch, určí podľa slov okresného hasičského šéfa až pitva. 

Foto: FB/Prezídium Hasičského a záchranného zboru
Foto: FB/Prezídium Hasičského a záchranného zboru

Pes horľaviny nenašiel

Tragický požiar vyšetruje polícia podľa informácií od krajskej hovorkyne Jany Mésarovej ako trestný čin všeobecného ohrozenia. „Na miesto bol vyslaný psovod so špeciálne vycvičeným psom na vyhľadávanie akcelerátorov horenia. Ich prítomnosť na požiarovisku však vylúčil,“ povedala nám krajská policajná hovorkyňa Jana Mésarová.

Vyšetrovateľka už dnes popoludní vypočúvala svedkov a vykonávala potrebné procesné úkony. Do vyšetrovania polícia priberie aj odborníkov z Kriminalistického a expertízneho ústavu v Košiciach a znalcov z odboru zdravotníctva z odvetvia súdneho lekárstva.

„Krátko po udalosti policajné hliadky obmedzili na osobnej slobode 31-ročného muža z Košíc ako osobu podozrivú zo spomínaného trestného činu. Pracovníci záchrannej služby ho za asistencie polície previezli s popáleninami do nemocnice,“ uviedla J. Mésarová. 

reklamná správa

Vodovodná je tá pravá

Nalejte si pravú vodovodnú, overte si čo o nej viete v teste VVS, a.s. a hrajte o skvelé ceny.

Zistite viac

Bojuje o život

Ako sme sa dozvedeli, spomínaný ťažko popálený muž z miesta požiaru ušiel a polícia po ňom pátrala. Dostal sa až na zastávku MHD pri budove súdov na Štúrovej ulici. Až tam k nemu zavolali záchranku, keď nastupoval do autobusu linky číslo 10. „Hlavu mal krvavú a čiernu od dymu, z chrbta mu viseli kusy spálenej kože. Ešte teraz cítim ten zápach,“ napísal nám čitateľ, ktorý cestoval rovnakým autobusom. 

Popáleného muža odviezli do nemocnice v Šaci. „Dnes dopoludnia sme prijali pacienta s rozsiahlymi popáleninami v oblasti hlavy, horných končatín, trupu a chrbta spôsobenými plameňom. Išlo o popáleniny druhého a tretieho stupňa na 27 percentách povrchu tela. Pacient bol prijatý v šokovom stave a práve prebiehajú potrebné vyšetrenia. Zatiaľ je v kritickom stave, robia sa všetky opatrenia na jeho stabilizáciu,“ povedal nám dnes popoludní prednosta tamojšej Kliniky popálenín a rekonštrukčnej chirurgie Peter Lengyel.

Osady monitorovali

V nelegálnej osade Za malou stanicou hasiči už likvidovali niekoľko požiarov tamojších chatrných obydlí. V skutočnosti totiž ide o dve osady blízko pri sebe. Podľa informácií z magistrátu v nich žije okolo dvesto ľudí, z toho je polovica detí.

„Lokalitu monitorujú pracovníci mesta, mestskej časti Košice-Juh i Úradu práce, sociálnych vecí a rodiny. Poslednýkrát prebehol monitoring 21. novembra minulého roka,“ povedala nám šéfka referátu sociálnych vecí košického magistrátu Eva Dudová.  

Práve riešenie spomínaných osád sa dostalo do záujmu verejnosti a poslancov pri úvahách o útulku pre bezdomovcov, ktorý mal vyrásť na Jarmočnej ulici. Mestské zastupiteľstvo zaviazalo primátora podniknúť konkrétne kroky k vyriešeniu problému. V spolupráci so splnomocnencom vlády Ábelom Ravaszom sa začali opatrenia prijímať, tri deti sa však už riešenia a zlepšenia života nedočkajú.

 

foto: Veronika Janušková

reklamná správa

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím