24.01.20

Príbeh archeológa Jána Pástora

foto: Veronika Janušková

Zakladateľovi odbornej archeológie vo Východoslovenskom múzeu (VSM) v Košiciach Jánovi Pástorovi je venovaná najnovšia výstava, ktorú otvorili v tejto inštitúcii. 

Pástor pôsobil vo VSM medzi rokmi 1948 až 1978. Archeologické lokality, na ktorých pracoval, majú svoje príbehy a pochádza z nich bohatý súbor nálezov.

„Ich spojením s odbornými denníkmi Jána Pástora, dobovej kresbovej a fotografickej dokumentácie a dnešných archeologických poznatkov vznikla táto výstava. Je pripomenutím a poďakovaním človeku, ktorý nemalou mierou prispel k rozvoju archeológie ako vedy na východnom Slovensku,“ informovali organizátori.


Foto: Veronika Janušková 

Sprievodný program 

Podujatie pripomína aj 110. výročie narodenia tejto významnej osobnosti.

Výstava „Ján Pástor: Príbehy archeológa z múzea“ potrvá do 31. mája 2020. Múzeum k nej pripravuje sprievodný program, v ktorom predstaví prácu archeológa, porovná pritom časy, keď pracoval Pástor, s dnešnými podmienkami pracovníkov archeológie a odpovie aj na otázku, čo všetko „sa musí udiať,“ kým sa z predmetu nájdeného na archeologickom nálezisku stane exponát v múzeu.

(TASR)

reklamná správa

PRIAMO Z FARMY ZEMPLÍNSKE JASTRABIE

Paradajky, papriky, feferónky, uhorky či zemiaky. Slovenská zelenina exkluzívne v potravinách KLAS.

Zistite viac

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím