20.11.18

Príde do priemyselného parku Haniska automobilka Škoda?

ilustračná foto: TASR
Hakl
Róbert Hakl
redaktor
Zdieľať článok:

Strategický park Haniska pri Košiciach by mohol byť opäť v hre o získanie investora. Česká automobilka Škoda plánuje stavať nový závod vo východnej Európe.

Koncern Volkswagen, pod ktorý Škoda spadá, zvažuje nad viacerými štátmi, kde by mohol závod postaviť. Okrem Slovenska sú v hre aj Bulharsko, Turecko, Rumunsko a Maďarsko. S južnými susedmi nedávno Slovensko prehralo súboj o výstavbu nového automobilového závodu BMW, s ktorým sa rátalo práve pri Haniske.

„V súčasnosti analyzujeme niekoľko vhodných lokalít pre úplne nový výrobný závod mimo Českej republiky,“ potvrdila plány hovorkyňa automobilky pre Lidové noviny Kamila Biddle. Dozorná rada Volkswagen rozhodla, že v priebehu piatich rokoch vybuduje nový závod vo východnej Európe. V ňom by sa mali vyrábať automobily Škoda Karoq a Seat Ateca. Aktuálne sa montujú v českých Kvasinách, kde sa do budúcnosti ráta s výrobou modelu Volkswagen Passat.

reklamná správa

Zbavte sa plastových kariet vo vašich penaženkách

Stiahnite si prvú kartu výhod v mobile na Slovensku

Zistite viac
 

Podľa partnera poradenskej spoločnosti Deloitte Martina Rybára, ktorý sa vyjadril pre spravodajský portál aktuality.sk, východ Slovenska má na to, aby sa dostal do užšieho výberu. „Štandardne na výbere lokality pracuje veľký tím expertov, ktorí dôsledne zvažujú množstvo faktorov, napríklad: politickú a ekonomickú stabilitu, cenu a dostupnosť pracovnej sily, dostupnosť a napojenie na infraštruktúru konkrétnej lokality, menu, legislatívu konkrétnej krajiny a podobne,“ hovorí.

Jedinú veľkú prekážku Rybár vidí v nedostatku pracovnej sily, s ktorou zápasí celá slovenská ekonomika. „Ministerstvo hospodárstva štandardne nekomentuje rokovania s prípadnými investormi. Môžeme však potvrdiť, že ministerstvo so spoločnosťou Škoda nevedie rokovania,“ informoval denník KOŠICE:DNES Maroš Stano, hovorca ministerstva. Ak by sa Škoda rozhodla pre Slovensko, bola by piatym investorom z automobilového priemyslu.

reklamná správa
 

Čítajte viac: kosice okolie

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím