20.01.19

Priemerný plat Slovákov prvýkrát presiahol tisíc eur

ilustračné foto: pexels

Priemerný základný plat bol v roku 2018 podľa portálu Platy.sk po prvý raz vyšší ako 1 000 eur. Mzdy Slovákom rástli o čosi pomalšie ako v roku 2017.

V porovnaní s predošlými obdobiami však možno vidieť druhý najvyšší rast. Čísla na výplatných páskach Slovákov narástli medziročne v priemere o 55 eur v hrubom. Vlani bola priemerná mesačná základná mzda 1 035 eur. Oproti roku 2017 je to nárast o 5,6 %.

Rozdelenie Slovákov do jednotlivých platových skupín prezrádza, že iba štvrtina Slovákov zarába lepšie ako 1 251 eur v hrubom. Najhoršia platená desatina Slovákov má plat nižší ako 605 eur v hrubom. Naopak, najlepšie platená desatina Slovákov zarába lepšie ako 1 648 eur v hrubom.

reklamná správa

V centre mesta rastie nové business centrum

Výhodou je zdravé pracovné prostredie a najmodernejšie technológie.

Zistite viac
 

Obrovská priepasť medzi platmi 

Platy rástli medziročne najviac v Trenčianskom a Žilinskom kraji. V oboch prípadoch narástla priemerná základná mzda o 6,9 %. Najmenej rástol plat v Prešovskom kraji. Tento región má zároveň najnižšiu priemernú mzdu na Slovensku.

Porovnanie zamestnancov v Bratislavskom a Prešovskom kraji ukazuje obrovskú priepasť medzi platmi. Kým základný plat do 650 eur v hrubom majú v bratislavskom regióne iba zhruba 3 % ľudí, v Prešove a okolí je to takmer štvrtina. „Ak sa pozrieme na plat nad 2 000 eur v hrubom, v Bratislavskom kraji sa k takémuto číslu na výplatnej páske dostane viac ako desatina zamestnancov. V prešovskom regióne sú to iba necelé dve percentá ľudí. Na úplnom chvoste je upratovačka či pomocná sila do kuchyne. Pozícia upratovačky bola v minulom roku najhoršie platenou na Slovensku. Priemerná základná mzda predstavovala 515 eur v hrubom,“ uvádza Nikola Richterová z Profesia.sk

Najhoršie platené zamestnanie 

V kategórii najhoršie platených pozícií skončila ešte pomocná sila do kuchyne, poštový doručovateľ, opatrovateľ a osobný asistent či sanitár. „Keď sa pozrieme na najlepšie platené pozície mimo vrcholového manažmentu, tak nie je veľkým prekvapením, že na prvom mieste je IT povolanie. Priemerný základný plat IT architekta je 2 889 eur v hrubom, čo je až o 179 % viac ako celoslovenská priemerná mzda. Prvú päťku najlepšie platených povolaní tvorí ešte pilot, advokát, IT projektový manažér a daňový poradca,“ uzavrela Richterová.

reklamná správa

Zmeň kariéru a zaži luxusnú jazdu s FPT Slovakia

Svetové projekty s využitím najmodernejších technológií čakajú len na teba!

Zistite viac

(TASR, JH)

DNES
Zdieľať článok:

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím