06.02.20

Primátor Polaček ponúka EEI vyrovnanie za menej ako milión eur

foto: Veronika Janušková

 AKTUALIZOVANÉ 

Primátor Košíc Jaroslav Polaček robí kroky na definitívne vyriešenie kauzy parkovacej spoločnosti EEI, ktorá už roky traumatizuje Košičanov. Konateľovi firmy poslal list s ponukou sumy, ktorú je mesto ochotné zaplatiť v rámci vyrovnania.

V liste navrhuje primátor sumu, ktorú má mesto Košice zaplatiť za vzájomné vysporiadanie vo výške takmer 950-tisíc eur. Z toho tvorí 640-tisíc eur hodnota hnuteľného majetku a viac ako 310-tisíc eur hodnota firmou realizovaných prác.

reklamná správa

Odmieta platiť viac

J. Polaček podľa vlastných slov poslal oficiálnu ponuku po niekoľkých stretnutiach s konateľom EEI Jánom Fellegim. „Sme ochotní sa dohodnúť so spoločnosťou na odkúpení ich majetku, ktorý by v meste zostal po ich odchode a ktorý je potrebný na prevádzku systému zo strany mesta. Odmietame však platiť navyše. Zaplatíme iba za reálne veci, ktoré k výberu parkovného potrebujeme,“ tvrdí primátor.

Prízvukoval, že predstaviteľom EEI sa táto suma nepozdávala, chceli by rôzne odškodné a iné finančné plnenia na oveľa vyššej úrovni. Napríklad im tam chýba ohodnotenie inžinierskej činnosti na parkovacie miesta, ktoré sa nakoniec z rôznych dôvodov nevybudovali. „Toto do vyrovnania podľa mňa nepatrí. Spomínaná suma je znalecký odhad ceny zahrnutých zariadení z konca decembra. Ich hodnota neustále klesá,“ tvrdí primátor.

Vyššie odhady

Ešte v roku 2018 sa v materiáloch z mestského zastupiteľstva pohyboval odhad ceny zariadení aj od mestských expertov na úrovni 1,1 milióna eur. Ďalších najmenej 300-tisíc eur tvoril odhad kompenzácie za predčasné ukončenie zmluvy. Dnes je však aj s ohľadom na zatiaľ neprávoplatné rozhodnutie súdu
o neplatnosti nájomnej zmluvy z roku 2012 situácia iná. 

O vyjadrenie k návrhu J. Polačeka sme požiadali firmu EEI. „Návrh pána primátora na odkúpenie časti infraštruktúry vybudovanej v Košiciach nás prekvapil. Pán primátor o takomto zámere nehovoril ani na ostatnom rokovaní v Košiciach 3. februára 2020, “píše sa v  odpovedi z parkovacej spoločnosti. 

reklamná správa

Neinformovaní poslanci

Voči skutočnosti, že s firmou EEI rokuje za mesto len primátor, sa ostro ohradila členka dočasnej komisie mestského zastupiteľstva, ktorá vznikla pred rokom a jej cieľom mala byť práve dohoda o vzájomnom vyrovnaní, poslankyňa Zuzana Slivenská.

„Kompetencie vyjednávať s EEI prevzal na seba primátor. Od toho času dočasná komisia pre usporiadanie vzťahov medzi mestom a EEI nemá o postupe rokovaní informácie. Preto na najbližšom zasadnutí mestského zastupiteľstva navrhneme komisiu zrušiť, nakoľko si nemôže riadne plniť úlohy, na ktoré bola zriadená,“ informovala denník KOŠICE:DNES Zuzana Slivenská.

Foto: Veronika Janušková
Na snímke Zuzana Slivenská. Foto: Veronika Janušková

Dozvedia sa výsledky

Jej slová potvrdil aj poslanec Henrich Burdiga. „Táto komisia svoje poslanie naplnila predložením návrhu uznesenia, ktoré zastupiteľstvo v júni minulého roku schválilo. Ďalší vývoj prevzal bez akejkoľvek komunikácie primátor a o ďalších rokovaniach s EEI už komisia nemala žiadne informácie. Zhruba od septembra som ich nemal ani ja ako splnomocnenec v tejto veci. Aktuálne ním však už nie som, keďže plnomocenstvo mi vypršalo 31. decembra 2019 a primátor ho nepredĺžil,“ tvrdí H. Burdiga.

Primátor si podľa vlastných slov nevie predstaviť, že by na každom pracovnom stretnutí dvoch štatutárov mal byť nejaký poslanec. „O našich krokoch budeme zastupiteľstvo informovať, ale na informovanie o každom kroku rokovania nevidím dôvod. Výsledky sa poslanci dozvedia,“ komentuje výčitky primátor Polaček.

Čítajte aj: 

 

reklamná správa

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím