04.01.19

Problematická križovatka pod Furčou - kto má prednosť v jazde?

foto: Iveta Vaculová

Zjazd z Furče smerom na Sídlisko Ťahanovce vyvolal prednedávnom búrlivú debatu na sociálnej sieti. Autor postu totiž tvrdil, že kto smeruje z Furče na Ťahanovce má prednosť pred autami prichádzajúcimi z Prešovskej cesty.

Diskutujúci sa rozdelili na vodičov, ktorí tvrdili, že tento človek má pravdu, keďže v tomto prípade ide o jazdu v jazdných pruhoch. Iní mu radili, aby vrátil vodičák, keďže značenie jasne hovorí, že Prešovská je hlavná a pri zjazde z Furče je značka „daj prednosť v jazde“.

reklamná správa

Autoškoly mlčia

Chceli sme vedieť, kde je pravda. Oslovili sme teda 10 košických autoškôl, aby sa k tejto téme vyjadrili. Ani po týždni sa okrem jednej nikto neozval. 

„Vodič prichádzajúci zo sídliska Furča musí dať prednosť vozidlám prichádzajúcim po Prešovskej ceste, ktorí odbočujú na sídlisko Ťahanovce, ale aj tým, ktorí pokračujú ďalej na Prešov. Vodič zo sídliska Furča prichádza po vedľajšej ceste označenej dopravnou značkou „Daj prednosť v jazde“, a preto musí dať prednosť vozidlám, ktoré idú po hlavnej ceste bez ohľadu na to, či pokračujú na Prešov alebo odbočujú na sídlisko Ťahanovce. Priložená fotografia jednoznačne zobrazuje obe značky,“ píše sa v odpovedi, ktorú Autoškole Dušička poskytol inštruktor Jozef Antoška. Odvolával sa na paragraf 20 zákona o cestnej premávke. 

Dopraváci v tom majú jasno

Oslovili sme, samozrejme, aj dopravnú políciu. Aj ich odpoveď bola jednoznačná. „Na uvedenej križovatke je hlavná a vedľajšia cesta vyznačená zvislým trvalým dopravným značením hlavná a vedľajšia cesta. Pri schádzaní zo sídliska Dargovských hrdinov vodič dáva prednosť vozidlám idúcim po Prešovskej ceste. Vodiči odbočujúci z Prešovskej cesty na Sídlisko Ťahanovce majú prednosť pred vodičom, ktorý schádza zo sídliska Dargovských hrdinov. Tento vodič tam má dopravnú značku „Daj prednosť v jazde“, uvádza v stanovisku krajská policajná hovorkyňa Lenka Ivanová.

Križovatka pod Furčou - po krátkom úseku končí plná čiara, ktorá ruší platnosť dopravných značiek.foto: Iveta Vaculová
Križovatka pod Furčou - po krátkom úseku končí plná čiara, ktorá ruší platnosť dopravných značiek.foto: Iveta Vaculová

Problém je inde

Prečo si vlastne diskutujúci myslí, že pri schádzaní z Furče má prednosť, keď dopravné značky na prvý pohľad hovoria, že to tak nie je? Podrobne to vysvetľuje vo svojom blogu dopravný analytik Jozef Drahovský.

Ako píše J. Drahovský, situácia A aj situácia B na priloženom obrázku sú bezproblémové. V prvom platí pravidlo jazdy v jazdných pruhoch a v tom druhom je jasne stanovené miesto, kde je potrebné dať prednosť v jazde. 

„Riešenie C niektorí vodiči považujú za ideálne miesto, kde si môžu vybavovať účty a robiť poistné podvody. Tvrdia, že hocikde na spoločnom úseku jazdných pruhov, hoci aj kilometer po pripojení, môžu kedykoľvek naraziť do vozidla z vedľajšej komunikácie a na vine bude práve vodič z vedľajšej komunikácie,“ píše v blogu analytik.

reklamná správa

Analytik: Zmätočné riešenie

Riešenie C je podľa Drahovského zmes protichodných dopravných značení. Vodorovné dopravné značenie je z riešenia A, čo znamená nekolízne zbiehanie komunikácii s tým, že všetky jazdné pruhy pokračujú ďalej, a zvislé dopravné značenie je z riešenia B, čo znamená povinnosť dávať prednosť v jazde. „Toto riešenie spôsobuje problémy a nehody, ale v žiadnom inom štáte som sa s takýmto riešením nestretol. Takéto dopravné značenie považujem za zmätočné. Snažil som sa ho v minulosti zmeniť, ale nepodarilo sa.“

Aj v prípade riešenia C si treba všímať kúsok plnej čiary, ktorá, ak tam je, tak jednoznačne oddeľuje jazdné pruhy. Čiže cez ňu prechádzať nesmiete, hoci ste na hlavnej. A keď po niekoľkých metroch je už prerušovaná čiara, tak už nie ste v križovatke a je potrebné sa riadiť ustanovením o jazde v jazdných pruhoch podľa Zákona o cestnej premávke. Takto je to aj na uvedenej križovatke.

Rôzne dopravné riešenie spájania komunikácií v jednom smere.foto: jd
Rôzne dopravné riešenie spájania komunikácií v jednom smere.foto: jd
Nechajte riešenie nehody na policajtoch
Ak policajtovi poviete po nehode, že ste úmyselne narazili do iného vozidla, alebo ste úmyselne spravili taký manéver, aby iné vozidlo narazilo do vás, dá sa predpokladať, že aj keď ste na hlavnej komunikácii, aj tak skončíte ako vinník nehody. Ak to nepoviete, tak výsledok riešenia dopravnej nehody bude záležať od schopností a skúseností dopravného policajta.
(JV)
 

Čítajte viac: doprava krizovatka

Vargová
Zdieľať článok:

V novinách pracuje od roku 1994. Začala v Korze, pokračovala v Korzári a v auguste 2014 zakotvila v KOŠICE:DNES ako redaktorka spravodajstva a servisu.

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím