10.12.18

Proces v kauze bývalého viceprimátora Košíc Eugena Čuňa je zrušený

zdroj: TASR

AKTUALIZOVANÉ

Proces v korupčnej kauze bývalého viceprimátora Košíc Eugena Čuňa a ďalších dvoch spoluobžalovaných naplánovaný na stredu (12.12.) je na Najvyššom súde SR (NS SR) zrušený. Vyplýva to z aktualizovanej stránky rozpisov súdov NS SR.

Verejné zasadnutie v tejto veci, ktorá sa ťahá na súdoch už 13 rokov, je najnovšie vytýčené na 24. januára budúceho roku, keď NS SR bude vo veci rozhodovať už po štvrtý raz.

Špecializovaný trestný súd (ŠTS) v Pezinku naposledy odsúdil koncom novembra 2017 Eugena Čuňa a ďalších dvoch obžalovaných Viktora K. a Ladislava P. na peňažný trest 2-tisíc eur pre trestný čin nepriamej korupcie spáchaného spolupáchateľstvom. V prípade, ak by sumu neuhradili, súd im určil náhradný štvormesačný trest odňatia slobody. Rozsudok nebol vtedy právoplatný.

reklamná správa

Súd určil symbolické tresty 

„Predseda senátu JUDr. Juraj Kliment zrušil nariadený termín verejného zasadnutia v trestnej veci obžalovaného Eugena Čuňa a spol., nakoľko 5. decembra bolo NS SR doručené oznámenie obžalovaného Ladislava P. o jeho dočasnej práceneschopnosti. Nakoľko obžalovaný trval na vykonaní verejného zasadnutia v jeho prítomnosti, súd nariadil nový termín verejného zasadnutia na 24. januára 2019. S ohľadom na to, že zo strany obžalovaných a ich obhajcov išlo o opakované konanie, predseda senátu ich upozornil, že svoj procesný postup nebude prispôsobovať ich predstavám a preto prípadné ďalšie takéto obštrukcie by mohli viesť k obmedzeniu osobnej slobody obžalovaných,“ uviedla hovorkyňa NS SR Alexandra Važanová.

Súd pri rozhodnutí vychádzal najmä z výpovede „korunného“ svedka v tomto prípade, vyhotovených obrazovo-zvukových záznamov, výpovedí ďalších svedkov a listinných dôkazov. „Súd určil v podstate symbolické tresty, naozaj táto trestná vec sa ťahá už neskutočne dlho,“ uviedol vtedy predseda senátu ŠTS pri odôvodňovaní rozsudku. Obžaloba v tejto veci bola podaná ešte v roku 2005.

V tomto prípade išlo už o štvrtý rozsudok prvostupňového súdu. Ešte v januári 2009 vtedajší Špeciálny súd v Pezinku odsúdil Eugena Čuňa na šesťročný trest odňatia slobody a spoluobžalovaných Viktora K. a Ladislava P. rovnako na šesť rokov. NS SR v novembri 2009 však tento rozsudok zrušil. ŠTS potom v máji 2011 všetkých troch obžalovaných zase oslobodil. Voči tomu sa odvolal dozorujúci prokurátor na NS SR, ktorý oslobodzujúci rozsudok v apríli 2012 zrušil.

Požadovali státisícový úplatok 

Následne v novembri 2015 senát ŠTS odsúdil Eugena Čuňa a spomínaných ďalších dvoch obžalovaných na 12-mesačný trest odňatia slobody nepodmienečne pre trestný čin nepriamej korupcie spáchaného spolupáchateľstvom. Zároveň každému obžalovanému uložil peňažný trest vo výške 20.000 eur. Tento rozsudok taktiež zrušil NS SR.

Eugen Čuňa podľa obžaloby na jeseň 2002 spolu s obžalovanými Viktorom K. a Ladislavom P. požadovali od štatutára jednej spoločnosti státisícový úplatok. Firma sa v tom čase stala hlavným dodávateľom výstavby nájomných bytov na košickom sídlisku Dargovských hrdinov. Mesto potrebovalo na výstavbu bytov financie zo Štátneho fondu rozvoja bývania. Obžalovaní údajne prisľúbili štatutárovi spoločnosti dotácie v celkovej výške viac ako šesť miliónov eur. Podmienkou však mala byť desaťpercentná provízia.

reklamná správa

(TASR, ROČ)

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím